Letiště JFK

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jedna z budov letiště, jejímž autorem je architekt Eero Saarinen

Mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho je letiště, jehož název pochází od jména amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Nachází se v jihovýchodní části New Yorku v Queensu (USA). Od centra nejznámější městské části New Yorku – Manhattan je vzdáleno asi 19 km.

Letišti jsou přiděleny následující mezinárodní kódy: IATA: JFK, ICAO: KJFK, FAA LID: JFK.

Historie letiště[editovat | editovat zdroj]

Letiště se začalo budovat v roce 1942 jako Idlewild Airport. V roce 1943 bylo přejmenováno na Major General Alexander E. Anderson Airport. a v roce 1963 na John F. Kennedy International Airport. Concorde zde létal v letech 1977 až 2003. 19. března 2007 zde přistál poprvé Airbus A380. V letech 1970 - 2010 létaly na Kennedyho mezinárodní letiště také ČSA České aerolinie, nejprve se stroji Iljušin Il-62 a později s Airbusy A310.

Terminály letiště spojuje navzájem tzv. Airtrain, automaticky vedený kolejový dopravní prostředek podobný metru, jehož trasa pokračuje mimo letiště až k železniční stanici Jamaica Station a k několika trasám newyorského metra. Jízda v rámci JFK (terminály, letištní hotely, autopůjčovny, parkoviště) je zdarma, jízda mimo areál je zpoplatněna.

Řízení a struktura letiště[editovat | editovat zdroj]

JFK řídí Port Authority of New York and New Jersey, který řídí rovněž další čtyři blízká letiště, a to Newark-Liberty, LaGuardia, Stewart International Airport a Teterboro. Je hlavním hubem pro leteckou společnost jetBlue a hlavní mezinárodní branou pro Delta Air Lines (člen téže asociace SkyTeam jako České aerolinie) a American Airlines.

V roce 2000 JFK prošlo 50 000 mezinárodních cestujících denně. Nejvíce mezinárodních spojů míří do Londýna, Paříže, Frankfurtu a Tokia. V roce 2007 se letiště postaralo o 46,9 mil. cestujících, Newark Liberty o 36,2 mil. a LaGuardia o 25,3 mil.; celkem tedy přibližně 108,4 mil. cestujících použilo některé z newyorských letišť.

Letiště má devět terminálů. Každá z leteckých společností má svůj stálý terminál, ze kterého je odbavována (pro České aerolinie to byl terminál 4, který v květnu 2001 nahradil Budovu pro mezinárodní přílety (International Arrivals Building)).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]