Brendan Fraser

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brendan Fraser
Fraser, 2007
Fraser, 2007
Rodné jménoBrendan James Fraser
Narození3. prosince 1968 (53 let)
Indianapolis, Indiana, USA
Alma materUpper Canada College
Cornish College of the Arts
Manžel(ka)Afton Smith (1998-2008)
DětiGriffin Fraser, Holden Fraser a Leland Fraser
Významné roleKrál džungle,Dožeň co se dá nebo ve třech dílech filmu Mumie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brandan James Fraser (* 3. prosince, 1968 v Indianapolis, Indiana, USA) je americký herec.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v Nizozemsku, Švýcarsku a Kanadě jako syn kanadského pracovníka turistické kanceláře. Má po rodičích irské, skotské, německé, české a francouzsko-kanadské kořeny. Navštěvoval přípravnou školu Upper Canada College v Torontu a pak vystudoval herectví v Actors' Conservatory a na Cornish College of the Arts v Seattlu, kde také začínal na jevišti Intiman Theater. Stal se členem divadelního souboru Loughing Horse Summer Theatre v Ellensburgu (stát Washington).

Během tohoto jevištního působení účinkoval ve dvaceti hrách, např. v Beckettově Čekání na Godota a Shakespearově Romeovi a Julii. O svoji první filmovou roli soupeřil v konkurzu s dalšími stopětadvaceti kandidáty, ale nakonec právě jemu svěřil režisér Les Mayfield titulní postavu pračlověka Linka ve své komediální fantazii Pračlověk z Encina.

Obdobný typ exotické bytosti, která musí čelit nástrahám moderní civilizace, vytvořil v bláznivé komedii Král džungle (r. S. Weisman), kde ztělesnil tarzanovského mladíka George, který se po dvaceti letech, kdy byl vychováván gorilím samcem uprostřed africké džungle, sblíží se sympatickou cestovatelkou (Leslie Mannová). Hvězdu z něho udělala postava dobrodruha Ricka O'Connella v dobrodružném hororu Mumie (r. S. Sommers).

Předvedl však i herecky náročnější kreace: židovský chlapec David Greene, který se musí obhájit před spolužáky z nařčení z podvodu, v dramatu Školní pouta (r. R. Mandel); snílek Fletcher v romantické komedii Dívka snů (r. J. F. Robinson); zahradník Clay v oceněném dramatu Bohové a zrůdy (r. B. Condon).

Jako host účinkoval v animovaných seriálech Duckman, The Simpsons (Simpsonovi - ČTV), King of the Hill (Tatík Hill a spol. - ČTV) a v kriminální antologii Fallen Angels (Padlí andělé - ČTV). Od 1998 do 2009 byl ženaty s Afton Smithovou s kterou má tři syny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]