Tajný agent Bashir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tajný agent Bashir
Pův. název Our Man Bashir
Číslo řada 4
díl 10
Původní TV syndikace
Premiéra 27. listopadu 1995
Česká TV AXN
Česká premiéra 23. dubna 2012
Tvorba
Námět Robert Gillian
Scénář Ronald D. Moore
Režie Winrich Kolbe
Obsah
Rok 2372
Hvězdné datum 49300.7
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Meč Kahlessův
Následující →
Na domácí frontě
Seznam dílů seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tajný agent Bashir“ (v originále „Our Man Bashir“) je v pořadí desátá epizoda čtvrté sezóny seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Doktor Bashir je v Quarkově simulátoru a užívá si program, ve kterém si hraje na Jamese Bonda. Příjemné chvilky mu naruší Garak, který je jako obvykle velmi neodbytný a nedá se ze simulace vyhodit. Bashir se tak zhostí role uvaděče a vysvětlí mu všechny detaily programu. Mezitím se ke stanici Deep Space Nine blíží runabout Orinoko se Siskem, Dax, O'Brienem, Kirou a Worfem na palubě. Při přistávání dojde k nárůstu energie ve warp jádru, a protože loď nereaguje na příkazy, hrozí exploze jádra. Nadporučík Eddington, který v té době stanici velí, se pokusí posádku transportovat, jenže Orinoko exploduje a všichni důstojníci jsou ztraceni.

Vzorce posádky jsou sice ve vyrovnávací paměti, ale pokud tam zůstanou, začnou rychle degradovat. Odo s Eddingtonem vyřadí bezpečnostní protokoly, vymažou veškerou paměť stanice a nahrají do ní vzorce. Vzápětí se stanice ponoří do tmy, takže není možné zjistit, kam a jestli vůbec celý proces fungoval. V simulátoru by se podle scénáře měla na scéně objevit plukovník Anastasia Komananová z KGB, kterou ovšem k překvapení Bashira i Garaka ztvárňuje Kira. Žádost počítači o navrácení původní podoby je neúspěšná, stejně jako o přerušení simulace. Bashir se spojí s velínem: Eddington je překvapen, že simulátor stále funguje a zakáže mu ho vypnout. Ztracené vzorce se nacházejí právě tam a pokud by byl program ukončen, mohli by o ně přijít. Bashirovi a Garakovi nezbývá nic jiného, než pokračovat ve svých rolích. V programu svět postihla řada umělých zemětřesení a nedávno zmizela profesorka Bareová, kterou představuje Jadzia Dax. Bashir se domnívá, že pokud nic neudělají, Bareová bude zabita a s ní počítač vymaže i vzorec Dax. Nato vtrhne do místnosti padouch Jestřáb (O'Brien) se dvěma kumpány a všechny zajme. Bashir a Ana (Kira) vyvolají potyčku, při které trojici zneškodní. Kira chce Jestřába zabít a Garak s ní souhlasí, protože podle něj už nejde o hru, navíc jsou vypnuté bezpečnostní protokoly. Bashir odmítne. Další stopy vedou do Paříže k doktorovi Noahovi.

K atentátu na runabout se přihlásí cardassijská separatistická organizace Pravá cesta. Odo a Eddington zkoumají Quarkův simulátor. Fyzické vzorce skutečně najdou, jenže mozkové vzorce jsou složitější a zabírají celou paměť stanice. Rom navrhne, aby se oba spojily a rematerializovaly pomocí transportéru Defiantu. V Paříži se trojice Bashir, Garak a Ana setkají s Duchampsem (Worfem), Noahovým spolupracovníkem. Duchamps požaduje za zprostředkování schůzky 5 milionů franků, které Bashir sice vyhraje v baccaratu, ale následně jsou všichni tři omráčeni. V tajném horském sídle v Himálaji se tak Bashir poprvé osobně setkává s padouchem Hippocratem Noahem (Sisko). Jeho plánem je vytvoření nové civilizace. Pomocí laserů umístěných různě po světě vyvolá zemětřesení, které roztrhá zemskou kůru a povrch pak zaplaví tekutá láva. Kontinenty poklesnou a voda zaplaví svět, samozřejmě s výjimkou Noahova ostrova. S tímto úkolem mu pomáhá i profesorka Bareová a Jestřáb.

Noah odhalí Bashira jako agenta a přiváže ho spolu s Garakem k jednomu z laserů. Bashir využije doktorky Bareové a unikne z pout. Cardassian znovu přemlouvá doktora, aby simulaci ukončil, protože situace zašla příliš daleko, ale ten opět odmítne. Nakonec ho musí postřelit, aby Garak viděl, že to myslí vážně. Oba přepadnou Noaha a zajmou ho, ale příchod Duchampse situace otočí. Eddington však potřebuje ještě dvě minuty na dokončení práce. Bashir tak musí získat čas: řekne Noahovi, že má pravdu a zkáza světa je jediným možným řešením. Noah nevěří, takže Bashir zopakuje Garakovu řeč o tom, že když není možnost vyhrát, je lepší se vzdát. A vzápětí sám spustí lasery a zničí svět. Noah přesto chce Bashira zabít, ale v tu chvíli je proces přesunu dat na stanici hotov a celá původní posádka Orinoka se objeví na Defiantu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2012-12-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]