Albert Finney

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Albert Finney (* 9. května 1936 v Salford, Greater Manchester, Anglie, Spojené království) je britský herec. Jedná se o výrazného představitele klasických divadelních rolí, herce s velmi charakteristickým hlasem, držitele ceny Emmy i ceny Zlatý glóbus (za postavu Winstona Churchilla ve snímku Stahující se mračna), který byl nominován jak na americkou broadwayskou divadelní cenu Tony (dvě nominace) tak i na Oscara (celkem 5 nominací). Je také držitelem prestižní britské divadelní Ceny Laurence Oliviera.

Herectví vystudoval na Královské akademii dramatických umění a posléze se stal členem Královské Shakespaerovké společnosti.

Jeho filmová kariéra odstartovala ve snímku V sobotu večer, v neděli ráno v roce 1960. Mezi jeho nejznámější filmové role patří postava Hercule Poirota ze snímku Vražda v Orient expresu z roku 1974 nebo v dramatu Erin Brockovich z roku 2000.

Velmi známými se staly i jeho televizní role některých historických postav, zahrál si jak britského premiéra Winstona Churchilla (snímek Stahující se mračna), tak papeže Jana Pavla II. či spisovatele Ernesta Hemingwaye (snímek Hemingway, the Hunter of Death).

Mezi jeho blízké přátele patří herci Peter O'Toole a Gene Wilder.

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]