Kriminálka Las Vegas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kriminálka Las Vegas
Původní název CSI: Crime Scene Investigation
C.S.I.: Las Vegas
Žánr krimi-drama, mysteriozní, policejně procedurální
Formát seriál
Námět Anthony E. Zuiker
Hrají William Petersen
Marg Helgenberger
Jorja Fox
George Eads
Eric Szmanda
Robert David Hall
Wallace Langham
Lauren Lee Smith
Paul Guilfoyle
Skladatel znělky The Who
Pete Townshend
Úvodní znělka The Who: „Who Are You
Závěrečná znělka The Who: „Who Are You“
Země původu USAUSA USA
Počet řad 11
Počet dílů 229 (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Obvyklá délka 40–45 minut
Produkční
společnost
Jerry Bruckheimer TV
CBS Productions
Alliance Atlantis Communications
Vysílání
TV stanice USA CBS (2000–)
Česko Nova (současnost)
Slovensko JOJ (2002–)
Formát obrazu 480i (SDTV)
1080i (HDTV)
Vysíláno 6. 10. 2000 –
Posloupnost
Související CSI: Miami
CSI: New York
Oficiální webové stránky
Kriminálka Las Vegas na ČSFD IMDb TV.com

Kriminálka Las Vegas (v anglickém originále CSI: Crime Scene Investigation) je populární americký kriminalisticko-dramatický televizní seriál stanice CBS, který sleduje práci elitních lasvegaských forenzních vědeckých kriminalistů, jejichž úkol je odhalit okolnosti kolem mysteriozních, tajemných a neobvyklých trestných činů či úmrtí.

Tento televizní seriál má dva "spin-offy", pokračování v podobě seriálů Kriminálka Miami (CSI: Miami) od roku 2002 a Kriminálka New York (CSI: New York) od roku 2004; dokonce byl několikrát nominován a oceněn prestižní cenou Emmy.

Synopse[editovat | editovat zdroj]

Seriál sleduje případy divize vyšetřovatelů místa činu policejního sboru v Las Vegas, většinou důstojníků "Las Vegaské kriminalistické laboratoře". Anthony E. Zuiker si pro seriál vybral Las Vegas, protože – jak je zmíněno v pilotní epizodě – kriminalistická laboratoř v tomto městě je druhá nejaktivnější laboratoř v USA, hned po laboratoři Federálního úřadu pro vyšetřování v Quanticu ve Virginii. Divize řeší zločiny téměř zcela na základě výsledků forenzní analýzy, které mohou, ale nemusí vést k závěru vraždy nebo náhodné smrti. Bizarní závěry těch případů často působí na otázku morálky, přesvědčení a možné lidské povahy obecně.

Členové CSI za pomoci nejmodernějších vědeckých metod řeší případy, které jsou na první pohled neřešitelné. Jsou to ty nejsložitější a často nejbrutálnější kriminální případy, mezi které patří v prvé řadě vraždy, loupeže, ale i „prosté“ krádeže. Je vcelku jedno, jaké vztahy mezi sebou jednotliví členové týmu mají. Vždy se snaží co nejrychleji vyřešit každý případ, ke kterému jsou povoláni. Jak uvedeno výše, používají těch nejmodernějších vědeckých metod, ale samozřejmě nezapomínají ani na osvědčenou kriminalistickou rutinu. Celý tým pod vedením ostříleného kriminalisty a vědce Grissoma razí heslo „Nikdo nesmí říci, že jsme se alespoň nepokusili.”

