Přeskočit na obsah

Russell Crowe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Russell Crowe
Russell Crowe v roce 2017
Russell Crowe v roce 2017
Rodné jménoRussell Ira Crowe
Narození7. dubna 1964 (60 let)
Wellington
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Alma materAuckland Grammar School
Mount Roskill Grammar School
Vaucluse Public School
Sydney Boys High School
Vaucluse High School
Aktivní roky1986–dosud
ChoťDanielle Spencer (2003–2018)
Děti2
RodičeJohn Alexander Crowe, Jocelyn Yvonne Crowe
PříbuzníDon Spencer (tchán)
Dave Crowe (strýc)
Jeff Crowe (bratranec)
Martin Crowe (bratranec)
Lorraine Downes (manželka bratrance)
SídloSydney
AustrálieAustrálie Austrálie
Český dabingJiří Schwarz
Otakar Brousek mladší
Oscar
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
2001 – Gladiátor
Zlatý glóbus
Nejlepší mužský herecký výkon v  dramatu
2002 – Čistá duše
Nejlepší mužský herecký výkon v minisérii nebo TV filmu
2019 – Nejsilnější hlas
Cena BAFTA
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
2002 – Čistá duše

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Russell Ira Crowe (* 7. dubna 1964 Wellington) je na Novém Zélandu narozený australský herec, hudebník a držitel Oscara a Zlatého glóbu pro herce v hlavní roli za film Gladiátor. Vyhrál také Filmovou cenu Britské akademie. Mnohými je Crowe považován za nejlepšího herce 21. století.

Mezi nejznámější snímky, ve kterých si zahrál patří mysteriózní kriminálka L.A. - Přísně tajné (1997), drama Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999), dále pak historický velkofilm Gladiátor (2000) a psychologické drama Čistá duše (2001). Pak se objevil mimo jiné v dobrodružném filmu Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003), sportovním dramatu Těžká váha (2005), romantické komedií Dobrý ročník (2006), westernu 3:10 Vlak do Yumy (2007) či ve filmu Americký gangster (2007). Z jeho novějších filmů stojí za zmínku Na odstřel (2009), Tři dny ke svobodě (2010), Bídníci (2012) a Správní chlapi (2016).

Kariéra a život[editovat | editovat zdroj]

Dětství a dospívání[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Wellingtonu na Novém Zélandu Jocelyně Yvonneové a Johnu Alexanderu Croweovi.[1] Celá jeho rodina byla již tehdy s filmovým průmyslem úzce spjata. Oba jeho rodiče byli vedoucí cateringu u natáčení různých filmů a jeho dědeček Stan Wemyss byl režisérem, který se dočkal ocenění v podobě Řádu britského impéria MBE.[2] Má britské, irské, německé, italské i skandinávské předky.[3] Ve věku čtyř let, se rodina přestěhovala do Austrálie, kde se usadili v tamějším největším městě Sydney. Ve jeho čtrnácti letech se rodina vrátila zpět do rodné země, kde začal studovat na gymnáziu v Aucklandu, poté pokračoval na gymnáziu Mount Roskill, aby jej v šestnácti letech opustil s touhou splnit si svůj sen, stát se hercem nebo hudebníkem. Už i tehdy měl za sebou pár malých rolí. V polovině 80. let hrál v hudební skupině Russ Le Roq, která byla zaměřena na revival.

Herecké začátky[editovat | editovat zdroj]

Ve svých 21 letech opět opustil Nový Zéland a vrátil se do Austrálie, kde se jevily větší šance na úspěch. Uvažoval o studiu herectví na univerzitě, ale nakonec od toho upustil a začal se věnovat herecké kariéře již tehdy.[4] V roce 1986 získal první profesionální roli v muzikálu The Rocky Horror Show, ve kterém se obejvoval až do roku 1988. Zahrál si i v muzikálu Bad Boy Johnny and the Prophets of Doom.[5] Poté, co se objevil v několika seriálech Neighbours či Living with the Law byl obsazen do své první filmové role ve snímku The Crossing (1990). Ještě v témže roce ztvárnil jednu z hlavních rolí i ve válečném filmu Krvavá přísaha (1990).

