Přeskočit na obsah

Tahle země není pro starý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tahle země není pro starý
Původní názevNo Country for Old Men
Země původuUSA USA
Jazykangličtina
Délka122 minut [1]
Žánrkrimi/thriller
PředlohaTahle země není pro starý
ScénářJoel Coen
Ethan Coen
Cormac McCarthy (kniha)
RežieJoel Coen
Ethan Coen
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleTommy Lee Jones
Javier Bardem
Josh Brolin
Kelly Macdonaldová
Woody Harrelson
ProdukceJoel Coen
Ethan Coen
Scott Rudin
HudbaCarter Burwell
KameraRoger Deakins
StřihRoderick Jaynes
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 9. listopadu 2007 [1]
Produkční společnostiParamount Vantage
Miramax Films
Mike Zoss Productions
DistribuceMiramax Films
Paramount Vantage
Rozpočet25 000 000 $
Tržby171 627 166 $ [1]
OceněníDallas-Fort Worth Film Critics Association Award for Best Film (2007)
Oscar za nejlepší film (2008)
Oscar za nejlepší režii
Oscar za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
National Board of Review: Top Ten Films
… více na Wikidatech
Tahle země není pro starý na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tahle země není pro starý (anglicky No Country for Old Men) je americký kriminální thriller z roku 2007 natočený Joelem a Ethanem Coenovými, ve kterém hrají Tommy Lee Jones, Javier Bardem a Josh Brolin.[2] Byl natočen podle stejnojmenného románu Cormaca McCarthyho. Je o bývalém veteránu vietnamské války, který náhodně přijde k penězům z drogového obchodu, a o následné honičce, kdy si tři muži kříží cestu v pouštní krajině západního Texasu. Děj se odehrává roku 1980.

Tahle země není pro starý byla velmi vřele přijata kritikou. Film získal tři ceny BAFTA, dva Zlaté glóby a čtyři Oscary za nejlepší film, nejlepší režii, nejlepší adaptovaný scénář a nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Javier Bardem).

Tommy Lee Jones Šerif Ed Tom Bell
Javier Bardem Anton Chigurh
Josh Brolin Llewelyn Moss
Kelly Macdonaldová Carla Jean Moss, žena Llewelyna Mosse
Woody Harrelson Carson Wells, lovec odměn
Garret Dillahunt Zástupce šerifa Wendell
Tess Harper Loretta Bell, šerifova žena
Barry Corbin Ellis, Bellův strýc
Beth Grant Agnes, matka Carly
Stephen Root Muž, který najal Wellse, Chigurha a Mexičany

Západní Texas v červnu 1980 je pustá země a Ed Tom Bell (Tommy Lee Jones) běduje nad zvyšujícím se násilím v oblasti, kde dělá šerifa stejně jako předtím jeho otec.

Llewelyn Moss (Josh Brolin), když je na lovu, objeví místo, kde se zvrtla předávka drog: najde několik mrtvých mužů a psů, Mexičana žebrajícího o vodu a dva miliony dolarů v aktovce. Llewelyn vezme aktovku do svého karavanu a tu noc se s vodou vrátí za umírajícím mužem, ale začnou ho stíhat dva muži v automobilu a on ztratí svůj vůz. Když dorazí zpět domů, vezme peníze, pošle svou manželku Carlu Jean za její matkou a ubytuje se v motelu v jiném okresu. Tam ukryje aktovku do větracího otvoru svého pokoje.

Na vrácení peněz byl najat zásadový zabiják Anton Chigurh (Javier Bardem). Už uškrtil šerifova zástupce, aby unikl z vazby, a ukradl auto (řidiče zabil jateční pistolí). Nyní má u sebe přijímač, který sleduje peníze pomocí transpondéru ukrytého v aktovce, a odhalí Mossův úkryt. V noci Chigurh vrazí do pokoje plného Mexičanů, kteří chtěli přepadnout Mosse, a všechny je zabije. Moss je ale o krok napřed a najal si pokoj naproti tomu prvnímu, takže než Chigurh odstraní kryt k větrání, Moss už je zase na cestě pryč.

Chigurh vystopuje aktovku do hotelu ve vedlejším městě a pronásledování vyústí v přestřelku, v které se oba muži zraní. Moss uteče za hranice, ukryje peníze v křovinách na břehu Rio Grande a zhroutí se. Je pouličními hudebníky dopraven do mexické nemocnice. Tam mu Carson Wells (Woody Harrelson), další najatý muž – lovec lidí, nabídne za vrácení peněz ochranu před Chigurhem.

Poté, co se Chigurh zotaví, najde Wellse v hotelu a zabije ho, zrovna když mu volá Moss. Chigurh zvedne telefon a slíbí Mossovi, že Carla Jean zůstane naživu, jen když vrátí peníze. Moss nabídku nepřijme.

Moss si se svou ženou smluví schůzku v motelu v El Pasu, aby jí dal peníze a poslal ji pryč. Ta poprosí Bella, aby jejího manžela zachránil, ale přijede moc pozdě. Najde Mosse, jak leží mrtvý ve svém pokoji. Tu noc se Bell vrátí na místo činu a najde zámek od pokoje vystřelený stylem Chigurha. Vejde do pokoje a všimne si, že kryt od větrání je odstraněný pomocí mince a vnitřek je prázdný.

Carla Jean se vrátí z pohřbu své matky a najde v domě Chigurha. Když mu řekne, že nemá peníze, připomene jí slib, který dal jejímu manželovi a který ji mohl zachránit. Jediné, co jí může nabídnout, je hod mincí o její život. Ona odmítne a řekne, že volba je na něm. Chigurh opouští dům sám. Před domem si zkontroluje podrážky bot. Když odjíždí, zraní se při autonehodě. Odchází před příjezdem policie.

„Mám špatný tušení, Llewelyne.“ (Carla Jean Moss) „Já mám zas dobrý, tak se to vyrovná.“ (Llewelyn Moss)
„Na něco se tě zeptám. Jestli tě tvý pravidla dovedly až sem, k čemu ty pravidla byly?“ (Anton Chigurh krátce před zastřelením lovce lidí Carsona Wellse)
„Rangeři a protidrogoví pojedou ráno zpátky na místo (činu). Přidáte se?“ (zástupce šerifa Wendell)
„Objevily se tam nový mrtvoly?“ (šerif Bell)
„Ne, pane.“ (zástupce šerifa Wendell)
„Tak bych řek, že to vynechám.“ (šerif Bell)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku No Country for Old Men na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]