Žiješ jenom dvakrát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žiješ jenom dvakrát
Původní název You Only Live Twice
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Délka 112 min.
Žánr bondovka
Námět Ian Fleming
Scénář Roald Dahl
Režie Lewis Gilbert
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Sean Connery
Produkce Kevin McClory
Hudba John Barry
Kamera Freddie Young
Střih Peter R. Hunt
Výroba a distribuce
Premiéra 1967
Studio Eon Productions
Distribuce EON Productions
Rozpočet 9 500 000 USD
Předchozí a následující díl
Thunderball V tajné službě Jejího Veličenstva
Žiješ jenom dvakrát na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žiješ jenom dvakrát (v originále You Only Live Twice) je v pořadí pátý film o Jamesi Bondovi z roku 1967. Scénář napsal na základě dvanáctého románu spisovatele Iana Fleminga (1964) Roald Dahl. Je to první bondovka, u které se autor scénáře výrazně odpoutal od Flemingovy předlohy a vytvořil (při zachování některých jejích kulis) zcela nový příběh.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Pátá bondovka se jen lehce inspirovala knihou Iana Fleminga a je v tomto ohledu první v sérii. Kromě japonského prostředí a některých postav se jedná o dost rozdílné příběhy. Oproti jiným bondovkám, které se velice často odehrávají v Anglii, Rusku nebo USA, je téměř celý film zasazen do Japonska. Zobrazeno je v nevídané míře i Bondovo přátelství s Tanakou (agent Felix Leiter je například vždy jenom Bondův pomocník).

Pro obsazení role Blofelda se uvažovalo i o Janu Werichovi. Bylo natočeno pár záběrů, nakonec byl ale vyřazen údajně kvůli nemoci.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Z oběžné dráhy zmizela americká družice, což narušuje vztahy mezi Spojenými státy a Sovětským Svazem. Na obzoru se rýsuje III. světová válka. Stopy ke spadnuvší družici a organizaci SPECTRE vedou do Japonska. Tady Bond potkává svůj japonský protějšek, agentku Kissy Suzuki, jejíž pomoc v tajemné zemi potřebuje.

Osoby a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Little Nellie, jedna z Bondových technických "věciček"

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

Složil John Barry. V té době, to byl jeho čtvrtý Bond film. Ústřední melodii "Žiješ jenom dvakrát" zpívala Nancy Sinatra (dcera Franka Sinatry), která tak byla první nebritský zpěvák bondovek .