Copywriter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Copywriter (CW) je osoba, která se věnuje copywritingu – je to textař a kreativec, který píše především reklamní a marketingové texty. Už David Ogilvy se v 60. letech 20. století považoval za copywritera – byl reklamním agentem, který vymýšlel koncepce a psal úspěšné inzeráty a reklamy pro své klienty.

Copywriter píše čtivé a obchodně úspěšné texty reklam, webových stránek, tiskových zpráv, PR článků, katalogů a návrhy sloganů a názvů.

Copywriteři jsou nejčastěji zaměstnání jako kreativci v reklamních agenturách a větších webdesignérských firmách.

Původ slova copywriter[editovat | editovat zdroj]

Slovo copywriter je spojením 2 slov:

 • Copy – v tomto kontextu má význam hlavního reklamního sdělení (inzerát má titulek, copy a výzvu k akci s kontaktními informacemi)
 • Writer – spisovatel, autor; ten, který píše

Copywriter a web copywriting[editovat | editovat zdroj]

S nástupem internetového média se začal vyvíjet obor web copywritingu, tedy psaní pro web. Na webu lidé čtou jinak než v tisku a texty určené pro klasická média na webu obvykle nefungují. Textař musí sáhnout po jiné struktuře, formátu i rozsahu textu. Obor se postupem času tak rozmohl, že místo web copywriting a web copywriter se obecnějším termínem copywriting začalo označovat psaní pro web. A za copywritera se dnes začíná vydávat téměř každý, kdo píše texty na webové stránky.

Copywriter je především psycholog[editovat | editovat zdroj]

Poznat dobrého copywritera je jednoduché. Dokáže zvýšit prodej daného produktu nebo splnit jakýkoli jiný potřebný cíl. K tomu musí mít povědomí o chování lidí na internetu, na konkrétním webu a zejména při nakupování. Bez schopnosti vcítit se do potřeb recipienta se copywriter neobejde.

Jak píše copywriter[editovat | editovat zdroj]

Píše srozumitelně, čtivě, poutavě, důvěryhodně, přesvědčivě, a pokud píše pro web, podřídí se rozdílům média tištěného od webového.

Kromě struktury, formátu i rozsahu textu používá vhodná klíčová slova a umístí je přesně tam, kde mají odpovídající váhu pro vyhledávače. Web copywriter by měl znát základy SEO.

Důležité je pro copywritera znát, ale i vcítit se do cílového zákazníka a psát pro něj. Vžít se do jeho potřeb a psát o tom, co čtenáře zajímá nebo co aktuálně hledá.

10 předpokladů, jak se stát dobrým copywriterem[editovat | editovat zdroj]

 1. hodně číst
 2. hodně psát
 3. hodně nastudovat
 4. hodně zažít a sledovat dění kolem sebe
 5. být dobrý psycholog, aby dokázal zaujmout a přesvědčit
 6. myslet obchodně a rozumět marketingu
 7. myslet kreativně a mít dobré nápady
 8. mít vztah k jazyku
 9. mít chuť psát
 10. mít talent

Nejslavnější copywriteři všech dob[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]