Přeskočit na obsah

Jack Black

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: karetní hru Black Jack.
Jack Black
Jack Black v roce 2016
Jack Black v roce 2016
Rodné jménoThomas Jack Black
Narození28. srpna 1969 (54 let)
Santa Monica, Kalifornie
USAUSA USA
AliasJables, J.B.
Alma materDivadelní, filmová a televizní škola UCLA
Poseidon School
Kalifornská univerzita v Los Angeles
Crossroads School for Arts & Sciences
Aktivní roky1982–dosud
ChoťTanya Haden (od 2006)
DětiSamuel Jason „Sammy“ Black (* 2006)
Thomas David Black (* 2008)
RodičeJudith Love Cohen
SídloHermosa Beach, Kalifornie, USA
Oficiální webhttp://www.tenaciousd.com/
Významné rolerežisér (King Kong), JB (The Tenacious D), hl. role (Škola ro(c)ku)

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas JacobJackBlack (* 28. srpna 1969 Santa Monica, Kalifornie) je americký herec a hudebník (kytarista) – člen skupiny Tenacious D.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 28. srpna 1969 v Santa Monice a vyrůstal v Hermosa Beach v Kalifornii. Jeho matka Judith Black (rozená Cohen) se narodila v židovské rodině a pracovala na Hubbleově vesmírném dalekohledu. Otec Thomas William Black má anglický, irský, skotsko-irský a německý původ, konvertoval k judaismu. Jack navštěvoval hebrejskou školu a měl Bar micva. V Noční show Jaye Lenoe řekl že jeho příjmení může pocházet ze slova blacksmith (česky kovář). Blackovi rodiče se rozvedli když mu bylo 10 let. Přestěhoval se se svým otcem do Culver City, ale často svou matku navštěvoval. Už ve třinácti letech se objevil v reklamě Activision game Pitfall, reklama se později ukázala během vystoupení Jimmyho Kimmela a znovu v The Tonight Show s Conanem O'Brienem. Když Black nastupoval na střední školu, jeho rodiče ho zapsali na Poseidon School v Los Angeles, soukromou střední školu určenou speciálně pro studenty potýkající se s problémy v tradičním školském systému. Navštěvoval také střední školu Crossroads School v Santa Monice, kde vynikal v divadle. Později studoval Kalifornskou univerzitu v Los Angeles, ale zanechal studia v druhém ročníku, aby se mohl věnovat zábavnímu průmyslu. Tehdy ho jeho otec přestal finančně podporovat. Kamarád, absolvent UCLA Tim Robbins ho později obsadil do mockumentu Bob Roberts. Také hrál řadě dalších seriálů jako Mr. Show, Akta X, Northern Exposure a další.

V roce 1994 založil společně se svým přítelem Kylem Gassem komediálně rockové duo Tenacious D. Společně hráli ve vlastním pořadu Tenacious D na HBO z roku 1997 a zde také zazněly písně, které byly později v roce 2001 vydány na jejich prvním albu. V roce 2006 si společně s ním zahrál hlavní roli ve filmu Králové ro(c)ku.

V roce 2006 si vzal violoncellistku Tanyu Haden, která hraje spolu se svými sestrami ve skupině The Haden Triplets. Oba společně vystudovali Crossroads School for Arts and Sciences v Santa Monice a znovu se setkali po patnácti letech od absolvování, na kamarádově oslavě. Vzali se 14. března 2006 v Big Sur v Kalifornii.[1] Jejich první syn, Samuel Jason „Sammy“ Black, se narodil 10. června 2006 v Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles. Dne 23. května 2008 se jim narodil druhý syn Thomas David Black. Jack Black se považuje za ateistu, ale své děti vede k židovské víře.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jack Black Elopes with Tanya Haden [online]. November 8, 2008 [cit. 2008-11-08]. Dostupné online. 
  2. Jack Black: 'I was getting tired of the frat-guy comedies'. the Guardian [online]. 2013-04-18 [cit. 2022-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]