Mockument

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Mockument (anglicky mockumentary) je takové ztvárnění filmu, které zobrazuje smyšlené události a prezentuje je jako skutečné, a to formou dokumentárního filmu.[1] Slovo mockumentary vychází z anglických slov mock (falešný) a documentary (dokumentární).

K jedním z prvních předchůdců mockumentu patřila reportáž o „špagetovníku“, nazvaná „Swiss Spaghetti Harvest“, která se objevila jako aprílový žert v pořadu Panorama britské televize BBC v roce 1957.

Termín mockument pochází ze 60. let 20. století, kdy jej v rozhovorech používal a zpopularizoval Rob Reiner při popisu svého filmu Hraje skupina Spinal Tap (This Is Spinal Tap).[2][3]

K zástupcům českých hudebních mockumentů patří filmy skupin Visací zámek Visací zámek 1982 – 2007, Mňága a Žďorp Mňága – Happy End a Malignant Tumour The Way of Metallist.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výkladový slovník (en)
  2. Roscoe, Jane(2001). Faking it: Mock-documentary and the Subversion of Factuality. Manchester University Press. ISBN 0-7190-5641-1. 
  3. "mockumentary, n.".. Oxford University Press. 2010. http://oxforddictionaries.com/definition/american_english/mockumentary. Retrieved 1 June 2013.