West Side Story

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce West Side Story (rozcestník).
West Side Story
Žánrromantický tragický muzikál
SkladatelLeonard Bernstein
LibretistaArthur Laurents
Originální jazykangličtina
Datum vzniku1957
Premiéra26. září 1957
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muzikál West Side Story (česky též: Příběh ze západní čtvrti) autorů Leonarda Bernsteina (hudba), Stephena Sondheima (text), Arthura Laurentse (libreto), koncepce a režie Jerome Robbins, inspirovaný Shakespearovým příběhem Romea a Julie, se od roku 1957 hraje na jevištích celého světa. Divadelní inscenace West Side Story měla světovou premiéru 26. září 1957 ve Winter Garden Theater na Broadwayi v New Yorku.

West Side Story je považováno za jeden z vrcholů ve svém žánru. Dominantními složkami tohoto, na svou dobu převratně, moderního muzikálu jsou dynamika, rychlost, rytmičnost – hudba, tanec, pohyb, zvuky, dialogy, kamera. Je znám též díky zlidovělým melodiím, jako jsou Somewhere, Maria, Tonight či America.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Základní dějová linka vychází ze Shakespearovy tragédie Romeo a Julie.

Děj se odehrává v ulicích západní části New Yorku (West Side) USA. O životní prostor zde bojují dvě znepřátelené party (gangy) – domácí „Tryskáči“ (Jets) a přistěhovalci z Portorika „Žraloci“ (Sharks); ovšem i Tryskáči jsou potomci přistěhovalců často v první generaci. Žraloci i Tryskáči jsou varováni seržantem Krupkym a poručíkem Shrankem, aby potyček nechali. Obě skupiny ale chtějí i nadále získat nadvládu na tomto území a vůdce Tryskáčů Riff vymyslí plán – vzájemný souboj, který o nadvládě rozhodne. Riff se rozhodne, že přemluví i bývalého člena Tryskáčů Tonyho, aby se společně zúčastnil výzvy, která bude předána na tancovačce v tělocvičně. Někteří tryskáči ovšem pochybují, že Tony přijde, a pochybují i o jeho loajalitě k Tryskáčům („Jet song“). Riff Tonyho navštíví v práci a přesvědčí ho, aby přišel. Tony cítí, že přijde osudové setkání („ Something's coming“). Po úvodních tancích („Dance at the Gym“) se na společné tancovačce v tělocvičně setkají Tony (nejlepší přítel vůdce Tryskáčů Riffa) a Maria (sestra vůdce Žraloků Bernarda, která přijela nedávno z Puerta Rica a má se stát manželkou China) a zamilují se do sebe. Při tanci se pokusí o polibek, tomu však zabrání Bernardo a pošle Marii domů. Vůdcové obou skupin se dohodnou na upřesňující schůzce na neutrálním území. Zamilovaný Tony se vrací domů a zpívá („Maria“). Ta se objeví na požárním schodišti a vzájemně si vyznají lásku („ Tonight“), zatímco na střeše diskutují Anita a ostatní dívky o rozdílech mezi Portorikem a Amerikou („America“). Při čekání Tryskáčů na Žraloky jsou všichni vyzváni ke klidu a zanechání agrese („Cool“). Po příchodu Žraloků se diskutuje o způsobu souboje a zbraních. Tony navrhuje „fair fight“ – pěstní souboj mezi zástupci – po jednom z každé strany. Tento návrh je i přes odpor mnohých přijat. Bernardo věří, že bude bojovat s Tonym, místo něho však bude bojovat Diesel. Na místo setkání přijde neočekávaně poručík Shrank a znovu všechny varuje a snaží se zjistit místo souboje. Marně. Dalšího dne se setkává Tony s Marií ve svatebním obchodě, kde Maria pracuje jako švadlena. Společně sní o svatbě („One Hand One Heart“). Maria přesvědčí Tonyho, aby se pokusil zastavit boj. Nicméně všichni očekávají události, které přijdou toho večera („Tonight Quintet“). Tony přichází na domluvené místo – do skladu, kde souboj je již připraven. Tony se snaží zastavit boj a uzavřít mír, je na něj však posměšně kvokáno ve snaze zesměšnit jej a udělat z něj zbabělce – hlavně od Bernarda. Ten nakonec i na Tonyho zaútočí a Riff ve snaze bránit Tonyho udeří Bernarda. Dojde k pěstnímu souboji a poté k boji s noži, kdy Bernardo smrtelně zraní Riffa. Tony pak v záchvatu vzteku nad ztrátou svého nejlepšího přítele zabije nožem Bernarda. Než může dojít k dalším bojům, všichni se rozprchnou, když slyší zvuk policejních sirén.

Česko[editovat | editovat zdroj]

Provedení Městského divadla Brno

Českou premiéru měl muzikál v roce 1970 v Národním divadle v Brně, krátce poté jej uvedlo i Hudební divadlo v Karlíně. Přes pokročilé politické tání byl předmětem „dozoru“ („skryté“ a/nebo „dobrovolné“ cenzury), překlad byl bedlivě upravován ve snaze úředníků zamezit šíření amerického způsobu života, z propagačních materiálů musely být odstraněny rusko-finské hvězdy (sice pěticípé, ale stříbrné, a tak ideologicky „podezřelé“) těsně před vyvěšením plakátů po celé Praze (plakáty musely být znovu vytištěny).

Po listopadu 1989 se v Česku muzikál stal populární.[zdroj?]

Od roku 1989 se hrál v Městském divadle Brno. Režie se ujal Stanislav Moša. S tímto zpracováním slavilo Městské divadlo Brno mnoho úspěchů i na jevištích v Německu, Rakousku, Itálii či Belgii.[1] Nyní[kdy?] je uváděno na Soudobé hudební scéně Městského divadla Brno. V hlavních rolích účinkovaly brněnské muzikálové osobnosti Petr Gazdík, Alena Antalová, Markéta Sedláčková, Roman Vojtek (ten byl za roli Tonyho nominován v roce 1997 na Cenu Thálie), Petra Jungmanová, Igor Ondříček.

V roce 1993 jej nastudoval v Hudebním divadle v Karlíně režisér a choreograf Richard Hes a do hlavních rolí obsadil např. Leonu Machálkovou, Richarda Genzera, Pavla Poláka nebo Annu K. V roce 2003 se znovu vrátil na jeviště Hudebního divadla Karlín v režii Jana Pechy s Davidem Uličníkem, Lucií Černíkovou, Romanem Vojtkem, Michalem Kavalčíkem, Vandou Konečnou a Terezou Duchkovou v hlavních rolích.

Dne 13. května 2017 proběhla premiéra v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni v režii Lumíra Olšovského s Kateřinou Falcovou jako Mariou a Pavlem Režným jako Tonym v hlavních rolích.

Dne 6. února 2020 se odehrála ostravská premiéra. Muzikál nastudoval soubor opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v režii Jiřího Nekvasila. V roli Marii alternují Martina Šnytová, Marianna Polyáková a Patricia Janečková, v roli Tonyho se střídají Marco Salvadori, Tomáš Savka a Patrik Vyskočil.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.mdb.cz [online]. [cit. 2010-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-10. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]