Gary Sinise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gary Sinise
Narození17. března 1955 (68 let)
USA Blue Island, Illinois, USA
Alma materIllinois State University
Aktivní roky1989–dosud
ChoťMoira Harris (od 1981)
RodičeRobert L. Sinise
Millie Sinise
Oficiální web(http://www.ltdanband.com)
Významné roleporučík Dan Tylor Forrest Gump
Cena Emmy
Nejlepší herec v minisérii
1996 – Prezident Truman
Zlatý glóbus
Nejlepší herec v minisérii nebo filmu
1998 – George Wallace
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gary Alan Sinise (* 17. březen 1955 Blue Island, Illinois) je americký herec a filmový režisér, držitel Emmy a Zlatého glóbu, nominovaný na Zlatou palmu a Oscara (za roli poručíka Dana Taylora ve filmu Forrest Gump). Hraje detektiva Maca Taylora v seriálu Kriminálka New York.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 17. března 1955 v malém městě Blue Island v americkém státě Illinois. K filmu jej to táhlo už od mládí a není divu, jeho otec se živil jako střihač televizních filmů a seriálů. Sinise si jako středoškolák vyzkoušel image rockera, když hrál s vlastní kapelou. V téže době poprvé okusil i herectví ve velkém školním představení West Side Story. Během studia vysoké školy založil s kamarády divadelní společnost Steppenwolf Theatre Company, pro kterou psal hry, režíroval a hrál. V té době jeho život ovlivnila dvě setkání. Prvním bylo setkání s herečkou Moirou Harrisovou, která se stala jeho životní partnerkou, druhým setkání s hercem Johnem Malkovichem , jenž se stal jeho blízkým přítelem. Toho později obsadil do svých režijních počinů Míle od domova a O myších a lidech. Již předtím se však společně objevovali na divadelním jevišti a prvního významného úspěchu dosáhli v roce 1982 ve hře True West, která vynesla Sinisemu hereckou cenu.

Coby začínající herec se poněkud překvapivě na deset let uzavřel do divadelního světa. Filmoví diváci jej na stříbrném plátně mohli spatřit až roku 1992 ve snímku Půlnoční představení. V 80. letech se kromě divadla angažoval jako herec a především režisér televizních snímků; kromě toho v roce 1988 debutoval jako režisér celovečerního filmu titulem Míle od domova, v němž hlavní roli ztvárnil Richard Gere.

Léta strávená mimo hollywoodské filmové dění si záhy vynahradil. Jeho zjevný herecký talent i charisma objevili přední američtí filmaři. Po válečném snímku Hlídka v Ardénách vyrazil roku 1994 dech divákům i kritikům rolí poručíka Dana v dnes již klasickém oscarovém filmu Roberta Zemeckise Forrest Gump. Ačkoli měl podstatně menší prostor než jeho kolega Tom Hanks, který hrál hlavní roli, dokázal z role vytěžit maximum a vysloužil si první nominaci na Oscara.

Nebyl nikdy příliš zahleděný sám do sebe, a proto mu nečinilo problém přijmout maličkou roli ve westernu Rychlejší než smrt či si zopakovat působení na televizní obrazovce v dramatu Truman, ve kterém ztvárnil bývalého prezidenta USA Harryho Trumana; za svůj výkon získal řadu ocenění včetně Zlatého glóbu. O pár let později si odnesl za televizní snímek George Wallace i cenu Emmy. V televizní minisérii Svědectví (The Stand, 1994) se ocitl v katastrofické vizi podle knihy Stephena Kinga.

