Chyť mě, když to dokážeš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chyť mě, když to dokážeš
Leonardo DiCaprio, představitel Franka Abagnala
Leonardo DiCaprio, představitel Franka Abagnala
Základní informace
Původní název Catch Me If You Can
Země USA Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 141 minut
Žánry drama, životopisný, krimi
Předloha Chyť mě, když to dokážeš
Námět stejnojmenná kniha od Franka Abagnala
Scénář Jeff Nathanson
Režie Steven Spielberg
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Leonardo DiCaprio
Tom Hanks
Christopher Walken
Amy Adams
Martin Sheen
Nathalie Baye
Produkce Steven Spielberg
Michel Shane
Walter F. Parkes
Laurie MacDonald
Hudba John Williams
Střih Michael Kahn
Výroba a distribuce
Premiéra Česko 13. února 2003
USA 25. prosinec 2002
Studio Amblin Entertainment
Distribuce DreamWorks
Rozpočet 52 000 000 $
Tržby 352 114 312 $
Chyť mě, když to dokážeš na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chyť mě, když to dokážeš je americké životopisné drama z roku 2002 založené na životě Franka Abagnala mladšího, který před svými 19. narozeninami úspěšně falšoval peněžní šeky a odcizil miliony dolarů tím, že předstíral, že je pilot Pan American World Airways, lékařem a právní zástupce z Louisiany. Jeho první zločiny byly zpočátku nenápadné; stal se tak obratným, že se na něj nakonec obrátila FBI, aby jim pomohl odhalovat jiné padělatele. Režisérem filmu je Steven Spielberg a v hlavních rolích se objevili Leonardo DiCaprio jako Abagnale, Tom Hanks jako Hanratty, dále Christopher Walken, Amy Adams, Martin Sheen a Nathalie Baye.

Vznik filmu začal už v roce 1980, ale nepostupoval až do roku 1997, kdy práva na Abagnalovu knihu zakoupily Spielbergovy DreamWorks. David Fincher, Gore Verbinski, Lasse Hallström, Miloš Forman a Cameron Crowe byli možnými kandidáty na režiséra filmu předtím, než se film rozhodl režírovat Spielberg. Natáčení trvalo od února do května 2002. Film měl finanční úspěch i úspěch u kritiků a i dokonce skutečný Abagnale na film reagoval velmi pozitivně.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Frank Abagnale mladší (Leonardo DiCaprio) je šestnáctiletý chlapec, který žije v roce 1963 v New Rochelle v New Yorku se svým otcem Frankem Abagnalem starším (Christopher Walken) a francouzskou matkou Paulou (Nathalie Baye). Když Frank starší popřel podnikatelský úvěr v Chase Manhattan Bank kvůli nevysvětlitelným důvodům s IRS, jeho rodina je donucena odstěhovat se z jejich velkého domu do malého bytu. Paula pokračuje v románku s Jackem (James Brolin), kamarádem jejího manžela. Mezitím se Frank věrohodně představí jako zastupující učitel ve své francouzské třídě. Frankovi rodiče podají žádost o rozvod a Frank od nich utíká. Když mu dojdou peníze, začne se spoléhat na fakt, že mu jdou podvody. Brzy je Frank mnohem smělejší a dokonce předstírá, že je pilot. Začíná vytvářet falešné šeky společnosti Pan Am a úspěšně odcizí přes 2,8 milionů dolarů.

Mezitím Carl Hanratty (Tom Hanks), agent FBI se specializací na bankovní podvody, začíná pronásledovat Franka. Carl a Frank se potkají v hotelu, kde Frank přesvědčí Carla, že je Barry Allen z tajné služby. Frank odchází, zmate Carla, který se posléze rozzlobí, protože si uvědomil svou chybu. Později, na Vánoce, Carl stále pracuje, když mu zavolá Frank a snaží se mu omluvit. Carl jeho omluvu odmítá a řekne mu, že ho brzy chytí, ale začne se smát, když zjistí, že mu Frank zavolal vlastně proto, že nemohl s nikým jiným mluvit. Frank zavěsí a Carl pokračuje ve vyšetřování, najednou zjistí (díky číšníkovi), že jméno „Barry Allen“ je z komiksových knížek o Flashovi a že je Frank je právě v pubertě.

