New York City Police Department

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Policisté z N.Y.P.D. na koni
Policista z N.Y.P.D. na služebních kolech

N.Y.P.D. (anglicky New York Police Department) je největším policejním sborem v USA.[1] Zaměstnává 40 000 uniformovaných policistů. Sbor byl založen v roce 1845.

Specifikace[editovat | editovat zdroj]

Policisté standardně nosí tmavě modrou uniformu, opatřenou odznakem na náprsní kapse a nášivkou se znakem oddělení na rukávu.

Oddělení taktéž disponuje oddělením vyšetřování - policisté ve funkci detektiva chodí v civilním oděvu a jednotkou zvláštního určení S.W.A.T. (anglicky Special Weapons And Tactics) - speciální zbraně a taktiky, zde je však jednotka nazývána jako ESU - Emergency Service Unit. Řadoví policisté jsou standardně vyzbrojeni pistolemi Beretta M92 ráže 9 mm Luger ale dochází k přezbrojení. Dále se ve výzbroji nachází různé typy brokovnic např. Remington 870, nebo brokovnice značky Mossberg.

Vozový park tvoří nejčastěji vozy Ford Crown Victoria Police Interceptor, dále jiné automobily především značky Ford nebo Chevrolet. Motocykly jsou značky Harley-Davidson.

Motto[editovat | editovat zdroj]

Courtesy, professionalims, respect - Zdvořilost, profesionalita, respekt.

Velení[editovat | editovat zdroj]

V lednu 2014 se velitelem oddělení stal komisař William Bratton.

Stop and frisk[editovat | editovat zdroj]

Co se týče stop and frisk (namátkových prohlídek – zastavení policistou a prohledání) na ulicích New York City, v roce 2015 byli newyorčané zastaveni policií 22 939×. Z takto zastavených byli:[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. US DOJ Statistics 2003
  2. New York Civil Liberties Union Stop and Frisk Report of 2015

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(en) oficiální stránky N.Y.P.D.