Mark Rylance

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mark Rylance
Mark Rylance (cropped).jpg
Narození 18. ledna 1960 (58 let)
Ashford
Alma mater Královská akademie dramatického umění (do 1980)
Ocenění Theatre World Award (2008)
Tony Award for Best Actor in a Play (2011)
Tony Award for Best Featured Actor in a Play (2014)
Oscar za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (2015)
British Academy Television Award for Best Actor (2016)
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Claire van Kampen (od 1989)
Děti Juliet Rylance
Příbuzní Susannah Waters
Web www.markrylance.co.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir David Mark Rylance Waters (* 18. ledna 1960) je anglický herec, divadelní režisér a dramatik. Byl prvním uměleckým ředitelem Divadla Globe v Londýně, které vedl od roku 1995 do roku 2005. Je držitelem Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za film Most špionů, dvou Olivier Awards a tří Cen Tony.

V roce 2016 byl zařazen do žebříčku 100 nejvlivnějších lidí na světě časopisu Time.[1] V roce 2017 byl královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu a může před jménem uvádět titul Sir.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Mark Rylance se narodil v hrabství Kent do učitelské rodiny. V roce 1962 se s rodiči přestěhoval do Spojených států, nejprve do Connecticutu a následně do Wisconsinu, kde jeho otec učil angličtinu na vysoké škole. Do Velké Británie se vrátil až v roce 1978, kdy byl přijat na prestižní Královskou akademii dramatických umění (RADA) v Londýně. V této době začal také vystupovat pod jménem Mark Rylance, protože jeho rodné jméno, Mark Waters, již používal jiný herec.

První angažmá získal v Glasgow Citizens' Theatre v roce 1980. V roce 1982-1983 byl členem Královské Shakespearovské společnosti, se kterou vystupoval v Londýně a Stratfordu nad Avonou. V roce 1986 odmítl roli ve filmu Říše slunce, který režíroval Steven Spielberg, aby mohl hrát v nadcházející sezóně anglického Národního divadla.

První Olivier Award, které jsou anglickou obdobou českých Cen Thálie, získal v roce 1993 za roli Benedicka v Mnoho povyku pro nic.

V roce 1995 se stal prvním uměleckým ředitelem nově postaveného Divadla Globe, které vedl do roku 2005. Během svého desetiletého působení se každý rok objevil minimálně v jedné hře. Zahrál si například hraběnku Olivii ve Večeru tříkrálovém, který byl po vzoru divadelních her z přelomu 16. a 17. století uveden s čistě mužským obsazením, nebo hlavní roli v Richardu II. V roce 2007 společně se Sirem Derekem Jacobim představil deklaraci, ve které vybízí, aby se spor o Shakespearovo autorství stal legitimním předmětem akademického bádání.

V roce 2007 hrál v Londýně hlavní roli ve hře Boeing-Boeing. Představení se o rok později přesunulo na Broadway, kde Rylancovi za jeho debut na newyorských divadelních prknech vysloužilo Tony Award pro nejlepšího herce v hlavní roli. V roce 2010 získal svou druhou Olivier Award za hlavní roli ve hře Jerusalem. Představení se znovu přesunulo i na Broadway, kde Rylance obdržel svou druhou Tony Award. V roce 2013 si zopakoval role hraběnky Olivie z Večera tříkrálového a Richarda III. v produkci Divadla Globe. Obě představení se kvůli úspěchu nejprve přemístila na West End a následně znovu na Broadway, kde Rylancovi vysloužila další dvě nominace na Cenu Tony. Tu za Večer tříkrálový Mark Rylance proměnil.

Rylance hrál hlavní roli v seriálu Wolf Hall, který natočila BBC, a po boku Toma Hankse se objevil filmu Most špionů, za který si odnesl Oscara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Společně se Stevenem Spielbergem natočil o rok později ještě film Obr Dobr, který je adaptací dětské knihy Roalda Dahla, a objevil se i v dalším Spielbergově filmu Ready Player One. Dostal také roli ve filmu Dunkirk režiséra Christophera Nolana.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Mark Rylance se v roce 1989 oženil s režisérkou a skladatelkou Claire van Kampen, se kterou se seznámil během práce v Národním divadle. Společně vychovali dvě dcery z režisérčina předchozího manželství: herečku Juliet Rylance a filmařku Nataashu van Kampen. Nataasha zemřela v červenci 2012 ve věku 28 let, kvůli čemuž Rylance zrušil svou účast v zahajovacím ceremoniálu letních Olympijských her v Londýně, kde měl pronést monolog ze Shakespearovy Bouře. Nahradil ho Kenneth Branagh.

Rylance je patronem britské charitativní organizace Peace Direct, která podporuje mírové snahy ve válečných oblastech, a britské Stop the War Coalition. Je také dlouhodobým stoupencem organizace Survival International, která bojuje za práva domorodých lidí, a neziskové organizace Conscience: Taxes for Peace not War, která se snaží změnit britské zákony tak, aby se lidé mohli rozhodnout, zda daně, které státu odvedou, půjdou do armády nebo na nevojenská řešení konfliktů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mark Rylance na anglické Wikipedii.

  1. Mark Rylance by Steven Spielberg: TIME 100 [online]. [cit. 2016-04-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]