Goldfinger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o filmu o Jamesi Bondovi. O hudební skupině pojednává článek Goldfinger (hudební skupina).
Goldfinger
Původní název Goldfinger
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Délka 109 min
Žánry akční film
špionážní film
film natočený podle knihy
Předloha Goldfinger
Scénář Richard Maibaum
Paul Dehn
Ian Fleming
Režie Guy Hamilton
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Sean Connery
Honor Blackmanová
Gert Fröbe
Harold Sakata
Bernard Lee
… více na Wikidatech
Produkce Harry Saltzman
Albert R. Broccoli
Hudba John Barry
Kamera Ted Moore
Střih Peter R. Hunt
Výroba a distribuce
Premiéra 17. září 1964 (Londýn)
14. ledna 1965 (Německo)
Produkční společnost Eon Productions
Distribuce United Artists
Rozpočet 3 500 000 USD
Ocenění Oscar za nejlepší střih zvuku (1964)
Bondovky
Srdečné pozdravy z Ruska Thunderball
Goldfinger na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Goldfinger je v pořadí třetí film o Jamesi Bondovi z roku 1964, adaptace sedmého románu spisovatele Iana Fleminga o této postavě z roku 1959.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Auric Goldfinger je obézní boháč, který má zálibu v shromažďování zlata a kontakty na zločinecké organizace. James Bond dostane za úkol zjistit, jakým způsobem se Goldfingerovi daří ilegálně obchodovat se zlatem, převážet jej tajně mezi státy a vydělávat na různé prodejní ceně. V souboji s Bondem má většinu času Goldfinger navrch, Bonda přepadne jeho korejský nemluvící sluha Oddjob, vězní asijští komplicové a z donucení musí sledovat vrchol plánu, jak zbohatnout na vlastní velké zásobě zlatých prutů.

Pussy Galorová pomáhá Goldfingerovi se svými pilotkami lehkých letadel v přepadení pevnosti Fort Knox, kde jsou ukryty americké zásoby zlata. Po úspěšném vpádu do pevnosti se ale nemá zlato ukrást, ale znehodnotit na desítky let asijskou atomovou náloží, jež z něho udělá radioaktivní a nepoužitelný artikl. Goldfingerovy zásoby zlata by obratem stouply na hodnotě.

James Bond v zajetí na Goldfingrově farmě přemluví a svede Pussy Galorovou, která dá vládní agentuře echo o plánovaném útoku. Přepadení probíhá jako podle plánu až do doby než Goldfinger vytáhne a zprovozní svojí atomovou nálož, která by mohla být užita na civilní útok, pokud by z plánu sešlo. James se snaží bombu zneškodnit, ale bombu správně deaktivuje v sedm sekund před výbuchem specialista. Goldfingerovi se povede v přestrojení za generála uniknout a dostat se do letadla s Bondem. Po výstřelu z jeho zlaté zbraně dojde v letadle k dekompresi, která jej vysaje z letadla. Bond se společně s Galorovou nouzově zachrání a zůstávají v objetí pod padákem.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Goldfingera kritici považují za obrat v bondovských filmech, umělecky i dopadem na pop-kulturu. Vyspělá technologie se zde stala součástí série, Bond poprvé řídí vůz Aston Martin. V roce 1964 byl rozpočet 3,5 milionu dolarů dost vysoký, ale výdělky se pohybovaly kolem 130 milionů. Goldfinger se tak jako první bondovka stal trhákem. Nikde jinde James Bond neschytal tolik ran, ale tento díl mu přesto zvedl neuvěřitelným způsobem popularitu.

Bond car[editovat | editovat zdroj]

V tomto filmu James jezdí vozem Aston Martin DB5. Vozidlo je vybaveno bodci ve středu kola na roztrhání protivníkových pneumatik, kulomety a katapultovým sedadlem. To bylo použito ze staré stíhačky a doopravdy fungovalo. Ve filmu jsou dvě automobilové honičky. S Tilly Mastersonovou a jejím kabrioletem Ford Mustang a s Goldfingerovým zabijákem v jeho voze Mercedes-Benz 190 S.

Osoby a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Aston Martin DB5

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

První bondovka, kde se v titulkovém úvodu zpívá. Jedná se i o první ze tří bondovek kterou nazpívala zpěvačka Shirley Bassey.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]