Roald Dahl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Roald Dahl
Narození13. září 1916
Llandaff, Cardiff
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Úmrtí23. listopadu 1990 (ve věku 74 let)
Great Missenden, Buckinghamshire
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Místo pohřbeníGreat Missenden (51°42′5″ s. š., 0°42′0″ z. d.)
Alma materRepton School
The Cathedral School
Povoláníscenárista, romanopisec, autor autobiografie, básník, povídkář, autor dětské literatury, spisovatel a stíhací pilot
RodičeHarald Dahl a Sofie Magdalene Hesselberg
Manžel(ka)Patricia Nealová (1953–1983)
Felicity Dahl
DětiOlivia Dahl
Tessa Dahl
Ophelia Dahl
Theo Dahl
Lucy Dahl
PříbuzníAstri Dahl (sourozenec)
Významná dílaKarlík a továrna na čokoládu
Jakub a obří broskev
Fantastický pan Lišák
Matylda
Čarodějnice
… více na Wikidatech
OvlivněnýCharles Dickens
Jonas Lie
Rudyard Kipling
Frederick Marryat
C. S. Forester
… více na Wikidatech
OceněníCena Edgara Allana Poea (1954)
Cena Edgara Allana Poea (1960)
Golden Paintbrush (1979)
World Fantasy Award for Life Achievement (1983)
Stříbrné pisátko (1984)
Prijs van de Nederlandse Kinderjury (1989)
Prijs van de Nederlandse Kinderjury (1991)
… více na Wikidatech
PodpisPodpis
Webová stránkawww.roalddahl.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roald Dahl (13. září 1916 Llandaff, Cardiff23. listopadu 1990 Great Missenden) byl britský romanopisec, povídkář a scenárista norského původu, který se do popředí dostal ve čtyřicátých letech 20. století a stal se jedním z nejprodávanějších autorů na světě.

Mezi jeho nejpopulárnější díla patří Karlík a továrna na čokoládu, Jakub a obří broskev, Matylda a Čarodějnice.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil v roce 1916 ve čtvrti cardiffské čtvrti Llandaff ve Walesu norským rodičům, Haraldovi Dahlovi a Sofii Magdaleně Dahlové. Dahlova rodina se přestěhovala z Norska a usadila se v Cardiffu v osmdesátých letech 19. století. Roald byl pojmenován po polárním badateli Roaldovi Amundsenovi, tehdejším národním hrdinovi Norska. Doma mluvil s rodiči a sestrami norsky.

V roce 1920, když mu byly čtyři roky, zemřela jeho sedmiletá sestra Astri na apendicitidu. Asi o měsíc později zemřel ve věku 57 let na zápal plic i jeho otec. Jeho matka se přesto rozhodla nevrátit se do Norska za svými příbuznými, ale zůstala ve Walesu, protože její manžel si přál, aby děti studovaly na anglických školách.

Nejdříve navštěvoval Cathedral School v Llandaffu, poté studoval na několika internátních školách v Anglii.

Byl vysoký, v dospělosti měřil bezmála dva metry (1,99 m), a byl velmi dobrý sportovec – stal se kapitánem školního squashového týmu a hrál i za školní fotbalový tým. Zajímal se také o fotografování. Během let, kdy navštěvoval Rapton School, čokoládová společnost Cadbury příležitostně do této školy posílala krabice s novými čokoládami za účelem testování žáky. Zřejmě snil o stvoření nové čokolády, za kterou by ho pochválil sám pan Cadbury, což ho později inspirovalo k napsání jeho třetí dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu.

Během dětských let trávil letní prázdniny v Norsku, rodné zemi svých rodičů, kde si užíval převážně fjordů. Jeho dětství je námětem autobiografické knihy Boy: Tales of Childhood (česky Kluk. Příběhy z dětství).

Po dokončení školy nastoupil v roce 1934 u firmy Shell a stal se jedním z obchodních zástupců pro oblast východní Afriky.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 1939 se připojil k Royal Air Force (RAF). Základní výcvik dostal v Nairobi, pokročilé letecké schopnosti pak cvičil v Iráku na základně RAF Habbaniya, která byla 80 km západně od Bagdádu. Po šesti měsících výcviku získal hodnost Pilot Officer.

Když v roce 1940 letěl z Libye, měl přistát na přistávací ploše 48 km jižně od Mersa Matruh (Egyptský přístav). Ale nemohl přistávací plochu najít, navíc mu docházelo palivo a přicházela noc, takže musel nouzově přistát v poušti. Ovšem podvozek jeho letounu zavadil o kámen a letadlo ztroskotalo. Dahl měl frakturu lebky a dočasně oslepl. Havárii později popsal v autobiografickém díle Sólový let.