Úspěšné herecké partnerství s Tomem Hanksem si zopakoval v dramatu Apollo 13, v němž ztvárnil astronauta Toma Mattinglyho, který kvůli podezření na infekční onemocnění nemůže letět na Měsíc. S režisérem snímku Ronem Howardem se setkal také při natáčení thrilleru Výkupné, ve kterém v hlavní záporné roli přehrál i hlavní hvězdu snímku Mela Gibsona. Jeho herecké kvality zužitkoval také Kevin Spacey v režijním debutu Albino Alligator, ve kterém mu svěřil hlavní úlohu. V druhé polovině 90. let se stále častěji objevoval v rolích padouchů nebo nejednoznačných postav, ať už to bylo v thrilleru Briana De Palmy Hadí oči, nebo ve Falešné hře. Menší roli získal opět po boku Toma Hankse v dramatu Zelená míle.

Přišlo období, kdy si mohl připsat do filmografie několik hlavních rolí. Ani Impostor, ani De Palmova Mise na Mars se však nesetkaly s příliš vřelým přijetím, a on se uchýlil k rolím vedlejším. V roce 2003 hrál v dramatu Lidská skvrna po boku Nicole Kidmanové, v roce 2004 se jeho hereckou partnerkou stala Julianne Mooreové v thrilleru Zloději paměti.

Je všestranným umělcem, který by dozajista dokázal udělat velkou hereckou kariéru ve filmu. Jeho zájmy jsou však natolik široké, že raději zvolil cestu, na níž se nedočká nejvyšší slávy, ale jeho tvůrčí talent rozhodně nezůstane nezužitkován. Angažuje se v divadle, televizi i ve filmu, kam vnáší své nápady, schopnosti a nezpochybnitelné charisma.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V souvislosti s rolí ve filmu Forrest Gump se někteří diváci domnívají, že Gary Sinise má amputované dolní končetiny. Není to pravda, nohy byly vymazány digitálně. (Více informací lze získat z některých DVD s filmem, kde je trik vysvětlen.)

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Film/seriál Role Poznámky
1980 Knots Landing Lee Maddox 1 epizoda
1984 American Playhouse Austin 1 epizoda
Rodinná tajemství motocyklista
1986–1987 Crime Story Howie Dressler 2 epizody
1989 Hallmark Hall of Fame Ebby 1 epizoda
The Final Days Richard Ben-Veniste
1990 Hunter Lord Tony Rutherford 1 epizoda
1991 The Grapes of Wrath Tom Joad
1992 The Witness mladý voják
Hlídka v Ardenách Vance 'Mother' Wilkins
O myších a lidech George Milton
1993 Jackova ukolébavka Norman Strick
1994 Svědectví Stu Redman 4 epizody
Forrest Gump Dan Taylor nominace na Oscara v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli
nominace na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli
1995 Rychlejší než smrt Marshall
Frasier Sid 1 epizoda
Apollo 13 Ken Mattingly
Prezident Truman Harry S. Truman Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec v minisérii nebo TV filmu
nominace na cenu Emmy v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli v minisérii nebo filmu
1996 Albino Alligator Milo
Výkupné detektiv Jimmy Shaker
1997 George Wallace George Wallace Cena Emmy v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli v minisérii nebo filmu
nominace na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec v minisérii nebo TV filmu
1998 Hadí oči Kevin Dunne
1999 To bývala doba mistrů Tom Daley
Zuřivost Morgan
Zelená míle Burt Hammersmith
2000 Falešná hra Gabriel
Mise na Mars Jim McConnell
Bruno Dino Battaglia
2001 Impostor: Živá zbraň Spencer Olham
2002 Made-up Duncan Tivey
Cesta do války George Wallace nebyl uveden v titulcích
A Gentleman's Game Foster Pearce
2003 Lidská skvrna Nathan Zuckerman
Padlý anděl Terry McQuinn
2004 Velká rána Ray Ritchie
Zloději paměti Dr. Jack Munce
2004–2005 Kriminálka Miami detektiv Mac Taylor 2 epizody
2004–2013 Kriminálka New York 197 epizod
2005 Mise na Měsíc 3D Gene Cernan dabing
2006 Lovecká sezóna Shaw dabing
2009 Beyond All Boundaries Ernie Pyle dabing
2009–2013 Kriminálka Las Vegas Mac Taylor 2 epizody

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]