New York City Police Department

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Policisté z N.Y.P.D. na koni
Policista z N.Y.P.D. na služebních kolech

New York City Police Department (N.Y.P.D.) je policejní sbor v New Yorku, největší v USA.[1] Zaměstnává 40 000 uniformovaných policistů. Sbor byl založen v roce 1845. Jeho motto zní Courtesy, professionalims, respect - Zdvořilost, profesionalita, respekt. Současným šéfem oddělení je Carlos M. Gomez.

Specifikace[editovat | editovat zdroj]

Vozilo příslušníků ESU (Emergency Service Unit)

Policisté standardně nosí tmavě modrou uniformu, opatřenou odznakem na náprsní kapse a nášivkou se znakem oddělení na rukávu. Vyšší příslušníci nosí bílou košili se zlatým odznakem na náprsní kapse, čepici se zlatým odznakem a nášivkou na rukávu.

Oddělení taktéž disponuje oddělením vyšetřování - policisté ve funkci detektiva chodí v civilním oděvu a jednotkou zvláštního určení S.W.A.T. (anglicky Special Weapons And Tactics) - speciální zbraně a taktiky, zde je však jednotka nazývána jako ESU - Emergency Service Unit. Řadoví policisté jsou standardně vyzbrojeni pistolemi Beretta M92 ráže 9 mm Luger nebo Glock, ale dochází k přezbrojení. Dále se ve výzbroji nachází různé typy brokovnic např. Remington 870, nebo brokovnice značky Mossberg.

Policejní vozy N.Y.P.D. Ford Crown Victoria Police Interceptor (vpředu) a Chevrolet Impala (vzadu).

Vozový park tvoří nejčastěji vozy Ford Crown Victoria Police Interceptor, dále jiné automobily především značky Ford nebo Chevrolet např. Chevrolet Impala (osmé generace). Motocykly jsou značky Harley-Davidson.

Stop and frisk[editovat | editovat zdroj]

Co se týče stop and frisk (namátkových prohlídek – zastavení policistou a prohledání) na ulicích New York City, v roce 2015 byli newyorčané zastaveni policií 22 939×. Z takto zastavených byli:[2]

  • 12 223 (54 %) Afroameričané (tvoří 28 % obyvatelstva NYC)
  • 6 598 (29 %) Latinoameričané (27 % obyvatelstva NYC tvoří Hispánci)
  • 2 567 (11 %) běloši (tvoří 45 % obyvatelstva NYC)
  • 18 353 (80 %) nevinni

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. US DOJ Statistics 2003
  2. New York Civil Liberties Union Stop and Frisk Report of 2015

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]