Vypravěč příběhů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vypravěč příběhů
Pův. název The Storyteller
Číslo řada 1
díl 14
Původní TV syndikace
Premiéra 2. května 1993
Česká TV Nova
Česká prem. 17. července 1994[1]
Tvorba
Námět Kurt Michael Bensmiller
Scénář Kurt Michael Bensmiller
Ira Steven Behr
Režie David Livingston
Obsah
Rok 2369
Hvězdné datum 46729.1
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Bojová linie
Následující →
Ve jménu pokroku
Seznam dílů seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vypravěč příběhů“ (v originále „The Storyteller“) je v pořadí čtrnáctá epizoda první sezóny seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Julian Bashir a Miles O'Brien letí na záchrannou zdravotnickou misi na Bajor, jejíž povaha není známa. O'Brien se před odletem ptá komandéra Siska, že jestli má na misi dělat Bashirovi jen pilota, tak by mohl místo něj letět někdo jiný. Sisko námitku odmítne. Ukáže se, že O'Brien považuje Bashira za otravného.

Během cesty se Bashir snaží konverzovat, ale O'Brien odpovídá jen úsečně. V cíli letu nenajdou žádné stopy nemoci. Muž označovaný jako sirah umírá a předák vesnice věří, že s ním zemře celá vesnice. Sirah procitá a tvrdí, že Proroci seslali do vesnice O'Briena. Venku Bashir informuje předáka, že sirah umírá na sešlost věkem. Předák tvrdí, že jakýsi Dal'Rok zničí vesnici, když ho sirah nezastaví, ale nevysvětlí, co je onen Dal'Rok zač. Přes Bashirovy námitky vezme sirahův učedník Siraha v noci ven na vyvýšené místo do silného větru. Tam sirah mluví k celé vesnici o Dal'Rokovi, který se objevuje v podobě mraku na nebi. Vypráví, jak můžou společnými silami Dal'Roka zastavit a nakonec se objeví paprsek světla a Dal'Rok začne mizet. O'Brienův trikordér však po celou dobu nic nezaznamená.

Než ale stihne sirah příběh dovyprávět, omdlí. Vesničané panikaří, Dal'Rok se znovu sílí a zničí několik budov. Sirah poté šeptá O'Brienovi, co má říkat, aby Dal'Rok zmizel. Znovu se objeví světlo a Dal'Rok zmizí nadobro. Sirah umírá. Předák informuje vesničany, že jeho nástupcem je O'Brien. Vesničané s ním jednají jako s králem, což ho rozčiluje, ale Bashira fascinuje. O'Brien se snaží vysvětlit, že jde o omyl, ale to vesničané odmítají. S Bashirem se snaží najít vysvětlení, aby O'Brien mohl příště Dal'Roka zastavit. Sirahův učedník navštíví O'Briena, který se vyptává na siraha. Učedník se ho ale pokusí zabít s tím, že on je pravý nový sirah. Bashir ho ale zneškodní. Učedník tvrdí, že je volbou O'Briena sirah potrestal. Ukáže jim kámen, který je úlomkem jednoho z orbů Proroků. Dokáže pracovat s emocemi vesničanů tak, že z nich vytváří Dal'Roka, a pouze tím, že se vesničané sjednotí, ho mohou zastavit.

O'Brien nabídne učedníkovi, ať vypráví příběh on, ale předák vesnice to odmítne. O'Brien tedy nemá na výběr a pokouší se v noci vyprávět příběh. Nedaří se mu to, a tak se znovu objevuje Dal'Rok v plné síle. Bashir řekne učedníkovi, ať se ujme slova a tomu se podaří Dal'Roka zahnat. Poté ho vesničané přijmou jako nového siraha.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The storyteller [online]. Startrek.cz [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. 
  2. Episode Credits [online]. Trekcore.com [cit. 2011-10-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]