Vodní svět

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodní svět
Původní název Waterworld
Země USA
Jazyk angličtina
Délka 135 min
Žánry sci-fi
dobrodružný
drama
thriller
Scénář Peter Rader
David Twohy
Režie Kevin Reynolds
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role viz obsazení
Produkce Charles Gordon
John Davis
Kevin Costner
Lawrence Gordon
Hudba James Newton Howard
Kamera Dean Semler
Střih Peter Boyle
Výroba a distribuce
Premiéra 28. července 1995
Produkční společnosti Gordon Company
Davis Entertainment
Licht/Mueller Film Corporation
Distribuce Universal Pictures
Rozpočet 175 milionů $
Tržby 264 milionů $
Vodní svět na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vodní svět (v anglickém originále Waterworld) je americký sci-fi film z roku 1995 režiséra Kevina Reynoldse. Hlavní roli ztvárnil Kevin Costner, který se podílel také na produkci. Scénář je dílem Petera Radera a Davida Twohyho, jako poradce se na něm podílel i Joss Whedon.[1][2]

Během výroby se snímek kvůli vysokému rozpočtu dostal do finančních problémů a stal se nejdražším filmem, který byl do té doby natočen. Při rozpočtu 175 milionů amerických dolarů vydělal film 264 milionů dolarů (z toho 88 milionů v USA).[3]

Film Vodní svět byl v roce 1996 nominován na Oscara v kategorii Nejlepší zvuk.[4]

Děj[editovat | editovat zdroj]

V daleké budoucnosti, kdy roztály polární ledovce, je téměř celá Země pokryta vodou. Přeživší lidé zapomněli na minulost a věřili, že svět byl stvořen potopou. Ten, kdo měl jiný názor, byl označen za rouhače. Mezi lidmi se však šířila pověra o tom, že existuje pevnina, ale názory na to, jak vypadá, se velmi různily. Přeživší lidé se mohli rozdělit do čtyř skupin, jimiž jsou: Tuláci – samotáři, kteří plují na svých malých lodičkách, shání si vodu a jídlo, sbírají věci a obchodují mezi sebou; Obyvatelé atolů – lidé, kteří žijí na velkých plovoucích stavbách zvaných atoly, tvořených z vraků lodí a jiných materiálů; Čmoudi (v originále Smokers) – piráti, kteří žijí na vraku tankeru Valdez, jehož pohon už nefunguje, takže musí k pohybu lodě používat vesla. Nazývají se takto kvůli kouři, který vytváří používáním nafty např. ve vodních skútrech. Všichni kouří tabák a jako nejlepší lup považují cigarety; Otrokáři – jsou ve filmu zmíněni, ale neobjevili se v něm. Jejich jména vyvolávají strach z únosu a zotročení. Nejpočetnější skupinu však tvoří obyvatelé atolů. Ve všudypřítomných oceánech se však nenacházejí jenom obyčejná mořská zvířata, ale i zvláštní mořská stvoření, zřejmě mutanti (např. Po Námořníkovi se vrhlo velké, neznámé hnědé stvoření, s velkými ostrými zuby. Námořník uvedl, že tato stvoření v určitých částech dne spí.). I v této době je zábava – Deacon mluvil o závodech tahačů.

Bezejmenný tulák, známý pouze jako Námořník (v originále The Mariner), dorazí do atolu, kde má v plánu prodat hlínu, což je vzácná surovina pro pěstování rostlin. Avšak obyvatelé atolu zjistí, že Námořník je mutant – má za uchem fungující žábry a mezi prsty na nohou plovací blány. Obyvatelé se rozhodnou zavřít Námořníka do klece s úmyslem ho kompostovat v jezírku pro kompost. V kleci přečká noc, ale hned ráno začnou obyvatelé klec spouštět do jezírka. Zabrání jim v tom útok Čmoudů pod velením Deacona, kteří hledají dívku jménem Enola, která má údajně na zádech vytetovanou mapu k pevnině. Začnou město drancovat a ničit.

Enola a její opatrovnice Helen mají v úmyslu s vynálezcem Gregorem pomocí balónu opustit město. Gregory však vypustí balón nechtěně dříve a zachrání jen sám sebe. Helen a Enola se rozhodnou pomoct Námořníkovi, který je stále zamčen v kleci, která spadla do kompostového jezírka a potápí se. Poté všichni tři uprchnou z města na Námořníkově lodi.