Frank mezitím začal tvrdit, že je lékař a právník a zamiluje se do Brendy (Amy Adams), které nakonec o sobě prozradí pravdu a žádá ji, aby s ním utekla. Carl ho vystupuje na jeho svatební party, kde Frank opustil Brendu a požádal ji, aby se sešli o dva dny později, aby mohli utéct. O dva dny později na ni Frank čeká, ale na letišti uvidí agenty v přestrojení, uvědomí si, že byl prozrazen a letí do Evropy. O sedm měsíců později ukazuje Carl svému nadřízenému padělání šeků po celé západní Evropě a žádá ho o povolení, aby mohl jít Franka do Evropy hledat. Když ho jeho nadřízený odmítne, Carl přinese Frankovy šeky profesionálům, kteří zjistí, že šeky byly vytištěny ve Francii. Carl si vzpomíná na rozhovor s Frankovou matkou, když mu řekla, že pochází z Montrichardu z Francie, kde Franka také najde. Carl řekne Frankovi, že ho francouzská policie zabije, pokud nepůjde tiše s ním. Frank nejdříve předpokládá, že mu Carl lže, ale ten mu slíbí, že by mu nikdy nelhal a odvede ho ven, kde ho francouzská policie odvede do vězení.

Poté přijde scéna, kde je letadlem poslán Frank domů z vězení a Carl ho informuje, že jeho otec zemřel. Frank, svázaný žalem utíká z letadla a vrací se zpět do jejich starého domu, kde najde svou matku s mužem, kvůli kterému opustila jeho otce a také dívku, o které Frank zjistí, že je jeho nevlastní sestra. Frank se poté sám vzdává a je poslán a 12 let do vězení, kde ho mnohokrát navštíví Carl. Když Frank jednoho dne poukáže na to, že šek, který Carl drží v ruce je falešný, Carl přesvědčí FBI, aby Frankovi nabídli dohodu, aby po zbývající dobu svého trestu pracoval v FBI v oddělení bankovních podvodů, což Frank přijme. Během svého působení v FBI Frankovi chybí vzrušení z pronásledování a dokonce se znovu pokusí pracovat jako pilot. Objeví ho Carl, který trvá na tom, aby se Frank vrátil do FBI, neboť ho nikdo pronásledovat nebude.

Následující pondělí je Carl nervózní, protože se po jeho kázání neobjevil Frank v práci. Nakonec se ale objeví a začnou spolu diskutovat o novém případu.

Před závěrečnými titulky zjistíme, že je Frank šťastně ženatý po 26 let, má tři syny, žije na Středozápadě a je stále dobrým přítelem s Carlem- společně chytili mnoho světově nepolapitelných plagiátorů peněz a každý rok vydělává miliony dolarů, protože nyní vyrábí nepadělatelné šeky.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

  • Tom Hanks jako Carl Hanratty, agent FBI, který sleduje Franka po většinu filmu. Hanratty je často terčem posměchu ostatních agentů, kteří Frankovy podvody neberou vážně. Hanratty je rozvedený a jeho žena s dcerou žijí v Chicagu. Na konci filmu se z Carla a Franka stanou velcí přátelé.
  • Christopher Walken jako Frank Abagnale starší, Frankův otec a veterán z druhé světové války. Ztratí svou ženu Paulu a většinu svého bohatství, když se dopustí daňového úniku. Zemře poté, co spadne ze schodů na vlakovém nádraží.
  • Nathalie Baye jako Paula Abagnale. Frank starší ji potkává v jejích osmnácti letech v Montrichardu během druhé světové války. Po šesti týdnech se pár vezme. Když je Frankovi 16, rozvedou se a Paula si vezme Jacka Barnese. Na konci filmu se dozvíme, že měli holčičku.
  • Martin Sheen jako Roger Strong, Brendin otec a manžel Carol. Roger je uznávaným okresním prokurátorem v Louisianě a není tak docela přesvědčen, že Frank mladší absolvoval právnickou školu.
  • James Brolin jako Jack Barnes, spolupracovník Franka staršího v New Rochelle. Barnes se později schází s Paulou, což vede k rozvodu rodičů Franka mladšího.
  • Nancy Lenehan jako Carol Strong, Brendina matka a manželka Rogera. Když si myslí, že je Frank mladší doktor, právník a luterán, je velice nadšená, že si Frank bude brát její dceru.

Brian Howe, Frank John Hughes a Chris Ellis hrají agenty FBI. Jennifer Garner má ve filmu cameo a Ellen Pompeo a Elizabeth Banks se objevily v menších rolích. Opravdový Frank Abagnale ztvárnil francouzského policista, který ve filmu zatýká jeho postavu.

