Copywriting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Copywriter)
Skočit na: Navigace, Hledání

Copywriting (CW) je tvůrčí činnost, při které se vytvářejí čtivé a poutavé reklamní a marketingové texty, které prodávají produkty a služby.[1] Textař a kreativec, který se zabývá oborem copywritingu, se označuje jako copywriter. Označení vzniklo spojením dvou slov: copy (v tomto významu reklamní sdělení) a writer (autor).

Copywriter píše čtivé a obchodně úspěšné texty reklam, webových stránek, tiskových zpráv, PR článků, katalogů a návrhy sloganů a názvů. Copywriteři jsou nejčastěji zaměstnání jako kreativci v reklamních agenturách a větších webdesignérských firmách. Už David Ogilvy se v 60. letech 20. století považoval za copywritera – byl reklamním agentem, který vymýšlel koncepce a psal úspěšné inzeráty a reklamy pro své klienty. Dalším slavným copywriterem byl Claude C. Hopkins.

Pravidla copywritingu[editovat | editovat zdroj]

Každé z konkrétních reklamních médií má svá specifická pravidla psaní textů a reklamy. Obecně lze shrnout požadavky na dobrý text do následujících bodů:

  1. stylistická a gramatická správnost
  2. unikátnost a přínos pro čtenáře
  3. obsah důležitých informací
  4. pozitivní nádech
  5. důvěryhodnost
  6. přesvědčivost
  7. čtivost

Copywriter je především psycholog. Poznat dobrého copywritera je jednoduché. Dokáže zvýšit prodej daného produktu nebo splnit jakýkoli jiný potřebný cíl. K tomu musí mít povědomí o chování lidí na internetu, na konkrétním webu a zejména při nakupování. Bez schopnosti vcítit se do potřeb recipienta se copywriter neobejde.

Copywriter píše srozumitelně, čtivě, poutavě, důvěryhodně, přesvědčivě, a pokud píše pro web, podřídí se rozdílům média tištěného od webového. Kromě struktury, formátu i rozsahu textu používá vhodná klíčová slova a umístí je přesně tam, kde mají odpovídající váhu pro vyhledávače. Web copywriter by měl znát základy SEO. Důležité je pro copywritera znát, ale i vcítit se do cílového zákazníka a psát pro něj. Vžít se do jeho potřeb a psát o tom, co čtenáře zajímá nebo co aktuálně hledá.

Web copywriting[editovat | editovat zdroj]

S nástupem internetového média se začal vyvíjet obor web copywritingu, tedy psaní pro web. Na webu lidé čtou jinak než v tisku a texty určené pro klasická média na webu obvykle nefungují. Je důležité si uvědomit, že lidé na internetu stránky vlastně nečtou, ale nejdříve je skenují očima a hledají kousky potřebných informací. Texty pro web musí být vhodně členěné s dostatečným zvýrazněním klíčových slov, seznamů, citací, nadpisů apod. Struktura, rozsah i formát se přizpůsobuje tak, aby výsledný text byl dobře skenovatelný očima. Při psaní se obyčejně využívá princip obrácené pyramidy a model AIDA. Obor se postupem času tak rozmohl, že místo web copywriting a web copywriter se obecnějším termínem copywriting začalo označovat psaní pro web.

SEO copywriting[editovat | editovat zdroj]

SEO copywriting je spojení techniky SEO a copywritingu. Tato činnost spočívá v optimalizaci textu webových stránek pro vyhledávače, který se nesoustředí pouze na zdrojový kód, ale na celkovou kvalitu obsahu webu. SEO copywriting se stará o aktuální, unikátní, zajímavý a pro čtenáře přínosný obsah. Klíčová slova je třeba umístit tak, aby byla dobře viditelná - v titulku stránky, hlavním nadpisu, podnadpisech, úvodním odstavci, alternativním popisku obrázků a jednou či dvakrát v textu. Je vhodné používat synonyma[2] a klíčová slova přirozeně skloňovat. Nepřirozené texty obvykle vyhledávače již dokážou rozpoznat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HORŇÁKOVÁ. Copywriting. Kapitola Copywriting, s. 11–21.
  2. HORŇÁKOVÁ, Michaela. Copywriting. Brno : Computer Press, 2011. 252 s. ISBN 978-80-251-3269-2. Kapitola Optimalizace pro vyhledávače (SEO), s. 93–119.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]