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Koncepce a příprava[editovat | editovat zdroj]

V devadesátých letech 20. století zaujal producenta Jerryho Bruckheimera Anthony E. Zuiker se svým prvním filmovým scénářem. Zjišťoval od něj nápad pro televizní seriál. Zuiker žádný neměl, ale jeho manželka mu řekla o dokumentu na Discovery Channel, o forenzních detektivech, kteří využívali analýzy DNA a jiných důkazů k řešení odložených případů. Zuiker nato začal trávit čas se skutečnými vyšetřovateli policejního sboru Las Vegas (LVPD), zpracoval koncept seriálu, Bruckheimer ho schválil a sjednali schůzku s ředitelem společnosti Touchstone Pictures. Tomu se scénář líbil a předložil ho manažerům sítě ABC network, kteří jej podpořili. Ředitel odboru dramat v CBS viděl ve scénáři potenciál a zároveň měl síť smlouvu s hercem Williamem Petersenem, který chtěl hrát v pilotní epizodě seriálu. Provozovatelům sítě se tato epizoda tak líbila, že se rozhodli zařadit ji okamžitě do vysílání, a tak seriál spustili v roce 2000 v pátečním vysílání po seriálu Uprchlík (angl. "The Fugitive"). Chtěli dosáhnout, aby seriál těžil ze sledovanosti Uprchlíka, protože očekávali, že to bude hit, ale ke konci roku 2000 měla CSI: Kriminálka Las Vegas mnohem větší počet diváků.

Filmování[editovat | editovat zdroj]

Seriál se původně natáčel v Rye Canyon, školní společnosti vlastněné společností Lockheed Corporations a nacházející se ve Valencii, oblasti Santa Clarity, Kalifornie. Po osmé epizodě se natáčení přesunulo do Santa Clarita Studios a v Las Vegas filmoval pouze druhý štáb, který snímal ulice a jiné exteriéry v Las Vegas. Příležitostně v Las Vegas natáčeli i herci, ale častěji se exteriéry substituovaly v Kalifornii. Santa Claritu si filmaři vybrali pro její podobnost periferie s Las Vegas.

V roce 2005 se lokalita znovu změnila a celý tým se přesunul do studií Universal Studios ve městě Universal City, v Kalifornii. A i když se v Santa Claritě už nenatáčely interiérové scény, okolí tohoto města se osvědčilo jako mnohostranné, takže se využívá při exteriérech.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Aktuální úvodní píseň se jmenuje "Who Are You", kterou napsal Pete Townshend a nazpíval Roger Daltrey ze skupiny The Who. Je to titulní píseň jejich alba z roku 1978. Sesterské kriminálky taktéž využívají písně skupiny The Who. Kriminálka Miami má jako úvodní píseň "Won't Get fooled Again" a Kriminálka New York má úvodní píseň "Baba O'Riley". Obě nahrála skupina The Who v roce 1971 na své album Who's Next.

Sledovanost a úspěch[editovat | editovat zdroj]

Seriály Kriminálka Las Vegas, Kriminálka Miami a Kriminálka New York vymyslel skutečný policista, který se sám přímo podílel na natáčení těchto úspěšných seriálů. Oblíbenost série těchto kriminálních případů byla v USA ohromující. I přes počáteční skepsi producentů sledovalo každou jednotlivou epizodu přibližně 40 miliónů diváků, přičemž USA mají zhruba 300-miliónový divácký potenciál. Díky tomuto obrovskému úspěchu seriál Kriminálka Las Vegas (8 sérií, připravuje se i nová 9. série) rozšířil o seriály Kriminálka Miami (6 sérií) a Kriminálka New York (4 série).

Styl[editovat | editovat zdroj]

Stylisticky můžeme seriál porovnat s úspěšnými seriály jako Quincy a Akta X. Zařízení, která v CSI seriálu využívají, a technologie, které ještě je třeba vynaleznout, posouvají seriál do žánru sci-fi.

