Zlatá malina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Wilson na osmadvacátém předávání Zlatých malin, v roce 2008.

Zlatá malina (ang. Golden Raspberry, v plurálu zkráceně Razzies) je ocenění za nejhorší filmové počiny roku. Laureáty ocenění vybírá každý rok téměř 700 členů Nadace ceny Zlatá malina v 16 zemích. Podle tradice se Zlaté maliny udělují v Los Angeles v předvečer předávání Oscarů.

S nápadem na Zlaté maliny přišel v roce 1981 americký copywriter John J.B. Wilson poté, co krátce po sobě viděl filmy Can't Stop the Music a Xanadu. Zatímco na první předávání těchto cen dorazily jen tři tucty lidí, zájem o Zlaté maliny rostl a čtvrtého ročníku už si všimla i CNN a kabelové televize.

Ceny samotné obvykle stojí 4,79 dolaru za jednu a jedná se o velkou malinu usazenou na filmovém pásu – obojí pozlacené sprejem .

Oficiální kategorie[editovat | editovat zdroj]

Nejhorší filmy, které získaly ocenění[editovat | editovat zdroj]

Hvězdy, které získaly Zlaté maliny[editovat | editovat zdroj]

Zlaté maliny obdrželo množství slavných umělců filmové branže. V posledních letech je to také předmětem kritiky, která se na Maliny snesla – cenu často nedostane nejhorší film nebo herec, ale je "odstřelen" ten nejslavnější.[1] Jedná se vlastně o mediální propagaci Zlatých malin. Většina vítězů sošku nepřijme kvůli její urážlivé konotaci. V historii tak učinili jen nemnozí.

Lidé, kteří přijali ocenění[editovat | editovat zdroj]

Oscary a Zlaté maliny[editovat | editovat zdroj]

Jedinými dvěma herci, kteří byli nominování na Oscara a zároveň vyhráli Malinu za stejnou roli, jsou James Coco za Only When I Laugh v roce 1982 a Amy Irving za Yentl v roce 1984.

Christopher Walken a Alec Baldwin byli oba nominováni na Oscara jako nejlepší herci ve vedlejší roli a na Malinu jako nejhorší herci ve vedlejší roli v témže roce, ovšem ne za tentýž film. Walken byl nominován v roce 2002 jako nejlepší herec ve vedlejší roli za Chyť mě, když to dokážeš a jako nejhorší vedlejší herec za The Country Bears. Baldwin byl nominován jako nejlepší v roce 2003 ve filmu Smolař a jako nejhorší ve filmu Kocour.

Herci, kteří získali za herecké výkony Oscary i Maliny, jsou Faye Dunaway, Marlon Brando, Charlton Heston, Laurence Olivier, Roberto Benigni, Leonardo DiCaprio, Halle Berry, Sandra Bullock, Eddie Redmayne, Liza Minnelli. Sofia Coppola, Ben Affleck, Kevin Costner a Prince také získali Oscary i Maliny, ale jen jedna z těchto cen byla za herecký výkon.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]