Jim Carrey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O americkém hokejistovi pojednává článek Jim Carey.
James Eugene Carrey
Jim Carrey
Narození 17. ledna 1962 (56 let)
Kanada Newmarket, Ontario, Kanada
Aktivní roky 1980–dosud
Manžel(ka) Melissa Womer (1987–1995)
Lauren Holly (1996–1997)
Partner(ka) Jenny McCarthy (2005–2010)
Děti 1
Rodiče Percy Carrey
Kathleen Carrey
Významné role Ace Ventura: zvířecí detektiv, Muž na měsíci, Maska
Český dabing Bohdan Tůma, Martin Dejdar, Martin Velda, David Prachař, Libor Terš, Martin Sobotka
Podpis
James Eugene Carrey – podpis
Zlatý glóbus
Nejlepší mužský herecký výkon (komedie / muzikál)
1999 – Truman Show
Nejlepší mužský herecký výkon (drama)
2000 – Muž na Měsíci
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jim Carrey 2010.jpg

James Eugene Carrey (* 17. ledna 1962 Newmarket, Ontario, Kanada) známější jako Jim Carrey je kanadský herec-komik známý svými groteskními hereckými výstupy v komediích jako Ace Ventura, Blbý a blbější, Maska, Lhář, lhář či Božský Bruce. Dokázal si získat i respekt kritiky za své dramatické role ve filmech jako Truman Show, Majestic, Muž na měsíci, či Věčný svit neposkvrněné mysli. V Hollywoodu patří k nejlépe placeným hercům a je považován za jednoho z největších komiků a herců všech dob. Do češtiny jej nejčastěji dabuje Bohdan Tůma.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Brzká práce[editovat | editovat zdroj]

Zatímco Carrey se snažil získat práci a učinit jméno pro sebe, jeho otec se snažil pomáhat mladému komikovi sestavit scénář a dovezl ho do Toronta, aby debutoval v komediálním klubu Yuk Yuk. Carreyho předstírání bombardovalo a to mu dalo pochybnosti o jeho schopnostech jako profesionální bavič. Finanční boje jeho rodiny znesnadňovaly jejich podporu Carreyovým ambicím.

Nakonec byly finanční problémy rodiny vyřešeny a rodina se přestěhovala do nového domova. S větší domácí stabilitou se Carrey vrátil na scénu s více vylepšeným aktem. Za krátkou dobu šel z noci s otevřeným mikrofonem na pravidelné placené přehlídky a vybudoval si svou pověst v tomto procesu. Recenzent v Toronto hvězdě si uvědomil, že Carrey byl „skutečnou hvězdou, která přichází k životu“. Carrey byl brzy zaznamenán komikem Rodneym Dangerfieldem, který podepsal mladého komika, aby otevřel turné. Dangerfield nakonec přivedl Carrey do Las Vegas. Nicméně, Carrey brzy rozhodl se přestěhovat do Hollywoodu, kde on začal hrát v komediálním obchodě a, v roce 1982, objevil se na televizním stand-up přehlídce An Evening u Improv. Následující rok debutoval o svém aktu na The Tonight Show.

Navzdory rostoucí popularitě jakožto komik Carrey obrátil svou pozornost na filmový a televizní průmyslový sektor a zkoušel být členem obsazení pro sezónu 1980-81 v sobotní noci Live NBC. Carrey nebyl vybrán na pozici, ačkoli se později objevil jako host v show v květnu 1996, lednu 2011 a říjnu 2014. V roce 1984, Carrey byl v krátkotrvající sitcom The Duck Factory.

Od roku 1990 do roku 1994 byl Carrey pravidelným členem komediálního televizního seriálu In Living Color.

Herecká filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jim Carrey na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]