Thunderball

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thunderball
Původní název Thunderball
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Délka 125 min.
Žánr bondovka
Předloha Thunderball
Námět Ian Fleming
Scénář Richard Maibaum
John Hopkins
Režie Terence Young
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Sean Connery
Produkce Kevin McClory
Hudba John Barry
Kamera Ted Moore
Střih Peter R. Hunt
Výroba a distribuce
Premiéra 1965
Produkční společnost Eon Productions
Distribuce EON Productions
Rozpočet 11 000 000 USD
Ocenění Cena Akademie za nejlepší vizuální efekty (1965)
Předchozí a následující díl
Goldfinger Žiješ jenom dvakrát
Thunderball na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thunderball je v pořadí čtvrtý film o Jamesi Bondovi z roku 1965, adaptace devátého románu spisovatele Iana Fleminga o této postavě z roku 1961.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Kniha Thunderball se stala objektem polemik mezi fanoušky Jamese Bonda, jelikož byla založena na scénáři k filmu. Thunderball měla původně být první filmová bondovka v roce 1962, ale později dali producenti přednost Dr. No kvůli právním sporům s Kevinem McClorym. Povolaní scenáristé si ale příliš nedokázali poradit s vykrystalizováním příběhu, a tak Fleming z materiálu udělal devátou knihu série. Albert R. Broccoli a Harry Saltzman se rozhodli v roce 1964 tuto knihu zfilmovat. Jako u většiny bondovek je v titulcích uvedeno 'Ian Fleming's Thunderball', přestože jako scenáristé jsou uvedeni Maibaum a Hopkins (a také je uvedeno, že psali dle původního scénáře Jacka Whittinghama a příběhu Kevina McCloryho, Jacka Whittinghama a Iana Fleminga).

Thunderball se vlastně v kinech objevil dvakrát. V roce 1983 McClory produkoval neoficiální remake (tj. mimo EON Productions) s názvem Nikdy neříkej nikdy.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Organizace SPECTRE unese britský letoun s dvěma atomovými bombami, které odpálí, pokud nedostanou diamanty v hodnotě 100 milionů dolarů. Letoun přistane na Bahamách, Bond má ale co do činění s nebezpečným Emiliem Largem.

Osoby a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

Album produkoval United Artists Records v roce 1965. Hudbu složil a dirigoval John Barry, úvodní píseň nazpíval Tom Jones.