Mena Suvari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mena Suvari
Mena Suvari, květen 2007
Rodné jméno Mena Alexandra Suvari
Narození 13. února 1979 (39 let)
USA Newport, Rhode Island, USA
Manžel(ka) 2000 - 2005
Robert Brinkmann
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mena Alexandra Suvari (* 13. února 1979, Newport, Rhode Island, USA) je americká herečka, modelka, módní designérka a mluvčí. Nejznámější je pravděpodobně ze snímku Americká krása (American Beauty) z roku 1999 a prvních dvou dílů filmové série Prci, prci, prcičky (American Pie).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Mena se narodila ve městě Newport na Rhode Islandu jako dcera Candice, řecko-americké zdravotní sestry, a Anda Süvariho, estonsko-amerického psychiatra. Má 3 starší bratry, jeden z nich slouží v americké armádě. Od 12 let se Mena věnovala modelingu; ve třinácti zazářila v reklamě na instantní pokrmy Rice-A-Roni. Navštěvovala Providence High School v kalifornském Burbanku, kterou zakončila roku 1997.

Své mládí strávila v kamenném panství o němž s přesvědčením tvrdila, že v něm straší. Spolu s bratry několikrát údajně spatřila zjevení. Později se rodina přestěhovala do Charlestonu v Jižní Karolíně, kde její bratři začali navštěvovat vojenskou akademii Citadel. Mezitím se Mena nechávala unášet svými sny o kariéře archeoložky, astronautky či doktorky, dokud v její dívčí škole nezačala nabízet modelingová agentura lekce pro budoucí modelky. V době, kdy začínala hrát ve filmech, měla za sebou již 5 let modelingu u newyorské agentury Wilhelmina.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Od svých patnácti let se Mena Suvari objevovala v několika televizních show (Boy Meets World, Pohotovost). Roku 1999 zazářila v oscarovém snímku Americká krása a v sérii Prci, prci, prcičky. Za svoji roli právě v Americké kráse byla nominována na cenu BAFTA pro nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

V podobném žánru si zahrála i nadále ve snímcích Křupan (Loser, 2000), Mušketýr (The Musketeer, 2001) a Šňup (Spun, 2002). Je jedinou herečkou, která si zahrála v trojici "amerických" filmů: American Pie (Prci, prci, prcičky, 1999), American Beauty (Americká krása, 1999) a American Virgin (Život panny, 2000). Stala se rovněž vracející se postavou lesbické básnířky a umělkyně Edie ve čtvrté sérii kritikou vychvalovaného seriálu HBO Odpočívej v pokoji (Six Feet Under) z roku 2004. Za roli ve filmu Prci, prci, prcičky byla nominována v internetovém hlasování o nejoblíbenější nově objevenou herečku.

V roce 2006 propůjčila svůj hlas Aerith Gainsborough ve videohře Kingdom Hearts II (Square Enix/Disney) a v anglické verzi Final Fantasy VII Advent Children.

Byla obsazena do hlavní role kontroverzního snímku Stuarta Gordona Stuck, hlavní úlohu sehrála v remaku filmu Day of the Dead.

Móda[editovat | editovat zdroj]

Mena Suvari, září 2007

Suvari je modelkou Lancôme cosmetics a reklamní tváří Lancôme Paris Adaptîve. Působila i v módních magazínech jako například Vogue.

Spolupracovala se společností Echo Design při produkci limitované edice šátků, s Meninými vlastními fotografiemi přírody, digitálně přenesenými na hedvábí. Část výtěžku z jejich prodeje věnuje Radě pro ochranu přírodních zdrojů (Natural Resources Defense Council).

V červnu 2007 si kvůli roli ve filmové adaptaci Rajské zahrady od Ernesta Hemingwaye oholila hlavu, načež se na Internetu bleskově objevily fotografie její nové podoby.

V říjnu téhož roku pózovala nahoře bez pro italský magazín Vanity Fair.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Její první jméno je přejaté od egyptské bohyně.

4. března 2000 se provdala za kameramana německého původu Roberta Brinkmanna, staršího o 18 let než je ona sama. 24. dubna 2005 zažádala o rozvod z důvodu nepřekonatelných odlišností. Rozvodové řízení bylo ukončeno v květnu 2005. V létě téhož roku chodila s profesionálním tanečníkem breakdance Mikem "Murda" Carrascem, členem skupiny Knuckle Head Zoo, se kterým se seznámila v německém Braunschweigu. V roce 2007 začala chodit s italo-kanaďanem Simonem Sestitem.

Pro nadaci Starlight Children's Foundation se účastní World Poker Tour ve hrách Hollywood Home.

Je také aktivní v tématech ženské rovnoprávnosti. Je zapojena do charitativních akcí proti rakovině prsu a kampaně "End Violence Against Women" a objíždí americké střední školy jako mluvčí spolku "Circle Of Friends", dodávajícího vůli mladým ženám, které chtějí přestat s kouřením.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Další[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mena Suvari na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]