Ronald D. Moore

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ronald D. Moore
Ronald D. Moore (2013)
Ronald D. Moore (2013)
Rodné jménoRonald Dowl Moore
Narození5. července 1964 (58 let)
Chowchilla, Kalifornie, USA
Alma materCornellova univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ronald Dowl Moore (* 5. července 1964 Chowchilla, Kalifornie) je americký scenárista a televizní producent.

Vystudoval politologii na Cornell University, poté začal rozvíjet svoji kariéru spisovatele. Díky své tehdejší přítelkyni, která pracovala na kulisách k seriálu Star Trek: Nová generace, se dostal v roce 1988 do studia na jejich prohlídku během natáčení epizody „Čtverec času“. Jakožto fanoušek původního seriálu Star Trek předal jednomu z Roddenberryho asistentů svůj scénář. O sedm měsíců později si jej přečetl výkonný producent Michael Piller a zakoupil jej; byl natočen jako jedna z epizod třetí sezóny s názvem „Svazek“ (1989). Mooreovi byla nabídnuta možnost napsat druhý scénář, což vedlo k jeho pozdějšímu zařazení do štábu jako editora scénářů. O dva roky později se stal koproducentem seriálu, v poslední sedmé sezóně byl již producentem. Během této doby sám napsal nebo se podílel na tvorbě celkem 27 scénářů pro Novou generaci, během nichž si vybudoval pověst experta na Klingony, o kterých často psal. Často spolupracoval s Brannonem Bragou, včetně závěrečného dvojdílu „Všechno dobré...“ (1994), který získal cenu Hugo. S Bragou také napsali scénáře pro dva celovečerní filmy navazující na Novou generaci: Star Trek: Generace (1994) a Star Trek: První kontakt (1996).

Po ukončení produkce Nové generace přešel v roce 1994 do štábu seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine. Od třetí sezóny zde působil jako dohlížející producent, v posledních dvou řadách, šesté a sedmé, byl výkonným koproducentem. Během této doby napsal s Bragou také draft pro film Mission: Impossible II, který byl přepsán Robertem Townem. V rámci Deep Space Nine, kde mimo jiné i pokračoval v psaní epizod o Klingonech, se podílel na 30 scénářích.

V roce 1999, kdy skončila Deep Space Nine, se stal členem štábu seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager, kde Brannon Braga působil jako výkonný producent. Moore se podílel na dvou epizodách šesté sezóny, ale po několik týdnech od svého příchodu Voyager kvůli neshodám s Bragou opustil.

V letech 2000–2002 působil jako výkonný koproducent a scenárista v seriálu Roswell, v letech 2004–2009 spolupracoval na seriálu Battlestar Galactica. Jeho epizoda „33“ (2005) získala cenu Hugo. Podílel se na tvorbě pilotního dvojdílu k připravovanému seriálu Virtuality (2009). Samotný pilot byl odvysílán jako film, k produkci navazujícího seriálu již nedošlo. Společně se svými dalšími spolupracovníky z Battlestar Galactica se v cameo roli objevil v epizodě „Návštěvníci“ (2009) seriálu Kriminálka Las Vegas.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ronald D. Moore na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]