Bontonfilm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bontonfilm a. s.
Právní forma akciová společnost
Založeno 1994
Sídlo Praha, Česká republika
Klíčoví lidé Martin Palán, ředitel společnosti
Oblast činnosti film, distribuce
Majitel Martin Palán
Oficiální web [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bontonfilm a.s. je českou společností působící v oblasti distribuce filmů v kinech a na nosičích DVD a Blu-ray. Vznikla v roce 1994 a nyní působí v České a Slovenské republice.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době patří Bontonfilm mezi významné distributory filmů v kinech a je největším vydavatelem DVD a Blu-ray, kde zastupuje například hollywoodská studia 20th Century Fox, Universal nebo Sony Pictures. Bontonfilm je zároveň největším distributorem filmů on-line v rámci takzvaných služeb VOD (Video On Demand).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie firmy je spojena s hudebním vydavatelstvím Bonton, které vzniklo v roce 1990. Tato společnost v roce 1991 uvedla na český trh první český porevoluční soukromý film, Tankový prapor. V roce 1992 došlo ve společnosti ke zřízení divize videodistribuce, která od roku 1993 operovala již samostatně pod značkou Bonton Home Video a v té době zastřešovala veškeré aktivity související s výrobou, distribucí a prodejem nosičů VHS. V roce 1998 se společnost začala věnovat i distribuci DVD v České a Slovenské republice.

V roce 1994 vstoupil Bonton do společnosti Lucernafilm Video, což byla privatizovaná Ústřední půjčovna filmů, založená v roce 1957. V roce 1995 získala společnost Bonton stoprocentní podíl v Lucernafilmu a došlo k přejmenování na Bontonfilm. V roce 1998 se součástí holdingu Bonton stalo Centrum českého videa, nezávislá česká distribuční společnost vytvořená v roce 1993.

V roce 2003 pak byly společnosti Bontonfilm, Bonton Home Video a Centrum českého videa spojeny pod jeden název Bontonfilm, a. s. V roce 2011 byla společnost zakoupena společností CME.[1] V roce 2014 CME prodala Bontonfilm firmě jeho dosavadního ředitele Martina Palána.[2]

Významné distribuované filmy[editovat | editovat zdroj]

Nejlepší český film:

Nejlepší zahraniční film:

Divácky nejúspěšnější film:

Oscar za nejlepší film:

Historicky nejnavštěvovanější film v ČR:

Historicky nejprodávanější titul na VHS:

Historicky první vydané české DVD:

Historicky první vydaný český Blu-ray:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.parabola.cz/zpravicky/13945/cme-vlastnik-tv-nova-kupuje-bontonfilm/
  2. http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/vlastnik-novy-prodal-distribucni-spolecnost-bontonfilm/r~f614e358fc4511e38fdc0025900fea04/