Seriál je známý také pozoruhodnými úhly kamery, technikou střihu, hi-tech přístroji a dopravními prostředky (GMC CSI Mobilní analytická jednotka), detailními technickými diskusemi, grafickými zobrazeními trajektorií výstřelů, charakteristikami rozprašování krve, poškození vnitřních orgánů, metodami získávání důkazů (například zjišťování otisků prstů z vnitřku latexových rukavic) a rekonstrukcemi kriminálních činů. Tato technika natáčení z extrémní blízkosti, obvykle s vysvětlujícím komentářem jedné z postav se v médiích označuje jako "CSI záběr". V mnoha epizodách jsou tyto scény delší, v nichž jsou experimenty, testy a podobná technická práce detailně zobrazena, obvykle s minimálními zvukovými efekty a průvodní hudbou.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Gilbert Grissom[editovat | editovat zdroj]

William Louis Petersen v roli Gilberta Grissom

Narodil se a vyrůstal v Marina Del Rey v kalifornii. Grissomův otec byl profesorem botaniky a zemřel, když mu bylo 9. O jeho smrti mluví s Cath v episodě " Still Life", říká jí: "Bylo to jednoho horkého letního dne, přišel domů a lehl si na gauč. Já jsem se díval na televizi, moje máma přinesla studené pití, ale nemohla ho vzbudit. Nikdy mi neřekly proč". Jeho matka trpěla dědičnou sluchovou chorobou . Proto se Gil naučil plynně mluvit znakovou řečí. Příznaky nemoci se ale začnou projevovat i u něho a v díle "Inside the box" jde na operaci, která se povede. Když bylo Grissomovi osm let, projížděl se po plážích a sbíral mrtvé kraby, škeble a vůbec vše, co moře vydalo. Tyto zdechliny pak doma podroboval pitvám a pomalu ale jistě se začal seznamovat se souvislostmi a spletitostmi smrti. Později mu začaly být mořské potvory málo a zaměřil se na pitvání uhynulých koček a psů. Toto počínání nebylo předzvěstí vážné duševní choroby, jak by se mohlo jevit, ale položilo základ pro jeho skutečné systematické a hluboké vědecké vzdělání. Již v šestnácti letech byl neoficiálně zaměstnán v márnici v LA, kde pracoval i v době svých univerzitních studií. Ve dvaadvaceti letech se stal historicky nejmladším koronerem v LA. Po osmi letech na tomto postu byl naverbován do služeb CSI v Las Vegas. Pokud ostatní členové CSI nejprve rozvažovali, zda náročnou práci přijmout, Grissom neváhá ani sekundu. Těžko si ho představit v jiném oboru. Celý dosavadní život se věnoval této činnosti a nyní dostal příležitost vše zúročit. Ale vzdělává se dál a každým případem roste. Je velmi charakterní a velmi autoritativní. Nikoliv ovšem autoritářský. Na své podřízené působí svou ohromnou, sedmnáctiletou praxí policisty, fundovaného vědce i vnímavého, empatického člověka. Nejednou se dokázal rvát za své podřízené a dokázal je často ochránit před tlaky, přicházejícími často z velmi vlivných míst. Grissom je tak trochu podivín, introvert. Ale je všeobecně respektován. Jeho specializací je entomologie.

Osobnost

V CSI působí Grissom jako velmi vzdělaný, ale trochu podivínský člověk. Zajímá se o entomologii, rád čte a často také z knih cituje. Rád jezdí na horské dráze, ale co se týče znalosti filmů, to už je horší. Prokázal to například v episodě "Two and half dead". Ve vyšetřování jde někdy opravdu do extrémů a jeho pokusy na všem možném vás jistě pobaví. Na okolí působí Grissom dost uzavřeně a někteří lidé si o něm myslí, že je dost divný. V sezóně sedm se nováček CSI Michael Keppler rozhlédne po Grissomově kanceláři a podotýká, že musí být docela magor. Na otázku proč je v CSI, Grissom odpověděl: "Protože mrtví nemohou mluvit sami za sebe".

Sara Sidle

Jejich vztah pravděpodobně začíná v episodě "Time of your dead". Jsou spolu celou 7. řadu a v 8. řadě, v díle "The case of cross-dressing carp", požádá Grissom Sáru o ruku. Ona jeho nabídku přijme. V díle "Goodbye and good luck" Sára odchází. Znovu se setkají v epizodě "The happy place" a v epizodě "One to go" Grissom opouští CSI a jede za Sárou do Costa Riky. Tato episoda končí jejich polibkem, takže zde bude i trocha romantiky. Po této episodě se Grissom už v další řadě CSI neobjevil.

