Přeskočit na obsah

Na odstřel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na odstřel
Původní názevState of Play
Země původuUSA USA
Spojené království Spojené království
Francie Francie
Jazykangličtina
Délka122 minut
Žánrykrimi, mysteriózní, thriller, drama
PředlohaState of Play (2003)
ScénářMatthew Michael Carnahan
Tony Gilroy
Billy Ray
RežieKevin Macdonald
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleRussell Crowe
Ben Affleck
Rachel McAdams
Helen Mirren
Robin Wright
Jason Bateman
Jeff Daniels
Harry Lennix
ProdukceTim Bevan
Eric Fellner
HudbaAlex Heffes
KameraRodrigo Prieto
KostýmyJacqueline West
StřihJustine Wright
ZvukSkip Lievsay
Craig Berkey
Mark Ulano
Výroba a distribuce
Premiéra17. dubna 2009
Česká premiéra28. května 2009
Produkční společnostiUniversal Studios
Working Title Films
StudioCanal
Relativity Media
Andell Holdings
DistribuceUniversal Pictures
Česká distribuceBontonfilm
Rozpočet60 milionů dolarů
Tržby88,8 milionů dolarů
Na odstřel na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Na odstřel (v anglickém originále State of Play) je americký filmový politický thriller z roku 2009 režírovaný Kevinem Macdonaldem. Snímek byl natočen podle stejnojmenné britské minisérie z roku 2003.[1] Obsazení plnému zvučných jmen vévodí v hlavních rolích Russell Crowe, Ben Affleck a Rachel McAdams, ve vedlejších je pak doplnili například Hellen Mirren, Robin Wright, Jason Bateman či Jeff Daniels.

I podle samotného režiséra je film značně inspirován kriminálními filmy ze 70. let zabývající se politickými konspiracemi, korupcí a v neposlední řadě také vztahy mezi politiky a žurnalisty, jako například Všichni prezidentovi muži (1976).[2]

Příběh se odehrává ve Washingtonu D.C., kdy je začátkem filmu profesionálním zabijákem zastřelen pouliční zlodějíček Deshaun Stagg a smrtelně zraněn cyklista náhodně projíždějící kolem. Dalšího rána je za podezřelých okolností washingtonským metrem usmrcena asistentka a milenka kongresmana Stephena Collinse.

Protagonistou filmu je ostřílený reportér Cal McAffrey, který je nucen spolupracovat s ambiziózní mladou kolegyní Dellou Frye. Oba se tedy pouští do vlastního vyšetřování; Cal se soustředí na pouliční střelbu, zatímco Della se pokouší odhalit tajuplné okolnosti smrti kongresmanovy sekretářky. Investigace je nakonec zavede až do nejvyšších politických kruhů a mnohdy ohrozí jejich vlastní životy. Oba novináři jsou ovšem odhodláni přijít celému případu na kloub a v konečné všeodhalující reportáži uvědomit i veřejnost.

Russell Crowe Cal McAffrey
Ben Affleck Stephen Collins
Rachel McAdams Della Frye
Helen Mirren Cameron Lynne
Robin Wright Anne Collins
Harry Lennix detektiv Donald Bell
Jason Bateman Dominic Foy
Jeff Daniels George Fergus
Viola Davis doktorka Judith Franklin
David Harbour zaměstnanec PointCorpu
Maria Thayer Sonia Baker
LaDell Preston Deshaun Stagg

Již dlouho dopředu bylo známo, že v hlavní roli by se měl objevit Brad Pitt, dokud týden před začátkem natáčení projekt nečekaně neopustil.[3] Russell Crowe roli ihned poté, co mu byla nabídnuta, nadšeně přijal, ačkoliv jeho velmi dlouhé vlasy, které si nechal narůst kvůli filmu Robin Hood (2010), musely být skryty maskéry. Roli Bena Afflecka měl původně ztvárnit Edward Norton, který byl ale kvůli nabitému programu také nahrazen.

Natáčení probíhalo v Los Angeles a Washingtonu D.C., mimo jiné i na místech jako washingtonské metro či v komplexu budov Watergate.

Přestože si film na sebe v kinech vydělal jen stěží, získal obecně pochvalné ohlasy od kritiků i diváků. Mnozí jej označili za inteligentní, dobře zahraný a překvapivý film, vzhledem k výrazné inspiraci svými žánrovými předchůdci ale také nepříliš originální.[4]

  1. State of Play (2003) | ČSFD.cz. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. HENSLEY, Nate. Feel the power of the press in 'State of Play'. Gainesville Sun [online]. [cit. 2024-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. FLEMING, Michael. Brad Pitt drops out of ‘State of Play’ [online]. 2007-11-21 [cit. 2024-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. SKYLINK. Na stopě spiknutí. Magazín Skylink TV [online]. 2016-06-10 [cit. 2024-03-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]