Kris Kristofferson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kris Kristofferson
Rodné jméno Kristoffer Kristofferson
Narození 22. červen 1936
USA Brownsville, Texas
Alma mater Merton College
Pomona College
Aktivní roky 1966-
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kris Kristofferson, Zelt-Musik-Festival 2017 Freiburg, Německo

Kristoffer Kristofferson nebo také Kris Kristofferson (22. června 1936, Brownsville Texas) je americký zpěvák, textař a hudební skladatel v žánru country music, a filmový herec.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Od mládí byl velkým ctitelem jednoho z klasiků žánru americké country hudby Hanka Williamse. Pocházel z vojenské rodiny, jeho otec byl generálmajorem amerického válečného letectva USAF. Během studií na univerzitě se věnoval sportu a psal své první povídky a romány. V té době napsal i své první písně. Během studií v anglickém Oxfordu dopsal své dva romány a pokoušel se zde neúspěšně o kariéru rokenrolového zpěváka pod pseudonymem Kris Carson. Avšak nebyl zde úspěšný ani v hudbě ani na poli literatury, jeho romány se vydavatelům nelíbily ani na jedné straně Atlantiku. V roce 1960 zanechal všech studií, oženil se a narukoval do armády, kde plných pět let sloužil jako pilot vrtulníku. Během vojenské služby začal vystupovat v armádních klubech na vojenských základnách NATO a pilně skládal další písně. V roce 1965 se seznámil s Johnny Cashem. Opustil zajištěné postavení profesora anglického jazyka na americké vojenské akademii ve West Pointu. Začal úplně znova od píky. Byl barovým vrátným, pilotem vrtulníku u naftařské společnosti v Mexickém zálivu. Až v roce 1968 se konečně dočkal prvního úspěchu v podobě své první profesionální smlouvy. Postupem několika příštích let se stal uznávanou a obdivovanou hvězdou americké country music. Později se stal i úspěšným filmovým hercem. Kris Kristofferson je potřetí ženatý a má osm dětí.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Své nejznámější hity složil a nazpíval koncem šedesátých a začátkem sedmdesátých let 20.století. V sedmdesátých letech vystupoval se svou druhou ženou Ritou Coolidge. V letech 1985-1995 byl členem "superskupiny" The Highwaymen, spolu s Johnny Cashem, Waylonem Jenningsem, Willie Nelsonem. Kris Kristofferson vydal desítky alb a dlouhou řadu singlů, a získal řadu ocenění. V roce 2004 byl uveden do Country Music Hall of Fame (česky Síň slávy country hudby). V roce 2006 získal cenu Johnnyho Mercera ze Songwriters Hall of Fame (česky Síň slávy "písničkářů").

Hity[editovat | editovat zdroj]

Použité zdroje a odkazy[editovat | editovat zdroj]