Jane Goodallová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jane Goodallová
Narození 3. dubna 1934 (82 let)
Londýn
Alma mater Newnham College
Zaměstnavatel Univerzita Jižní Kalifornie
Ocenění Premio Princesa de Asturias de Investigación Científica y Técnica (2003)
důstojník Řádu čestné legie
Tyler Prize for Environmental Achievement
Premi Internacional Catalunya
William Procter Prize for Scientific Achievement
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Hugo van Lawick (19641974)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Valerie Jane Morris Goodallová (* 3. dubna 1934) je anglická bioložka zabývající se výzkumem primátů - zejména šimpanzů.

Již v mládí se zajímala o zvířata. Po ukončení studií krátce pracovala na Oxfordské univerzitě a ve svých 23 letech odcestovala na pozvání svého přítele do Keni.

Začala zde pracovat spolu se slavným primatologem Louisem Leakeyem. Ten rozvinul její zájem o šimpanze a podpořil ji při jejím rozhodnutí studovat tato zvířata ve volné přírodě v Národním parku Gombe v Tanzánii. Během doby udělala mnoho objevů - zjistila například, že šimpanzi používají nástroje, že dokážou projevovat své emoce a že jsou masožravci, ale také např. to, že se mezi sebou vraždí. Šimpanze v Gombe studovala 45 let a získala si tak světovou pověst jako odborník na chování primátů.

Jane Goodallová napsala několik knih a v roce 1977 založila The Jane Goodall Institute, jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody.

Jane Goodallová i ve svém věku stále cestuje po celém světě (Českou republiku navštívila například v roce 2004 a znovu také v roce 2016) a s nadšením se dělí o své cenné životní zkušenosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]