Rok 1992 znamenal průlom v jeho herecké kariéře, kdy si zahrál ve snímku Romper Stomper, který pojednává o mladistvém gangu jehož členové inklinují k násilnostem, rasismu i alkoholismu. Za tuto roli Crowe získal prestižní AACTA International Awards za Nejlepšího herce v hlavní roli. Úspěch tohoto filmu mu nastartoval kariéru. V roce 1993 si zahrál v několika dalších australských snímcích, ale ani jeden z nich se nedočkal význačných ohlasů. Další úspěch přišel až o rok později a to s filmem Jsou z nás (1994), který se zabývá tématem homosexuality. Tento snímek mu již definitivně otevřel dveře do Hollywoodu.

Začátky v Hollywoodu[editovat | editovat zdroj]

Rok 1995 se pro něj nesl v duchu již amerických filmů. Jen v tomto roce se objevil ve 4 takových fimech. Za zmínku stojí sci-fi thriller Virtuozita, kde si zahrál po boku Denzela Washingtona.[6] Jednu z hlavních rolí získal i ve hvězdně obsazeném westernu Rychlejší než smrt. Pak ztvárnil jednu z ústředních rolí ve velmi úspěšném neo-noirovém thrilleru L.A. - Přísně tajné (1997). Tento snímek získal dva Oscary a dodnes je považován za jeden z nejlepších filmů daného žánru.[7] Tehdy se z něj definitivně stala herecká hvězda uznávaná po celém světě. V roce 1999 se objevil ve sportovní komedií o ledním hokej Mystery, Aljaška a společně s Alem Pacinem si zahrál také v dramatickém thrilleru Insider: Muž, který věděl příliš mnoho pojednávajícím o intrikách všudypřítomných v tabákovém průmyslu. Za tento film získal svoji první nominaci na Oscara.[8]

Vrchol slávy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2000 ztvárnil hlavní roli v thrilleru Životní zkouška, kde se objevil po boku Meg Ryanové. S tou během natáčení prožil krátký románek. V témže roce zaznamenal vůbec největší úspěch své kariéry a to s historickým velkofilmem režiséra Ridleyho Scotta Gladiátor, kde ztvárnil roli Maxima Decima Meridia. Tento snímek získal nespočetně mnoho různých ocenění včetně 5 Cen Akademie. V katergorií Nejlepší hlavní herec zvítězil právě i Russell Crowe a vyhrál tak svého doposud jediného Oscara.[9]

O rok později ztvárnil hlavní roli v dalším velmi úspěšném filmu Čistá duše (2001), kde si zahrál geniálního amerického matematika Johna Forbese Nashe. Za toto psychologické drama byl taktéž nominován mimo jiné na Oscara i Zlatého glóba.[10] Další filmové nabídky se jen hrnuly. V roce 2003 přijal hlavní roli v dobrodružném velkofilmu Master & Commander: Odvrácená strana světa, který uspěl u filmových kritiků i u diváků. O dva roky později si společně s Renée Zellwegerovou zahrál ve sportovním dramatu Těžká váha (2005) pojednávajícím o boxerovi snažícím se uživit svoji rodinu za Velké hospodářské krize.[11] Tento snímek mu vynesl další nominaci na Zlatého glóba. V roce 2006 ztvárnil hlavní roli v pohodové romantické komedií Dobrý ročník, která byla natočena na motivy stejnojmenné knihy od Petera Mayla a odehráván se v Provence.[12] Poté následovalo úspěšné mafiánské drama Americký gangster (2007), kde se opět objevil po boku Denzela Washingtona. V témže roce natočil ještě úspěšný western 3:10 Vlak do Yumy (2007), kde si zahrál společně s Christianem Balem.

V roce 2008 následoval poměrně kladně přijatý akční thriller Labyrint lží (2008), kde se obevil po boku Leonarda DiCapria. O rok později získal hlavní roli novináře Cala McAffreyho v mysteriózním thrilleru Na odstřel (2009), který pojednává o intrikách přítomných v americké nejvyšší politice. Roku 2010 ztvárnil hlavní roli ve spíše vlažně přijatém dobrodružném filmu Robin Hood od režiséra Ridleyho Scotta.[13] Téhož roku se ještě objevil v úspěšném thrillerovém dramatu Tři dny ke svobodě (2010).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 2012 si zahrál společně s Hughem Jackmanem hlavní roli v muzikálové adaptaci Bídníci (2012), která uspěla spíše u filmových odborníků. O rok později se objevil v průměrně hodnoceném politickém thrilleru Zlomené město (2013) a jednu z vedlejších rolí ztvárnil také v akčním filmu o Supermanovi Muž z oceli (2013). Roku 2014 si zahrál hned ve třech filmech. V průměrně hodnoceném dobrodružném dramatu Cesta naděje, v romantickém fantasy filmu Zimní příběh a také v nepříliš dobře hodnoceném dobrodružném snímku Noe, který vypráví příběh této biblické postavy. O rok později následovalo dobře přijaté drama Otcové a dcery (2015) pojednávající o komplikovaných rodinných vztazích. Dalším opravdu úspěšným snímkem se stala krimi komedie Správní chlapy (2016), ve které společně s Ryanem Goslingem hrají soukromé detektivy vyšetřující vraždu jejich svěřenkyně.[14]

