Kris Kristofferson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kris Kristofferson
Kris Kristofferson SXSW 2006 crop.jpg
Rodné jménoKristoffer Kristofferson
Narození22. června 1936 (86 let)
USA Brownsville, Texas
Alma materMerton College
Pomona College
San Mateo High School
Aktivní roky1966-
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kris Kristofferson, Zelt-Musik-Festival 2017 Freiburg, Německo

Kristoffer Kristofferson nebo také Kris Kristofferson (22. června 1936, Brownsville Texas) je americký zpěvák, textař a hudební skladatel v žánru country music, a filmový herec.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Od mládí byl velkým ctitelem jednoho z klasiků žánru americké country hudby Hanka Williamse. Pocházel z vojenské rodiny, jeho otec byl generálmajorem amerického válečného letectva USAF. Během studií na univerzitě se věnoval sportu a psal své první povídky a romány. V té době napsal i své první písně. Během studií v anglickém Oxfordu dopsal své dva romány a pokoušel se zde neúspěšně o kariéru rokenrolového zpěváka pod pseudonymem Kris Carson. Avšak nebyl zde úspěšný ani v hudbě ani na poli literatury, jeho romány se vydavatelům nelíbily ani na jedné straně Atlantiku. V roce 1960 zanechal všech studií, oženil se a narukoval do armády, kde plných pět let sloužil jako pilot vrtulníku. Během vojenské služby začal vystupovat v armádních klubech na vojenských základnách NATO a pilně skládal další písně. V roce 1965 se seznámil s Johnny Cashem. Opustil zajištěné postavení profesora anglického jazyka na americké vojenské akademii ve West Pointu. Začal úplně znova od píky. Byl barovým vrátným, pilotem vrtulníku u naftařské společnosti v Mexickém zálivu. Až v roce 1968 se konečně dočkal prvního úspěchu v podobě své první profesionální smlouvy. Postupem několika příštích let se stal uznávanou a obdivovanou hvězdou americké country music. Později se stal i úspěšným filmovým hercem. Mezi nejznámější filmy, ve kterých hrál, patří např. Convoy (1978) nebo akční série o lovci upírů s Wesley Snipsem v hlavní roli Blade (1998), Blade II (2002) a Blade: Trinity (2005). Pat Garrett and Billy the Kid (1973). Kris Kristofferson je potřetí ženatý a má osm dětí.

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Své nejznámější hity složil a nazpíval koncem šedesátých a začátkem sedmdesátých let 20. století. V sedmdesátých letech vystupoval se svou druhou ženou Ritou Coolidge. V letech 1985-1995 byl členem "superskupiny" The Highwaymen, spolu s Johnny Cashem, Waylonem Jenningsem, Willie Nelsonem. Kris Kristofferson vydal desítky alb a dlouhou řadu singlů, a získal řadu ocenění. V roce 2004 byl uveden do Country Music Hall of Fame (česky Síň slávy country hudby). V roce 2006 získal cenu Johnnyho Mercera ze Songwriters Hall of Fame (česky Síň slávy "písničkářů").

Hity[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]