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Frank Abagnale prodal filmová práva ke své autobiografii v roce 1980. Producent Michel Shane koupil filmová práva v roce 1990 pro společnost Paramount Pictures. V prosinci 1997 Barry Kemp koupil práva od Shana a přinesl projekt pro společnost DreamWorks, kde Jeff Nathanson napsal scénář. V dubnu 2000 byl David Fincher s filmem spojován jako možný režisér, ale nakonec vypadl ve prospěch jeho filmu Úkryt. V červenci 2000 byl Leonardo DiCaprio osloven do hlavní role a film měl režírovat Gore Verbinski. Steven Spielberg byl zapsán jako producent filmu a natáčení začalo v březnu 2001.

Verbinski obsadil Jamese Gandolfiniho jako Carla Hanrattyho, Eda Harrise jako Franka Abagnala staršího a Chloë Sevigny jako Brendu Strong. Verbinski nakonec vypadl kvůli závazku DiCapria ve filmu Gangy New Yorku. Lasse Hallström byl v jednání na režiséra v květnu 2001, ale v červenci 2001 vypadl. V této fázi Harris a Sevigny opustili film, ale Gandolfini byl stále u filmu. Spielberg, spoluzakladatel společnosti DreamWorks nabídl místo režiséra Miloši Formanovi a zvažoval přijetí Camerona Crowa. Nakonec začal Spielberg uvažovat o místě režiséra sám a vypadl z projektů Velká ryba a Gejša. Spielberg oficiálně převzal režii filmu v srpnu 2001. DiCaprio říká: „Scény, které jsme si mysleli, že budou trvat tři dny, zabraly jedno odpoledne.“ Od 25. do 30. dubna se natáčelo v Park Avenue před hotelem Waldorf-Astoria. Poté se natáčení přesunulo do New Jersey a vrátilo se do Brooklynu pro bankovní a soudní scény. Také se natáčelo na mezinárodním letišti Johna Fidzgeralda Kennedyho. Quebec byl vybrán pro svůj evropský charakter a pocit Francie. Část historického centra města byla upravena, aby se podobala Montrichardu. Natáčení skončilo 12. května v Montrealu.

Ohlasy[editovat | editovat zdroj]

Světová premiéra filmu se konala 18. prosince 2002 ve Westwoodu v Los Angeles v Kalifornii. Film měl v Americe oficiální premiéru 25. prosince 2002 a během svého prvního víkendu vydělal přes 30 milionů dolarů po 3225 kinech. Film vydělal přes 164,6 milionů dolarů v Severní Americe a 187,5 milionů dolarů v cizích zemích, celosvětově tedy 352,1 milionů dolarů. Film byl velkým finančním úspěchem a svůj rozpočet 52 milionů překročil výdělky šestkrát. Chyť mě když to dokážeš byl jedenáctý nejlépe vydělávající film roku 2002. Na základě 186 recenzí na serveru Rotten Tomatoes, bylo 96% recenzí pozitivních [1].

Kritik Rofer Ebert silně chválil výkon DiCapria a přidal: „Toto není Spielbergův hlavní film, ale přesto je to asi ten, co stojí nejvíce za vidění“. Mick LaSalle řekl, že film „nebyl Spielbergovým nejlepším filmem, ale jeden z jeho nejhladších a možná i nejpřátelštějších. Barevná kinematografie, elegantní výkony a svěží tempo naznačují, že filmař podřídí každý druhý impuls k výrobě potěšení“. Stephen Hunter věří, že DiCaprio ukázal „ten rozsah, lehkost a šikovnost, která Martinu Scorsesovi ve filmu Gangy New Yorku tak chyběla“.

Christopher Walken byl za svou roli nominován na Oscara v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli a John Williams byl nominován v kategorii nejlepší hudba. Walken tu samou kategorii vyhrál na Britských filmových cenách akademie, kde Williams, kostýmní návrhářka Mary Zophes a scenárista Jeff Nathanson obdrželi nominace. DiCaprio byl nominován na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli ve dramatu. Části filmu byly později parodovány v epizodě seriálu Simpsonovi s názvem Chyť je, když to dokážeš [2]

Muzikálová adaptace[editovat | editovat zdroj]

Stejnojmenná muzikálová adaptace měla premiéru v červenci 2009 v 5th Avenue Theatre v Seattlu (Washington). Ukázky na Broadwayi začaly v Neil Simon Theatre 11. března 2011 a muzikál měl oficiální premiéru 10. dubna 2011 [3]. Muzikál byl nominován na čtyři ceny Tony včetně kategorie nejlepší muzikál.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Catch Me If You Can- Rotten Tomatoes [online]. Rotten Tomatoes. Dostupné online.  
  2. Simpsonovi XV: Chyť je, když to dokážeš [online]. Česká televize. Dostupné online.  
  3. 'Catch Me If You Can' musical gets Broadway opening date [online]. Los Angeles Times. Dostupné online.  

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Catch Me If You Can na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]