Nathalie Baye

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nathalie Baye
Nathalie Baye na udělování Césarů v roce 2011
Nathalie Baye na udělování Césarů v roce 2011
Rodné jménoNathalie Marie Andrée Baye
Narození6. července 1948 (75 let)
Mainneville, Eure, FrancieFrancie Francie
Alma materAlsaská škola
Národní konzervatoř hudby a tance v Paříži
Národní vyšší konzervatoř dramatického umění
Simonův kurz
Aktivní roky1970–dodnes
Partner(ka)Johnny Hallyday (1982–1986)
Jean-Yves Berteloot
Philippe Léotard
DětiLaura Smet
César
Nejlepší herečka
1983Práskač
2006Komisař
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
1981Zachraň si, kdo můžeš (život)
1982Une étrange affaire
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nathalie Marie Andrée Baye (* 6. července 1948 Mainneville, Eure) je významná francouzská divadelní a filmová herečka, několikanásobní držitelka filmové ceny César a držitelka Řádu čestné legie.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v malé obci Mainneville v Normandii, jejími rodiči byli malíři Claude Baye a Denise Coustet. Ve svých čtrnácti letech odešla studovat na taneční školu do Monaka a o tři roky později odešla do Spojených států. Po návratu do Francie se nadále věnovala tanci, zapsala se do hereckých kurzů Cours Simon a byla přijata na pařížskou konzervatoř CNSAD, kterou absolvovala s různými oceněními v roce 1972.

Ve filmu debutovala v roce 1972 snímkem Faustine et le Bel Été, o rok později hrála v Truffautově filmu Americká noc. Na začátku osmdesátých let získala hned tři ocenění Césara za výkony ve filmech Zachraň si, kdo můžeš (život) (1980), Zvláštní případ (1981) a Práskač (1982). V tomto období měla čtyřletý vztah s Johnnym Hallydayem a jejich dcera Laura Smet je dnes rovněž herečkou. Po těchto svých úspěších začala hrát i zajímavější postavy, například ve filmech Vzal jsem si stín (1983) nebo Ve vší nevinnosti (1988).

V roce 1999 získala za film Pornografický vztah Volpiho pohár na Benátském filmovém festivalu, v roce 2006 dostala za film Komisař svého čtvrtého Césara a v roce 2009 se stala nositelkou Řádu čestné legie.

Během své kariéry natočila celkem kolem devadesáti filmů a seriálů a spolupracovala s několika významnými režiséry, například s Françoisem Truffautem, Jean-Luc Godardem, Mauricem Pialatem, Claudem Chabrolem nebo Stevenem Spielbergem. Spolupracuje s televizí, okrajově účinkuje rovněž v divadle a v současnosti se řadí k nejuznávanějším francouzským filmovým herečkám.

Zajímá se o ochranu přírody, je členkou francouzského institutu Jane Goodallové a je zastánkyní eutanazie zasazující se o zavedení příslušného zákona ve Francii.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

César[editovat | editovat zdroj]

Ocenění
Nominace

Jiná ocenění[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]