Byl zachráněn a převezen do Mersa Matruh, kde se probral z bezvědomí, ale zrak se mu nevrátil. Byl převezen do nemocnice Royal Navy v Alexandrii. Tam se zamiloval do sestřičky Mary Wellandové. Zamiloval se do jejího hlasu, když byl slepý, ale když se mu zrak vrátil, zjistil, že už ji nemiluje.[zdroj?]

V únoru 1941 byla 80. peruť (ve které sloužil) přesunuta do Řecka na základnu v Elefsis blízko Athén. Eskadra nyní vlastnila stíhací letouny Hawker Hurricane. Dahl prožil svou první leteckou bitvu 15. dubna 1941, když sám letěl nad městem Chalkis. Zaútočil na šest letadel Junkers Ju 88, která bombardovala lodě, a jedno z nich sestřelil. 16. dubna sestřelil dalšího Ju 88.

20. dubna 1941 se Dahl účastnil „Bitvy o Athény“. Z dvanácti britských Hurricanů jich pět bylo sestřeleno. Britové sestřelili 22 německých letadel.

Letka se vrátila zpět do Elefsis. Později toho dne bylo letiště bombardováno německými Messerschmitty Bf 109, ale žádný z nich nezasáhl ani jeden Hawker Hurricane. 21. dubna byly Hurricany evakuovány na malé, tajné letiště poblíž Megary, kam se schovali piloti. Později se sedm pilotů, mezi nimi Dahl, přemístilo na letiště Argos. Později, po útoku na letiště, byli evakuováni do Egypta. Odtud čtyři týdny létal na různé mise, ale pak začal mít časté bolesti hlavy, které ukončily jeho leteckou kariéru. Vrátil se zpět do Británie.

Psát začal v roce 1942, poté co byl přemístěn do Washingtonu, D.C., jako Air Attaché. Jeho první publikované dílo, „Shot Down Over Libya“ (tzv. Sestřelení nad Libyí) publikované v Saturday Evening Post, popisuje havárii jeho letadla. C. S. Forester poprosil Dahla, aby napsal pár anekdot o RAF, z kterých by pak Forester udělal příběh. Když si poté přečetl, co mu Dahl dal, rozhodl se to publikovat přesně tak, jak to bylo napsané. Originální titulek článku byl A Piece of Cake (Snadná záležitost), ale ten byl změněn, aby vypadal více dramaticky, a to přestože Dahl nebyl „sestřelen“.

Druhou světovou válku ukončil v hodnosti podplukovníka RAF (wing commander). Sestřelil pět nepřátelských letadel, čímž se stal leteckým esem. To se potvrdilo poválečným výzkumem a pátráním v záznamech Fašistické osy, pravděpodobně jich ale sestřelil ještě více, a to 20. dubna 1941, kde jeho letka sestřelila celkem 22 německých letadel.

Soukromí[editovat | editovat zdroj]

V roce 1953 se v New Yorku oženil s herečkou Patricií Nealovou. Jejich manželství přetrvalo 30 let a měli pět dětí: Olivii (která zemřela v sedmi letech), Tessu, Thea, Ophelii a Lucy. Olivii později věnoval knihu Obr Dobr.

S Patricií se rozvedl roku 1983 a následně si vzal Felicity d'Abreu Crosland, která byla o dvaadvacet let mladší než on.

Zemřel ve svém domě v Great Missendenu, Buckinghamshire, v listopadu 1990 ve věku 74 let na myelodysplastický syndrom. Byl pochován na hřbitově farního kostela svatého Petra a Pavla.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Na jeho počest byla otevřena Roald Dahl Children's Gallery (Dětská galerie Roalda Dahla) v Buckinghamshire County Museum (Muzeum Buckinghamshirského hrabství) v blízkém Aylesbury. V jeho oddanosti k charitě v oblastech neurologie, hematologie a gramotnosti po jeho smrti pokračovala skrze Nadaci Roalda Dahla (Roald Dahl Foundation) jeho vdova. V červnu 2005 bylo v Missendenu otevřeno Muzeum Roalda Dahla a Povídkové centrum (Roald Dahl Museum and Story Centre), aby představilo jeho tvorbu.

V roce 2023 vzbudilo pobouření nakladatelství Dahlova díla, rozhodnutím pozměnit některá slova v jeho knihách. Např. postava z knihy Karlík a továrna na čokoládu, Augustus Gdoule, je „enormní“ namísto „tlustý“. V knize Twits už není „zvláštní africký jazyk“, ale pouze „africký jazyk“ a obr Dobr ze stejnojmenné knihy už nenosí černý kabát. Změny kritizovali spisovatelé Salman Rushdie, John Dougherty i premiér Rishi Sunak.[1][2] Společnost Roald Dahl Story Company uvedla, že změny jsou „pouze malé a pečlivě promyšlené”.[1]

Antisemitismus[editovat | editovat zdroj]

