Jason Robards (1922)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jason Robards
Narození 26. července 1922
Chicago
Úmrtí 26. prosince 2000 (ve věku 78 let)
Bridgeport
Příčina úmrtí karcinom plic
Povolání herec, divadelní herec, filmový herec a televizní herec
Ocenění Theatre World Award (1957)
Tony Award for Best Actor in a Play (1959)
Oscar za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
National Medal of Arts
Manžel(ka) Lauren Bacallová (19611969)
Děti Sam Robards
Rodiče Jason Robards
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jason Robards, cca rok 1975

Jason Robards (26. července 1922, Chicago, Illinois, USA26. prosince 2000, Bridgeport, Connecticut, USA) byl americký herec, dvojnásobný držitel ocenění Americké akademie filmových umění a věd Oscar.

Pocházel z umělecké rodiny, jeho otec Jason Robards (senior) byl uznávaný a renomovaný hollywoodský herec. Ačkoliv se narodil v Chicagu, vyrůstal v Hollywoodu. V mládí hodně sportoval, běhal, hrál baseball a zaobíral se i kulturistikou. V roce 1940 ve věku 18 let vstoupil do amerického námořnictva, kde sloužil jako radista na křižníku USS Honolulu, na němž přežil i japonský útok na Pearl Harbor v prosinci 1941.

Herecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

Po válce se rozhodl, že bude hercem. Přestěhoval se do New Yorku, kde začínal nejprve drobnými rolemi v rozhlase i na divadle. První větší roli získal až v roce 1956, první větší televizní roli ztvárnil až v roce 1960. První větší úspěch zaznamenal ve filmu Masakr na svatého Valentýna v roce 1967. Zlom v jeho kariéře nastal o rok později, kdy si jej režisér Sergio Leone vybral do svého, dnes již legendárního, snímku Tenkrát na Západě, kde ztvárnil jednu z hlavních postav – sympatického desperáta Cheyenna. Právě tato role jej už natrvalo zařadila mezi hollywoodské hvězdy. Nasledoval válečný snímek Tora! Tora! Tora! z roku 1970, kde mohl ztvárnit své vlastní osobní zkušenosti z japonského útoku na Pearl Harbor a v témže roce si pak zahrál postavu Bruta i v historickém snímku Julius Caesar.

Svého prvního Oscara získal za roli šéfredaktora deníku Washington Post ve známém filmu o aféře Watergate Všichni prezidentovi muži. Druhý Oscar pak následoval za snímek Julie z roku 1977. I ve vysokém věku byl velmi aktivním hercem. V roce 1997 navštívil Českou republiku jako host filmového festivalu v Karlových Varech.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Oba jeho synové Sam Robards i Jason Robards III. se stali herci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]