Jack Black

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: karetní hru Black Jack.
Jack Black

Jack Black v roce 2006
Rodné jméno Thomas Jack Black
Narození 28. srpna 1969 (48 let)
USA Hermosa Beach, Kalifornie
Alias Jables, J.B.
Alma mater Divadelní, filmová a televizní škola UCLA
Aktivní roky 2000-doteď
Manžel(ka) Tanya Haden (14.3.2006-) 2 děti- Samuel Jason "Sammy" Black (*10.6.2006), Thomas David Black (*23.5.2008)
Partner(ka) Laura Kightlinger
Sídlo Hermosa Beach, Kalifornie, USA
Významné role režisér ve filmu King kong, JB ve filmu The Tenacious D, hl. role ve filmu Year one [Rok jedna] a School of Rock [Škola rocku]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jack Black, rodným jménem Thomas Jack Black, Jr. Znám je také pod přezdívkami JB, nebo Jables (* 28. srpna 1969, Hermosa Beach, Kalifornie) je americký herec a zpěvák.

Společně s Kyle Gassem tvoří komediální a rockové duo Tenacious D.Oba hráli ve vlastním pořadu Tenacious D na HBO z roku 1997 a zde také zazněly písně, které byly později v roce 2001 vydány v jejich prvním albu. Jack Black účinkoval např. ve filmech Vodní svět, Škola rocku, Rok jedna, Závist, King Kong, Prázdniny nebo Kung Fu Panda 1 a 2. V roce 2006 s Kylem Gassem natočili komediální film Králové ro(c)ku.

Tenacious D[editovat | editovat zdroj]

Tenacious D ("Tenacious defense" =Neústupná obrana) je kapela, kterou založil Jack se svým nejlepším přítelem Kylem Gassem. Kyle začínál v reklamách na 7-UP kde tehdy v roce 1986 přijali šestnáctiletého Jacka. Oba dva se nesnášeli, ale časem se srovnali a stali se přáteli, Gass učil Jacka kytaře a tak založili skupinu Tenacious D. Mají velmi satirické texty.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Black se narodil v roce 1969 v Santa Monice v Kalifornii dvěma satelitním inženýrům Judith Black (rozené Cohen), která pracovala na Hubble Space Telescope (Hubblově kosmickém dalekohledu) a Thomasu Williamu Blackovi. Jeho matka se narodila v židovské rodině, jeho otec který má anglický, irský, skotsko-irský a německý původ, konvertoval k judaismu. Jack navštěvoval hebrejskou školu a měl Bar micva. V Tonight show with Jay leno řekl že jeho jméno může pocházet z pracovního jména kováře. Blackovi rodiče se rozvedli když mu bylo 10 let. Přestěhoval se se svým otcem do Culver City,ale často navštěvoval matčin dům. Jako dítě, v roce 1982, když mu bylo třináct, objevil se v reklamě Activision game Pitfall, reklama se později ukázala na live vystoupení Jimmyho Kimmela a znovu v The Tonight Show s Conanem O'Brienem. Když Jack vstupoval na střední školu, jeho rodiče ho zapsali na Poseidon school, soukromou střední školu, navrženou speciálně pro studenty potýkající se s problémy v tradičním školském systému. Chodil na střední Crossroads School, kde vynikal v hraní, v drama. Později studoval UCLA (University of California, Los Angeles [Kalifornská univerzita v Los Angeles]),ale zanechal studia v druhém ročníku,aby se věnoval zábavnímu průmyslu. Tehdy ho jeho otec přestal finančně podporovat. Kamarád, absolvent UCLA Tim Robbins ho později obsadil do Bob Roberts. Také měl opakované role v komediálním seriálu na HBO Mr. Show. V roce 2006 si vzal Tanyu Haden, která je jednou z trojice dcer jazzu The Haden Triplets se svými sestrám. Ona sama je opravdu velmi dobrá violoncellistka. Oba společně vystudovali Crossroads school a znovu se setkali po patnácti letech od absolvování, na kamarádově oslavě. Black navrhl svatbu kolem Vánoc 2005. Vzali se 14. března 2006 v Big Sur v Kalifornii. Jejich první syn, Samuel Jason "Sammy" Black, se narodil 10. června 2006 v Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles. 23. května se jim narodil druhý syn Thomas David Black. Jack Black je ateista, ale teď když je otec, začal chodit se svými dětmi do synagogy.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]