Trojice je již na otevřeném moři. Helen i Enola štve Námořníka, ten dostává i záchvat, kdy by nejradši obě hodil přes palubu, ale neudělá to. Opět se setkají se Čmoudy, tentokrát s jejich letadlem. Helen přes Námořníkův nesouhlas vystřelí po letadle harpunou. To nakonec napáchá škody na lodi a letadlo ulétne pryč. O chvíli později se střetnou s tulákem-obchodníkem. Kvůli jistému sporu Námořník tuláka zabije a vezme si jeho věci. Opět o něco později si Helen začne stěžovat že má hlad. Proto se Námořník vrhne do vody a udělá ze sebe návnadu. Vrhne se po něm zmutovaný hnědý tvor. Námořník jej zabije a následně jej trojice sní.

Zmatená Helen se zeptá Námořníka, kde bere své vybavení, protože takové nikdo nemá. Spustí se s ní tedy v potápěčském zvonu až ke dnu moře. Zde Helen s údivem zpozoruje bývalou pevninu – zatopené, zničené město a nedalekou sjezdovku s desítkami mrtvých stromů. Tehdy Helen zjistí, že lidé skutečně pocházejí z nezatopené pevniny.

Oba vyplavou zpět na hladinu, ale hned nato je přepadnou Čmoudi. Námořníkovi i Helen se podaří uprchnout pod vodu, ale Čmoudi kvůli mapě zajmou Enolu. Když odplují pryč, dvojice se vynoří. Zjistí, že Námořníkova loď je zničena. Námořník si všimne Enoliných kreseb a uvědomí si, že Enola pochází z pevniny.

Později ke dvojici přiletí na svém balónu Gregory. Zachrání je a odveze na provizorní atol přeživších. Námořník se rozhodne Enolu zachránit. Vodním skútrem se dostane až ke vraku Valdez, centrální lodi Čmoudů. Zde Deacon slaví s posádkou, že konečně našel mapu k pevnině, a ukáže na Enolina záda. Poté, co posádka vstoupí do podpalubí, Námořník vstoupí na již prázdnou lodní palubu, přímo proti Deaconovi. Začne se s ním dohadovat o propuštění Enoly, pod výhrůžkou, že zničí Deaconovu loď, neboť drží světlici nad trubkou do naftové zásobárny. Nakonec světlici pustí a ta dopadne na dno šachty. Zapálí všechnu naftu a celé podpalubí pohltí plameny.

Deacon uprchne s Enolou k letadlu. Začnou již vzlétávat, ale Námořník jim zabrání odletět pomocí háku na laně. Vezme Enolu a po laně vyšplhá do Gregoryho balónu. Deacon se dostane za nimi, ale spadne do vody a stáhne s sebou Enolu. Deacon dopadne nedaleko ní, proto nasedne do skútru a společně s dalšíma dvěma Čmoudy se proti Enole rozjede. Námořník se spustí na laně a včas Enolu vytáhne z vody. Deacon se srazí s dvěma Čmoudy na skútrech a v ohnivém výbuchu zemřou.

Gregory dešifruje mapu a zjistí, že jsou to souřadnice. Změní směr letu přímo vstříc souřadnicím. Po několika hodinách letu objeví pevninu, na které přistanou. Je to ostrov plný stromů, zeleně, řeky s pitelnou vodou a zvěře. Jak se zdá, pevnina je zřejmě Mount Everest. Skupina se zde usadí, ale Námořník při pohledu na běžící stádo koní pochopí, že jeho místo je na moři. Proto sám vypluje na lodi vstříc oceánu a opustí skupinu lidí na pevnině.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Kevin Costner Námořník (v originále The Mariner)
Dennis Hopper Deacon
Jeanne Tripplehorn Helen
Tina Majorino Enola
Michael Jeter Gregor
Gerard Murphy Nord
R. D. Call strážce na atolu
Kim Coates tulák
John Fleck doktor Čmoudů (v originále Smokers)
Robert Joy správce zásob Čmoudů
Jack Black pilot Čmoudů
John Toles-Bey střelec z letadla Čmoudů
Zitto Kazann starší na atolu
Zakes Mokae Priam
Sab Shimono starší na atolu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Waterworld na anglické Wikipedii.

  1. ROBINSON, Tasha. Joss Whedon [online]. Avclub.com, 2001-09-05 [cit. 2014-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. HAVENS, Candace. Joss Whedon: The Genius Behind Buffy. Dallas: BenBella Books, 2003. Dostupné online. ISBN 978-1-93210-000-6. S. 26. (anglicky) 
  3. Waterworld [online]. Boxofficemojo.com [cit. 2014-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. The 68th Academy Awards (1996) Nominees and Winners [online]. Oscars.org [cit. 2014-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]