Warrick Brown[editovat | editovat zdroj]

Warrick Brown je jako jediný z týmu rodákem z Las Vegas. I jeho dětství bylo pohnuté. Otce nikdy neviděl a matka ho opustila v jeho sedmi letech. Ujala se ho přísná babička a on si tajně přivydělával jako poslíček. Brownovi pulzuje v žilách muzikantská, až rockerská krev. Miluje kasina, hazard a pracoval i jako DJ v klubu. Psal dokonce i vlastní písničky. Jakožto rodilý lasvegasčan má všude známé a nejednou hrají tyto jeho známosti klíčovou roli při rozuzlení případu. Zprvu byl veliký proutník, ale když se poprvé zamiloval, jeho vyvolená mu zlomila srdce. Od té doby je vůči ženám ostražitý. Nicméně se v šesté řadě oženil, ale jeho manželství dlouho nevydrželo.

Catherine Willows[editovat | editovat zdroj]

Marg Helgenberger

Catherine Willows (rozená Flynnová) je forenzní vědkyně pro oblast Clark County, Nevada (tedy zahrnuje i Las Vegas), která je také vedoucí pro noční směny. Její otec je Sam Braun, majitel jednoho lasvegaského kasina, matka je koktejlová číšnice, herečka a showgirl - často také střídala různá pracovní místa. Catherine má jednu dceru, Lindsey. Marg Helgenberger byla dokonce díky této roli nominována na dvě ceny Emmy a na dva Zlaté glóby.

Det. Kpt. James Brass[editovat | editovat zdroj]

Kapitán na oddělení vražd. Byl velitelem CSI jednotky v Las Vegas do té doby, než se ve druhé epizodě vrátil zpět k policii na oddělení vražd. Pochází z New Jersey. Pokračuje v práci v CSI navzdory problémům s jeho dcerou v druhé sérii, která byla drogově závislá a dělala prostitutku v Las Vegas. V 10. epizodě druhé série, "Ellie", se zjistilo, že Brass není její biologický otec. V současnosti je kapitánem na oddělení vražd a úzce spolupracuje s CSI týmem. Velmi často vede vyslýchání a jeho sarkastický přístup dělá tyto výslechy ponurně humornými, držíc tak krok s atmosférou seriálu.

Gregory Sanders[editovat | editovat zdroj]

 • Herec: Eric Szmanda
 • Oslovení/přezdívka: Greg
 • Datum narození: 5. 7. 1975
 • Místo narození: Milwaukee ve Wisconsinu USA
 • Výskyt: od 3. řady; v prvních dvou řadách jen jako vedlejší postava

Obdivuje Grissoma a měl zájem o Saru Sidleovou. Je známý svým pojašeným chováním a tím, že je naivní ohledně práce forenzních detektivů v terénu, navzdory svým encyklopedickým vědomostem o DNA a o analyzování stop. Greg je velmi inteligentní, zázračné dítě, vyrostl v muže s nekovenčním postřehem a zábavnou povahou. Při práci poslouchá heavy metal, například Marylina Mansona, což mu pomáhá se koncentrovat. Navzdory svému vzhledu rebela nepopíral Sářin výrok, že byl panicem, když šel na univerzitu. V seriálu naráží na romantické zájmy mnohých žen, nejen v laboratoři.

Dr. Albert Robbins[editovat | editovat zdroj]

 • Herec: Robert David Hall
 • Oslovení/přezdívka: Al
 • Datum narození: 19. 1. 1952
 • Místo narození: East Orange, New Jersey, USA USA
 • Výskyt: od 3. řady; v prvních dvou řadách jen jako vedlejší postava

Je ředitelem okresní márnice, ženatý, má tři děti. S Grissomem si dobře rozumí a naopak. Má obě nohy protetické a bylo naznačeno, že je ztratil při nehodě, když se pokoušel vykopat podlahu na místě činu.

