Walter Matthau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Walter Matthau
Walter Matthau
Rodné jméno Walter John Matthau
Narození 1. října 1920
Spojené státy americké New York, New York, USA
Úmrtí 1. července 2000
Spojené státy americké Santa Monica, Kalifornie, USA
Alma mater The New School
Aktivní roky 1944-2000
Manžel(ka) Carol Grace (1959-2000)
Grace Geraldine Johnson (1948-1958)
Děti Charles Matthau
Jenny Matthau
David Matthau
Oficiální web http://www.matthau.com/walter-matthau
Český dabing Soběslav Sejk
Oscar
Nejlepší herec ve vedlejší roli
1966Štístko
Zlatý glóbus
Nejlepší herec ve filmovém muzikálu nebo komedii
1976Vstupte
Cena BAFTA
Nejlepší herec v hlavní roli
1974Pete a Tillie; Charley Varrick
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walter Matthau (1. října 1920, New York, USA1. července 2000 Santa Monica, Kalifornie, USA) byl americký herec rusko-židovského původu, otec herce a režiséra Charlese Matthaua, držitel ceny Americké filmové akademie Oscar i prestižní americké divadelní ceny Tony.

Pocházel z nezámožné přistěhovalecké rodiny, jeho otec byl ruský pravoslavný kněz, matka byla židovského původu. Od dětství si na Manhattanu přivydělával na živobytí různými pomocnými pracemi, později pracoval i jako boxerský instruktor a trenér basketbalu.

Od mládí také hrál ochotnicky divadlo. Během 2. světové války sloužil v Americké armádě u bombardovacího letectva ve Velké Británii jakožto telegrafista na letounu B-24 Liberator. Herectví studoval až po skončení války v rodném New Yorku. Svoji uměleckou dráhu zahájil v zájezdových divadlech. V roce 1948 debutoval na divadelních prknech na newyorské Broadwayi.

U televize a filmu se začal objevovat teprve na počátku 50. let, kdy zpočátku hrál drobné a epizodní role, často hrál různé padouchy, nesympatické antihrdiny či lidi na okraji společnosti.

Mezi hvězdy amerického filmu se prosadil až v 60. letech 20. století díky režiséru Bilimu Wilderovi, kdy úspěšně vytvořil komickou dvojici s Jackem Lemmonem. Českým divákům bude také dobře znám, mimo jiné, též z filmové podoby známého muzikálu Hello, Dolly! (Hello, Dolly!; 1969), kde si zahrál hlavní roli po boku Barbry Streisandové.

Filmografie (výběrová)[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]