Jack Black

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: karetní hru Black Jack.
Jack Black
Jack Black v roce 2006
Jack Black v roce 2006
Rodné jméno Thomas Jack Black
Narození 28. srpna 1969 (46 let)
USA Hermosa Beach, Kalifornie
Alias Jables, J.B.
Manžel/ka Tanya Haden (14.3.2006-) 2 děti- Samuel Jason "Sammy" Black (*10.6.2006), Thomas David Black (*23.5.2008)
Sídlo Hermosa Beach, Kalifornie, USA
Významné role režisér ve filmu King kong, JB ve filmu The Tenacious D, hl. role ve filmu Year one [Rok jedna] a School of Rock [Škola rocku]

Jack Black, rodným jménem Thomas Jack Black, Jr. Znám je také pod přezdívkami JB, nebo Jables (* 28. srpna 1969, Hermosa Beach, Kalifornie) je americký herec a zpěvák.

Společně s Kyle Gassem tvoří komediální a rockové duo Tenacious D.Oba hráli ve vlastním pořadu Tenacious D na HBO z roku 1997 a zde také zazněly písně, které byli později v roce 2001 vydány v jejich prvním albu. Jack Black účinkoval např. ve filmech Vodní svět, Škola rocku, Rok jedna, Závist, King Kong, Prázdniny nebo Kung Fu Panda 1 a 2. V roce 2006 s Kylem Gassem natočili komediální film Králové ro(c)ku.

Tenacious D[editovat | editovat zdroj]

Tenacious D ("Tenacious defense" =Neústupná obrana) je kapela, kterou založil Jack se svým nejlepším přítelem Kylem Gassem. Kyle začínál v reklamách na 7-UP kde tehdy v roce 1986 přijali šestnáctiletého Jacka. Oba dva se nesnášeli, ale časem se srovnali a stali se přáteli, Gass učil Jacka kytaře a tak založili skupinu Tenacious D. Zpívají výhradně o sexu a vulgární mluvou a proto není jejich muzika vhodná pro děti.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Black se narodil v roce 1969 v Santa Monice v Kalifornii dvěma satelitním inženýrům Judith Black (rozené Cohen), která pracovala na Hubble Space Telescope (Hubblově kosmickém dalekohledu) a Thomasu Williamu Blackovi. Jeho matka se narodila v židovské rodině,jeho otec který má anglický,irský,skotsko-irský a německý původ, konvertoval k judaismu. Jack navštěvoval hebrejskou školu a měl Bar micva. V Tonight show with Jay leno řekl že jeho jméno může pocházet z pracovního jména kováře. Blackovi rodiče se rozvedli když mu bylo 10 let. Přestěhoval se se svým otcem do Culver City,ale často navštěvoval matčin dům. Jako dítě,v roce 1982,když mu bylo třináct se objevil v reklamě Activision game Pitfall,reklama se později ukázala na live vystoupení Jimmyho Kimmela a znovu v The Tonight Show s Conanem O'Brienem. Když Jack vstupoval na střední školu,jeho rodiče ho zapsali na Poseidon school, soukromou střední školu, navrženou speciálně pro studenty potýkající se s problémy v tradičním školském systému. Chodil na střední Crossroads School,kde vynikal v hraní,v drama. Později studoval UCLA (University of California, Los Angeles [Kalifornská univerzita v Los Angeles]),ale zanechal studia v druhém ročníku,aby se věnoval zábavnímu průmyslu. Tehdy ho jeho otec přestal finančně podporovat. Kamarád, absolvent UCLA Tim Robbins ho později obsadil do Bob Roberts. Také měl opakované role v komediálním seriálu na HBO Mr. Show. V roce 2006 si vzal Tanyu Haden, která je jednou z trojice dcer jazzu The Haden Triplets se svými sestrami. Ona sama je opravdu velmi dobrá violoncellistka. Oba společně vystudovali Crossroads school a znovu se setkali po patnácti letech od absolvování,na kamarádově oslavě. Black navrhl svatbu kolem Vánoc 2005. Vzali se 14. března 2006 v Big Sur v Kalifornii. Jejich první syn, Samuel Jason "Sammy" Black, se narodil 10. června 2006 v Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles. 23. května se jim narodil druhý syn Thomas David Black. Jack Black je ateista, ale teď když je otec, začal chodit se svými dětmi do synagogy.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]