Od té doby se Russell Crowe neobjevil v mnoha úspěšných filmech a navíc poslední dobou bojuje s obezitou. Společně s Tomem Cruisem si zahrál v neúspěšném snímku Mumie (2017). Dále se po boku Nicole Kidman objevil v dramatu Vymazaný kluk (2018). O rok později vyhrál dalšího Zlatého glóba za svůj výkon v minisérií Nejsilnější hlas (2019),[15] kde ztvárnil televizního ředitele Rogera Ailese.[16] V roce 2020 si zahrál roli šíleného řidiče v thrilleru Vyšinutý. Vedlejší role ztvárnil ve filmech Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021) nebo Thor: Láska jako hrom (2022). Hlavní role pak získal v úspěšné válečné komedií Na pivo do první linie (2022) a v hororu Papežův vymítač (2023), kde ztvárnil slavného exorcistu Gabriela Amortha.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Vztahy a rodina[editovat | editovat zdroj]

Krátce před svým manželstvím měl vztah s herečkou Meg Ryanovou.[17]

V den svých 39. narozenin se oženil s australskou zpěvačkou a herečkou Daniellou Spencerovou.[18] Mají spolu dva syny, Charlese Spencera (* 2003) a Tennysona Spencera (* 2006). Žili spolu převážně v malé vesnici Nana Glen, která se nachází mezi Sydney a Brisbane. Crowe zde dosud vlastní velkou nemovitost. Se Spencerovou se rozešli v roce 2012 a o šest let později byl dokončen i jejich rozvod.[19][20]

Problémy se zákonem[editovat | editovat zdroj]

Russell Crowe je také znám svou výbušností a častými hádkami na veřejnosti. Je známo několik incidentů, kdy vulgárně napadl lidi ve své okolí. Vše vyvrcholilo v roce 2005, kdy byl zatčen NYPD za to, že ve vzteku hodil telefonem po správci newyorského hotelu Mercer Hotel, který mu odmítl předat telefon, když ho o to Crowe žádal.[21] Následně se s obětí této události vyrovnal mimosoudně a později byl z vězení propuštěn.

I tak měl ale tento incident velmi negativní dopad na Croweovu image. Následně v jednom z rozhovorů přiznal, že tato událost velmi ovlivnila jeho pozdější život.

Na londýnské premiéře filmu Na odstřel, 2009.

Sportovní aktivity[editovat | editovat zdroj]

Crowe je jedním z vlastníků profesionálního rugbyového týmu South Sydney Rabbitohs hrajícího National Rugby League (NRL). Jedná se nejpřestižnější rugbyovou soutěž hranou v Austrálií a Oceánií.[22] V minulosti také organizoval nespočet různých turnajů a charitativních akcí v rugby. Je fanouškem Novozélandské ragbyové reprezentace.[23]

Věnuje se také pravidelně kriketu a je fanouškem anglického fotbalového týmu Leeds United F.C. hrajícího v Premier League.[24]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Časopisu GQ Magazine vydaném 9. března 2005 sdělil, že ho na 73. ročníku udílení Oscarů v březnu 2001 přišli informovat agenti FBI, že islamistická skupina Al-Káida připravuje plán na jeho únos. Další měsíce byl pak osobně střežen Americkou tajnou službou.[25]

Crowe byl také velmi silným kuřákem. Řekl o sobě, že kouřil již od svých 10 let a to někdy i více než 60 cigaret denně. S kouřením přestal roku v roce 2010 pro dobro svých dvou synů.[26]

V roce 2022 byl starostou Říma jmenován ambasadorem tohoto města.[27] Crowe zdůraznil, že by byl velmi rád, kdyby se příští Mistrovství světa ve fotbale konalo právě v Itálií. Umí také mluvit italsky a často tuto zemi navštěvuje.[28]

Russel Crowe se mimo jiné věnuje i hudbě. Od roku 1992 až do roku 2005 působil v kapele 30 Odd Foot of Grunts. Nyní působí v kapele Indoor Garden Party, se kterou mimo jiné vystoupil i na 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který se konal v roce 2023.[29][30]

