Melancholik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Melancholik je jeden ze čtyř druhů temperamentu: labilní introvert. Tělní tekutina, která ho podle starých názorů (Hippokratés) ovlivňuje, je černá žluč (řecky melané cholé, odtud název). Je tichý, přecitlivělý, nespolečenský, vážný, pesimistický, rigidní (špatně se přizpůsobuje). Prožívá hluboce a pomalu a k věcem se velmi často vrací. V názorech a reakcích navenek je střízlivý a umírněný, ale uvnitř sebe všechno hluboce prožívá.[1] Z hlediska neurovědy u melancholika probíhá slabý vzruch a slabý útlum.

Čtyři temperamenty (flegmatik, cholerik, sangvinik, melancholik)

Zápory[editovat | editovat zdroj]

Melancholik snadno a často i opakovaně podléhá depresím. Trpí velkou vnitřní nejistotou. Melancholik je váhavý, protože se bojí, že jeho plány nejsou perfektní, a pokud problém v plánu není, mnohdy si nějaký vymyslí, ale nedá to najevo. Klade na sebe nerealistické nároky. Většinou musí mít všechno perfektní a podle svých představ. Na mnohé může působit dojmem podivína, protože melancholik má často názor velmi odlišný od ostatních, což může být způsobeno právě snahou vše si důkladně promyslet a vytvořit si tak mnohem objektivnější názor. Nesnáší velké skupiny lidí a hluk. Svoje problémy skrývá, velmi často zapírá problémy před ostatními.

Klady[editovat | editovat zdroj]

Melancholik se již jako dítě jeví jako hluboký myslitel. Působí dojmem, že preferuje samotu, ale nemusí tomu být vždy tak. Navzdory svému nízkému sebehodnocení se snaží vypadat sebevědomě a důstojně. "Oceňuje krásu, inteligenci a vědomosti". Je mlčenlivý a přemýšlivý. Klade důraz na duševní činnost. Je vážný, stanovuje si dlouhodobé cíle a zabývá hlavně věcmi, které mají trvalý význam. Mívá vyšší IQ. Rád poslouchá hudbu. Miluje čísla, grafy, mapy, plánky, seznamy. Postřehne detaily, které ostatní ani nestačí zaregistrovat. Nemá rád plýtvání a miluje výhodné koupě. Umí být starostlivý a soucitný s upřímným zájmem o pomoc lidem. Pokud má přátele, zajímá se o ně, stará se o ně, nedá na ně dopustit a je pro ně ochoten udělat téměř všechno. Může rád řešit filosofické otázky a vytvářet si ideály jak o společnosti, tak o člověku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Říčan, Psychologie osobnosti. Str. 96nn.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • P. Říčan, Psychologie osobnosti. Praha: Orbis 1972

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]