Přeskočit na obsah

Posel budoucnosti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Posel budoucnosti
Původní názevThe Postman
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka171 min[1]
Žánrypostapokalyptický výpravný velkofilm
PředlohaDavid Brian, román Pošťák, 1985[1]
RežieKevin Costner[1]
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleKevin Costner
Will Patton
Larenz Tate
Olivia Williamsová
James Russo
Tom Petty
Výroba a distribuce
Rozpočet80 mil. USD[2]
Tržby18 mil. USD[2]
Posel budoucnosti na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Posel budoucnosti (anglicky The Postman) je americký postapokalyptický výpravný velkofilm z roku 1997, který produkoval, režíroval a ztvárnil v něm hlavní roli Kevin Costner.

Příběh filmu se odehrává ve Spojených státech amerických roku 2013. Země je zpustošena válkou, v níž byly patrně použity jaderné zbraně. Lidé přežívají v izolovaných skupinkách[1] v osadách podobných jako kdysi na divokém západě. Svět se snaží ovládat prostřednictvím svojí armády Holnistů diktátor Bethlehem bezcitnou tyranií.[3] Na scéně se ocitne bezejmenný muž[1], který jako tajemný tulák putuje se svým mezkem krajinou a živí se hraním Shakespearových her. Při předvádění jedné z nich je zrekrutován do armády Holnistů. Povede se mu ale utéct a schová se do poštovního auta, kde nalezne mrtvého pošťáka a oblékne si jeho uniformu. Když prijde do městečka Pineview, všichni si ho jako poštovního úředníka považují.[3] Ocitá se v roli symbolu zaniklých ideálů demokracie a svobody.[1] Vydává se za poštovního úředníka obnovené vlády Spojených států a mezi lidmi ožívá naděje, víra v jednotu a optimismus.[3] Pošťák se postaví Bethlehemově zlovůli a stává se lidovým hrdinou, okolo kterého koluje spousta legend.[1] Jednotlivé kmeny k pošťákovi shlížejí s nadějí a respektem.[3]

Před vydáním filmu byly vysílány filmové upoutávky, ale publikum příliš nezaujaly a několikrát tak musely být předělávány. Po vydání ho kritika odsoudila a diváci se do kin nehrnuli. Film utržil pouhých 18 milionů USD při nákladech 80 milionů. Na Zlatých malinách film získal hned pět cen – za nejhorší film, herce v hlavní roli, režii, scénář a původní píseň. Na druhou stranu film uspokojil autora předlohy Davida Briana, který označil Costnera za ideálního představitele.[2]

  1. a b c d e f g Posel budoucnosti [online]. Česká televize, 2003 [cit. 2016-12-30]. Dostupné online. 
  2. a b c CHVÁLA, Tomáš. Slavné propadáky: Posel budoucnosti. kinobox.cz [online]. 2011-06-25 [cit. 2016-12-30]. Dostupné online. 
  3. a b c d FILM POSEL BUDOUCNOSTI: Kdo měl původně ztvárnit hlavní roli filmového propadáku? [online]. tv.nova.cz, 2016 [cit. 2016-12-30]. Dostupné online.