Crowe je aktivní také v politice a podporuje Australskou stranu práce.[31]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámka
1990 Krvavá přísaha Por. Jack Corbett
The Crossing Johnny Ryan nominace — Australská filmová cena
1991 Důkaz Andy zisk — Australská filmová cena
1992 Spotswood Kim Barrett
Romper Stomper Hando zisk — Australská filmová cena
1993 Mezi kladivem a kovadlinou East Driscoll
Stříbrný blesk The Man (Egan)
For the Moment Lachlan Currie
1994 Jsou z nás Jeff Mitchell
1995 Rychlejší než smrt Cort
Není cesty zpět FBI Agent Zack Grant
Virtuozita SID 6.7
Drsná magie Alex Ross
1997 L. A. – Přísně tajné Wendell White
Hořící nebe/ Colin O'Brien
Rozchod Steve
1999 Mystery, Aljaška šerif John Biebe
Insider: Muž, který věděl příliš mnoho Jeffrey Wigand nominace na Oscara
nominace — BAFTA
nominace — Zlatý glóbus
2000 Gladiátor Maximus Meridius zisk Oscara
zisk Zlatého glóbu
nominace — BAFTA
Životní zkouška Terry Thorne
2001 Čistá duše John Nash zisk ceny BAFTA
zisk Zlatého glóbu
nominace na Oscara
nominace — Australská filmová cena
2003 Master & Commander: Odvrácená strana světa Kapt. Jack Aubrey nominace — Zlatý glóbus
2005 Těžká váha Jim Braddock zisk — Australská filmová cena
nominace — Zlatý glóbus
2006 Dobrý ročník Max Skinner
2007 3:10 Vlak do Yumy Ben Wade
Americký gangster Det. Richie Roberts nominace — Australská filmová cena
2008 Labyrint lží Ed Hoffman
2009 Něha Detektiv Cristofuoro
Na odstřel Cal McAffrey zisk — Australská filmová cena
2010 Robin Hood Robin Hood
Tři dny ke svobodě John Brennan
2012 Bídníci Inspektor Javert
Pěsti ze železa Jack Knife
2013 Muž z oceli Jor-El
(otec supermana)
Zlomené město starosta Hostetler
2014 Zimní příběh Pearly Soames
Noe Noe
Cesta naděje Joshua Connor také režisér, jeho režijní debut
2015 Otcové a dcery Jake Davis
2016 Správní chlapi detektiv Jackson Healy
2017 Mumie doktor Henry Jekyll / pan Edward Hyde nominace – Zlatá malina v kategorii nejhorší herec ve vedlejší roli
War Machine Bob White cameo
2018 Vymazaný kluk Marshall Eamons
2019 Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy Harry Power
2020 Vyšinutý Tom Cooper
2021 Liga spravedlnosti Zacka Snydera Jor-El archivní zvuk
2022 Poker Face Jake také režisér
2022 Prizefighter: The Life of Jem Belcher Jack Slack
2022 Na pivo do první linie Arthur Coates
2022 Thor: Láska jako hrom Zeus
2023 Lovec Kraven Nikolai Kravinov
2023 Papežův vymítač Gabriel Amorth
bude oznámeno The Georgetown Project Anthony Miller
bude oznámeno Rothko Mark Rothko
bude oznámeno Land of Bad bude oznámeno
bude oznámeno American Son bude oznámeno

Televize[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámka
1972 Spyforce sirotek díl: „The Saviour: Part 2“
1977 The Young Doctors Russell díl: 1.83
1987 Rafferty's Rules Bobby Jarvis díl: „Suspicious Minds“
Neighbours Kenny Larkin 4 díly
1991 Brides of Christ Dominic Maloney díl: „Rosemary“
Acropolis Now Danny O' Brian díl: „Teenage Mutant Ninja Greeks“
1992 Záchranáři Tom 'Bomber' Young díl: „The Right Stuff“
2004 Colour of War: The Anzacs Vypravěč 3 díly
2012 Doylův okrsek Boyd Keiley díl: „Streets of St. John's“
2019 Nejsilnější hlas Roger Ailes mini-série, také výkonný producent

Vítěz – Zlatý glóbus v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v minisérii nebo TV filmu

Take Us Home: Leeds United Vypravěč dokument, 6 dílů
2022 Ark: The Animated Series Prorok Kor (hlas) 2 díly

