Přeskočit na obsah

Indiana Jones a poslední křížová výprava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Indiana Jones a poslední křížová výprava
Původní názevIndiana Jones and the Last Crusade
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka127 minut
Žánrdobrodružný/fantasy
NámětGeorge Lucas
Menno Meyjes
ScénářJeffrey Boam
RežieSteven Spielberg
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleHarrison Ford
Sean Connery
Denholm Elliott
Alison Doody
John Rhys-Davies
River Phoenix
ProdukceFrank Marschall,
George Lucas,
Kathleen Kennedy
HudbaJohn Williams
KameraDouglas Slocombe
KostýmyAnthony Powell
Joanna Johnston
StřihMichael Kahn
Výroba a distribuce
Premiéra24. květen 1989
Produkční společnostiLucasfilm
Paramount Pictures
DistribuceParamount Pictures
Rozpočet$48,000,000
Tržby$494,800,000
OceněníOscar za nejlepší střih zvuku (1988)
Cena Hugo za nejlepší hrané představení (1990)
Předchozí a následující díl
Indiana Jones a chrám zkázy
(1984)
Indiana Jones a království křišťálové lebky
(2008)
Indiana Jones a poslední křížová výprava na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Indiana Jones a poslední křížová výprava (Indiana Jones and the Last Crusade) je třetí díl (1989) řady filmů o archeologovi Indiana Jonesovi, předchozími díly jsou Dobyvatelé ztracené archy (1981) a Indiana Jones a chrám zkázy (1984). Následujícím dílem je Indiana Jones a království křišťálové lebky (2008).

Chrám v Petře, kde film vrcholí.

Indiana Jones (Harrison Ford) si roku 1938 už potřetí nasazuje svůj pomačkaný klobouk a tentokrát mu sekunduje jeho otec (Sean Connery) a doktorka Elsa Schneiderová. Na počátku filmu je scéna z mládí Indiany, kdy se jako skaut pokusí v roce 1912 zachránit vzácný zlatý kříž před zlosyny. Pak se dostaneme do vlastního příběhu, kde se oba Jonesové (otec a později i syn) vydávají hledat z popudu bohatého sběratele Donovana tajuplný „Svatý grál“. Indiana s Elsou začínají pátrání v Benátkách, kde naleznou hrob křižáckého rytíře a také osvobodí ze zajetí nacistů svého otce. Další cesta je zavede do Berlína, setkají se nechtěně i s Hitlerem, získají hledaný deník a podaří se jim uniknout až do Svaté země. Tam až zjistí, že Donovan je spřažený s nacisty, kteří hledají grál pro své dobyvatelské záměry. Indiana Jones projde mnoha nástrahami, najde grál střežený 700 let křižákem, ale v dějově gradujícím příběhu Donovan postřelí jeho otce. Pak se Donovan napije ze špatného poháru a zahyne, kdežto Indiana správně zvoleným pohárem zachrání svého umírajícího otce. Když se chrám zhroutí, Indiana s přáteli z chrámu unikne sic bez grálu, ale na rozdíl od nacistů jsou živí.[1]

Osoby a obsazení

[editovat | editovat zdroj]
Herec/Herečka Role
Harrison Ford Indiana Jones
Sean Connery Henry Jones
Denholm Elliott Dr. Marcus Brody
Alison Doody Dr. Elsa Schneider
John Rhys-Davies Sallah
Julian Glover Walter Donovan
River Phoenix Mladý Indy
Michael Byrne Vogel
Kevork Malikyan Kazim
Robert Eddison Rytíř Grálu
Richard Young Fedora

Třetí díl je v rámci série asi nejvíc komedií - o většinu humoru se stará Indiana špičkováním se svým vlastním otcem. Marcus Brody je také tentokrát podán méně seriózně než v prvním díle. Prosvětlenost filmu zvláště vynikne ve srovnání s Chrámem zkázy. Spokojení diváci přinesli zisky 277 milionů dolarů celosvětově K 18. prosinci 2006 se dostala Poslední křížová výprava na 118. místo v žebříčku IMDB 250 nejlepších filmů všech dob.

  • 1 cena Americké filmové akademie (Oscar) - Střih zvukových efektů + 2 nominace: Hudba, Zvuk

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]

Conneryho si pro roli Jonesova otce vyprosil sám Spielberg. Jako ex-Bond je totiž v přeneseném slova smyslu „otcem“ Indiana Jonese.

Premiéra v Českých kinech byla 10. ledna v roce 1992, kdy hlavní roli namluvil Jiří Štěpnička a jeho otce Seana Conneryho namluvil Bohumil Švarc.

V roce 1995 tento film vyšel na VHS, DVD a na Blu-ray, kdy hlavní roli znovu namluvil Jiří Štěpnička a jeho otce Seana Conneryho znovu namluvil Bohumil Švarc.

V roce 2002 film se začal vysílat v TV Nova a TV Prima, kdy hlavní roli znovu namluvil Jiří Štěpnička a jeho otce Seana Conneryho namluvil Vladimír Brabec.

  1. ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha: CINEMA, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola 300 hlavních filmů – Indiana Jones a poslední křížová výprava, s. 77. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]