Dahl bývá kritizován za své antisemitské výroky. „V židovském charakteru je rys, který vyvolává nepřátelství, možná je to druh nedostatku velkorysosti vůči nežidům. Chci říct, že vždy existuje důvod, proč se kdekoli objeví anti-cokoli; i takový mizera jako Hitler si je jen tak bezdůvodně nevybral. Chci říct, kdybychom vy a já stáli v řadě směrem k plynovým komorám, o kterých jsme věděli, že bych se raději pokusil vzít s sebou jednoho ze strážců; ale oni [Židé] byli vždy poddajní." "Jsem jistě anti-Izrael a stal jsem se antisemitským." V knižní recenzi napsané Dahlem v periodiku „Literary Review“ se zmiňoval o „těchto mocných amerických židovských bankéřích“ a obvinil vládu Spojených států, že je „naprosto ovládána tamními velkými židovskými finančními institucemi“. O izraelské vojenské aktivitě v Libanonu, řekl, „byla v novinách zamlčována, protože jsou primárně ve vlastnictví Židů… nikde nejsou žádní nežidovští vydavatelé“. Když dále diskutoval o válce v Libanonu, napsal: „Nakonec se člověk diví, co jsou tito Izraelci za lidi. Je to jako za starých dobrých časů Hitlera a Himmlera.[3]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Knihy pro děti[editovat | editovat zdroj]

# Název Rok vydání Ilustrátor Počet stran
anglicky česky Flag of the United Kingdom Flag of the Czech Republic
1 The Gremlins Gremlinové 1943 - Bill Justice

Al Dempster

2 James and the Giant Peach Jakub a obří broskev 1961 1993 Quentin Blake 168
3 Charlie and the Chocolate Factory Karlík a továrna na čokoládu 1964 1971 208
4 The Magic Finger Kouzelný prst 1966 2018 72
5 Fantastic Mr Fox Fantastický pan Lišák 1968 2009 112
6 Charlie and the Great Glass Elevator Karlík a velký skleněný výtah 1972 2018
7 Danny, the Champion of the World Danny, mistr světa 1975 1990 232
8 The Enormous Crocodile Velikanánský krokodýl 1978 2019
9 The Twits Prevítovi 1980 2007 104
10 George’s Marvellous Medicine Jirkova zázračná medicína 1981 2007 112
11 The BFG Obr Dobr 1982 1998 240
12 Dirty Beasts Špinavé Šelmy 1983 -
13 The Witches Čarodějnice 1983 1993 248
14 Boy: Tales of Childhood Kluk. Příběhy z dětství 1984 2018
15 The Giraffe and the Pelly and me Žirafa, pelikán a já 1985 2020
16 Matilda Matylda 1988 1993 248
17 Esio Trot Avlež Kífla 1990 2019
18 Billy and The Minpins Vilda a pidipískové 1991 2020
-' Great Mouse plot Velké myší spiknutí 1998 2017 Quentin Blake 56

Literatura pro dospělé[editovat | editovat zdroj]

Romány[editovat | editovat zdroj]

Sbírky povídek[editovat | editovat zdroj]

Literatura faktu[editovat | editovat zdroj]

 • The Mildenhall Treasure, 1946, 1977, 1999
 • Kluk. Příběhy z dětství, 2009 (Boy – Tales of Childhood, 1984)
 • Sólový let, 2009 (Going Solo, 1986)
 • Measles, a Dangerous Illness, 1986
 • Vzpomínky z kuchyně, aneb, Jak se vaří v Gipsy house (Memories with Food at Gipsy House, 1991 (česky 2012)
 • Roald Dahl's Guide to Railway Safety, 1991
 • My Year, 1993

Hry[editovat | editovat zdroj]

 • The Honeys, 1955
 • Edward Přemožitel (Edward the Conqueror), rozhlasová hra na námět povídky ze sbírky Kiss Kiss (1960) [4]
 • Kožich od plukovníka (Mrs Bixby and the Colonel's Coat), rozhlasová hra na námět povídky ze sbírky Nugget z roku 1959, adaptace Českého rozhlasu z roku 1992
 • Geneze, Apokalypsa (Genesis and Catastrophe), rozhlasová hra na námět povídky z roku 1953
 • James Bond game 1978
 • Golf tour masters magazine 1945

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Roald Dahl na anglické Wikipedii.

 1. a b ZBOŘIL, Jonáš. Enormní místo tlustý. Úpravy v Dahlových knihách kritizuje i premiér Sunak [online]. seznamzpravy.cz, 2023-02-20 [cit. 2023-02-22]. Dostupné online. 
 2. Roald Dahl: Rishi Sunak joins criticism of changes to author's books [online]. BBC, 2023-02-21 [cit. 2023-02-22]. Dostupné online. 
 3. Roald Dahl’s family just apologized for his Jew hatred. What were the 5 worst things he said? [online]. FORWARD, 2020-12-07 [cit. 2023-04-21]. Dostupné online. 
 4. Třikrát Roald Dahl ze silvestrovského vysílání

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]