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. CNN Programs - People in the News. edition.cnn.com [online]. [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. 
 2. Inside The Actors Studio - Transcript. web.archive.org [online]. 2008-06-23 [cit. 2024-02-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-06-23. 
 3. Ancestry Information Operations Unlimited Company | Press Releases. web.archive.org [online]. 2017-07-06 [cit. 2024-02-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-07-06. 
 4. JOURNALISM > NY Newsday 1. web.archive.org [online]. 2007-09-27 [cit. 2024-02-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-09-27. 
 5. Bad Boy Johnny & the Prophets of Doom - Bad Boy Johnny and the Prophets of Doom. oztheatrical.com [online]. [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. 
 6. Virtuozita (1995) | ČSFD.cz. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 7. L.A. Confidential (1997) - Awards - IMDb. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky) 
 8. Russell Crowe | Ocenění. ČSFD.cz [online]. [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. 
 9. Russell Crowe. Oscars Wiki [online]. [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Russell Crowe Awards. The Times of India. Dostupné online [cit. 2024-02-17]. ISSN 0971-8257. 
 11. Boxovat ho učil trenér Muhammada Aliho: Role v Těžké váze stála Russella Crowa 23 kilo a dobrou pověst u hereckých kolegyň – G.cz. G.cz. 2020-05-11. Dostupné online [cit. 2024-02-17]. 
 12. A Good Year. Goodreads [online]. [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. Robin Hood | Rotten Tomatoes. www.rottentomatoes.com [online]. 2010-05-14 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. SPÁČILOVÁ, Mirka. RECENZE: Náladu spraví Správní chlapi Ryan Gosling a Russell Crowe. iDNES.cz [online]. 2016-06-02 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. 
 15. ROSE, Lacey. ‘Loudest Voice’ Star Russell Crowe on Why He Didn’t Want to Play Roger Ailes as Simply a “Monster” [online]. 2020-07-07 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. Russell Crowe Skips His Golden Globes Win Because of Australian Fire Crisis: 'Respect Our Planet'. Peoplemag [online]. [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 17. WALTERS, Meg. What Really Happened With Meg Ryan And Russell Crowe?. The List [online]. 2021-01-07 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 18. LIFE, Interview Lauren Quaintance, Sunday. What Danielle Spencer knows about men. The Sydney Morning Herald [online]. 2010-04-19 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 19. SAMS, Christine. Crowe, Spencer split amid actor's hectic filming schedule. The Sydney Morning Herald [online]. 2012-10-14 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 20. NAST, Condé. How Russell Crowe Turned His Divorce Auction Into a Multi-Million-Dollar Career Boost. Vanity Fair [online]. 2018-04-09 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 21. CNN.com - Russell Crowe appears in court - Jun 6, 2005. edition.cnn.com [online]. [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. 
 22. CLEARY, Matt. Russell Crowe has been magnificent for the Rabbitohs and the NRL. The Guardian. 2021-10-01. Dostupné online [cit. 2024-02-17]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 
 23. PICKERING, Michael. Russell Crowe was embarrassed as All Blacks' 'white blokes' did Haka. Mail Online [online]. 2022-01-27 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. 
 24. THOMAS, Rhys; SMAILES, James. How Gladiator star Russell Crowe fell in love with Leeds United. Leeds Live [online]. 2023-12-25 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 25. NAST, Condé. Russell Crowe Remembers the Two Years He Was Trailed by the F.B.I.. Vanity Fair [online]. 2015-03-31 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 26. My son made me feel ashamed - Crowe. PerthNow [online]. 2010-07-27 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 27. ROME, Wanted in. Rome to honour Russell Crowe as ambassador of Eternal City. Wanted in Rome [online]. 2022-10-12 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 28. Russell Crowe Shocks Fans Speaking in Fluent Italian, “Hand Gestures Too!”. Ground News [online]. [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 29. Russell Crowe: Karlovy Vary jsou jako z pohádky. Budu je všem doporučovat. Aktuálně.cz [online]. 2023-07-01 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. 
 30. ŠŤÁSTKA, Tomáš. RECENZE: Crowe přivezl hudbu na tancovačku. Bavil sebe, a proto i publikum. iDNES.cz [online]. 2023-07-01 [cit. 2024-02-17]. Dostupné online. 
 31. DAVIDSON, Helen. Russell Crowe condemns 'lack of gallantry' in Australian politics. The Guardian. 2013-06-25. Dostupné online [cit. 2024-02-17]. ISSN 0261-3077. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]