Dora Hanušová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dora Hanušová
Narození20. srpna 1841
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí2. prosince 1920 (ve věku 79 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Povoláníučitelka a překladatelka
RodičeIgnác Jan Hanuš
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Theodora Hanušová (zvaná Dora, publikující nejčastěji pod pseudonymem Bohdana Ivanová, 20. srpna 1841 Lvov2. prosince 1920 Praha) byla česká pedagožka, spolková činovnice, sufražetka a feministka, z překladatelka z francouzštiny a angličtiny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve Lvově v Haliči v české rodině spisovatele, kritika a vlastence Ignáce Jana Hanuše, který mj. patřil k osobním přátelům Boženy Němcové a v Haliči pracovně působil. Její mladší sestrou byla Klemeňa Hanušová, pozdější učitelka tělocviku a členka Sokola pražského. Rodina se roku 1849 přestěhovala do Prahy, kde Ignác Jan Hanuš získal místo na univerzitě. Theodoře se dostalo velmi dobrého, zejména jazykového, domácího vzdělání vedeného otcem.

Ženské hnutí[editovat | editovat zdroj]

Jako emancipovaná mladá žena se rozhodla stát učitelkou a přihlásila na učitelský kurz a následně absolvovala státní zkoušku z francouzštiny. Toto povolání bylo v té době při výkonu spojeno s příslibem celibátu, Hanušová tak zůstala svobodná.

Spolupracovala s předními osobnostmi českého ženského emancipačního hnutí, jako byli například Karolína Světlá či Sofie Podlipská. Ty spolu s mecenášem Vojtou Náprstkem založily roku 1865 ženský spolek Americký klub dam, jehož byla Hanušová členkou. Roku 1871 se Hanušová rovněž podílela spolu s Karolínou Světlou, Emílií Bártovou či Věnceslavou Lužickou na vzniku tzv. Ženského výrobního spolku českého. Z gesce spolku byla pro tyto ženy otevřena řemeslná a obchodní škola. Ten si dal za cíl zaopatřit zejména, také válečné, vdovy a matky samoživitelky, které po ztrátě manžela nebyly schopny zajistit sobě, případně rodině, obživu a často tak upadaly do chudoby. Hanušová se rovněž stala členkou přípravného výboru dívčího gymnázia Minerva.

Klemeňa Hanušová, učitelka a sokolská cvičitelka, sestra Dory Hanušové (kresba J. R. Vilímka, 1887)

Literární činnost[editovat | editovat zdroj]

Publikovala téměř výhradně pod pseudonymy. Za svou kariéru přeložila celou řadu textů a děl, především z francouzštiny a angličtiny. Její překlad románu skotského spisovatele Waltera Scotta Waverley aneb Před šedesáti lety vytvářený spolu s Paulinou Královou a vydaný roku 1875 je považován za první český moderní překlad tohoto díla (včetně redakčního krácení)[1]. V následujících letech vytvořila řadu českých překladů oper evropských autorů, například romány Charlese Dickense

Články, překlady, ale také drobné prózy a další autorské texty publikovala Hanušová od roku 1875 například v časopisech Ženské listy, Ženský svět, Koleda, Lada či Ruch.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Dora Hanušová zemřela 2. prosince 1920 v Praze ve věku 79 let. Pohřbena byla na Olšanských hřbitovech[2].

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Překlady (výběr)[editovat | editovat zdroj]

  • Waverley aneb Před šedesáti lety, (W. Scott, 1875)
  • Kenilworth, (W. Scott, asi1910)
  • David Copperfield., (CH. Dickens, 1903)
  • Nikudy ven!. (CH. Dickens a C. Collins, 1888)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historický román Waltera Scotta v anglo-americkém kontextu a v českých překladech. is.cuni.cz [online]. [cit. 2020-11-27]. Dostupné online. 
  2. Inventura stavu hrobů našich historických osobností. www.facebook.com [online]. [cit. 2020-11-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]