David Hodges[editovat | editovat zdroj]

 • Herec: Wallace Langham
 • Oslovení/přezdívka: David
 • Datum narození: 11. března 1965
 • Místo narození: Los Angeles USA
 • Výskyt: od 8. řady; v 3.-7. řadě jen jako vedlejší postava

Laboratorní technik, který byl do Las Vegas přesunutý z Los Angeleské laboratoře.

Nicholas Stokes[editovat | editovat zdroj]

 • Herec: George Eads
 • Oslovení/přezdívka: Nick
 • Datum narození: 18. 8. 1971
 • Místo narození: Dallas USA

Analytik vlasů a vláken. Nekonfliktní a přátelský, bývalý univerzitní basketbalový hráč a člen bratrstva, má titul z kriminálního práva z Texaské A&M univerzity. Pochází z Dallasu. Má sklon ke "vcítění se" namísto "pochopení" k obětem, za což si vysloužil několik napomenutí od ostatních. Nick někdy dělá předčasné závěry, i přes fakt, že ještě nemá všechny důkazy.

Det. Sofia Curtis[editovat | editovat zdroj]

 • Herec: Louise Lombard
 • Oslovení/přezdívka: Sofia
 • Datum narození: 13. září 1970
 • Místo narození: Boulder City USA
 • Výskyt: v 7. řadě; v 5.-6. řadě jen jako vedlejší postava

Vyšetřovatelka, která se stala součástí Grissomova týmu uprostřed páté série, když se jeho tým rozdělil po rozhodnutí zástupců ředitele kriminalistické laboratoře Conrada Ecklieho. Brzy se rozhodla rezignovat, naštvaná na skutečnost, že byla degradována z pozice inspektora. Když obhlíží místo činu, přemýšlí nahlas a vysvětluje Grissomovi, že jedině tak se umí nejlépe soustředit, pochopit, poznamenat a všechno si zapamatovat.

Sara Sidleová[editovat | editovat zdroj]

 • Herec: Jorja Fox
 • Oslovení/přezdívka:
 • Datum narození: 16. 9. 1971
 • Místo narození: Tamales Bay USA
 • Výskyt: v 1.-8. řadě

Analytička materiálů a elementů. Vystudovala fyziku na Harvardově univerzitě. Předtím pracovala v márnici a kriminální laboratoři v San Franciscu a nahradila Holly Gribbsovou poté, co vyřešila její smrt. Je plně oddána své práci, má silný smysl pro spravedlnost pro obě skupiny: jak obětí, tak i kriminálniků. Sářin otec, alkoholik, ji a její matku Lauru často bil, než ho Laura zabila. Na Sáře to zanechalo stopy a při své práci má těžkosti vyrovnat se s případy, které se týkají žen a dětí. Po otcově smrti a následném odchodu matky do vězení byla umístěna do pěstounské péče. Zasnoubila se se svým spolupracovníkem, Gilem Grissomem. V epizode "Goodbye and Good Luck" Sara odchází z týmu po epizodě, ve které musela říct 12-leté dívce, že její bratr spáchal sebevraždu poté, co ho dívka navedla na vraždu. Neřekla "sbohem" svým partnerům v CSI, ale Grissomovi, kterému nechala jen vzkaz, že se musí postavit duchům své minulosti a to se nedá udělat tam, v CSI. Později se novu objevuje v počátečních 2 dílech 9. řady a v díle "One to go", kdy Grissom odchází z CSI. Znovu se objevuje jako "guest staring" v 10. sérii, kde zjistíme, že je vdaná a v 11. řadě už pracuje jako právoplatný člen CSI.

Diebenkorn "D.B." Russel

 • Herec: Ted Danson
 • Oslovení/přezdívka: "Dýbý"
 • Výskyt: od 12. řady

Julie Finlay

 • Herec: Elisabeth Shue
 • Oslovení/přezdívka: Finn
 • Výskyt: od 12. řady

Morgan Brody

 • Herec: Elisabeth Harnois
 • Oslovení/přezdívka: Morgan
 • Výskyt: od 11. řady

Řady a epizody[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Kriminálka Las Vegas.
Řada Díly Premiéra v USA Premiéra v ČR
První díl Poslední díl První díl Poslední díl
1 23 2000-10-066. října 2000 2001-05-1717. května 2001 2005-07-077. července 2005 proběhla
2 23 2001-09-2727. září 2001 2002-05-1616. května 2002 proběhla proběhla
3 23 2002-09-2626. září 2002 2003-05-1515. května 2003 proběhla 2006-05-1818. května 2006
4 23 2003-09-2525. září 2003 2004-05-2020. května 2004 2006-09-077. září 2006 2007-02-2222. února 2007
5 25 2004-09-2323. září 2004 2005-05-1919. května 2005 2007-03-011. března 2007 2007-07-1616. července 2007
6 24 2005-09-2222. září 2005 2006-05-1818. května 2006 2007-08-2323. srpna 2007 2008-02-077. února 2008
7 24 2006-09-2121. září 2006 2007-05-1717. května 2007 2008-08-2828. srpna 2008 2009-02-1919. února 2009
8 17 2007-09-2727. září 2007 2008-05-1515. května 2008 2009-08-2727. srpna 2009 2009-12-1717. prosince 2009
9 24 2008-10-099. října 2008 2009-05-1414. května 2009 2010-01-077. ledna 2010 2010-06-1717. června 2010
10 23 2009-09-2424. září 2009 2010-05-2020. května 2010 2010-11-1818. listopadu 2010 2011-06-1616. června 2011
11 22 2010-09-2323. září 2010 2011-05-1212. května 2011 2012-01-3131. ledna 2012 2012-08-2828. srpna 2012
12 22 2011-09-2121. září 2011 2012-05-099. května 2012 2013-02-077. února 2013 2013-07-044. července 2013
13 22 2012-09-2626. září 2012 2013-05-1515. května 2013 2013-11-2828. listopadu 2013 2014-04-2121. dubna 2014
14 22 2013-09-2525. září 2013 2014-05-077. května 2014 bude oznámeno bude oznámeno
15 18 2014-09-2828. září 2014 bude oznámeno bude oznámeno bude oznámeno

Dabing[editovat | editovat zdroj]

Jméno postavy Herecký představitel Jméno dabéra
Gil Grissom William Petersen Vladislav Beneš
Catherine Willows Marg Helgenberger Zlata Adamovská
Nick Stokes George Eads Jiří Dvořák, Martin Zahálka, Ivan Jiřík
kapitán Jim Brass Paul Guilfoyle Ladislav Županič
Michael Keppler Liev Schreiber Martin Stránský
Sara Sidle Jorja Fox Tereza Bebarová, Klára Sochorová
Warrick Brown Gary Dourdan Jan Šťastný
D.B. Russel Ted Danson Pavel Rímský
Julie Finlay Elisabeth Shue Dagmar Čárová, Monika Žáková
Gregory Sanders Eric Szmanda Michal Jagelka, Libor Bouček
Dr. Albert Robins Robert David Hall Karel Richter
David Hodges Wallace Langham Petr Meissel
David Phillips David Berman Svatopluk Schuller, Petr Meissel, Pavel Tesař, Ivo Novák
Morgan Brody Elisabeth Harnois René Slováčková, Jitka Ježková, Hana Ševčiková
Henry Andrews Jon Wellner Petr Gelnar
Wendy Simms Liz Vassey Jolana Smyčková

Vysílání[editovat | editovat zdroj]

Kanál Den Vysílací čas Série
TV Nova každé pondělí 21:30-22:20 XIII.
TV JOJ každá středa 20:00-21:00 VIII.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků CSI Las Vegas na anglické Wikipedii a C.S.I.:Kriminálka Las Vegas na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]