Přeskočit na obsah

Oliver Twist

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Oliver Twist
Obálka prvního vydání Olivera Twista z roku 1838
Obálka prvního vydání Olivera Twista z roku 1838
AutorCharles Dickens
Původní názevThe Adventures of Oliver Twist
PřekladatelJaroslav Pospíšil
Emanuela a Emanuel Tilschovi
ZeměSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
Žánrromán
VydavatelChapman & Hall
Datum vydání1838
Česky vydáno1844, 1929, 1930, 1952, 1966, 1974, 1985, 2003
Počet strancca 700
ISBN80-7309-971-3
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
„Prosím, pane, já bych chtěl ještě trochu,“ Oliver žádá o jídlo navíc.

Oliver Twist je román anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall.

Román byl také mnohokrát zfilmován. Jednou z posledních byla verze režiséra Romana Polanského z roku 2005. Mezi nejlepší filmová zpracování Olivera Twista patří film z roku 1948, kdy ho zpracoval režisér David Lean. Populární byl ve své době též britský filmový muzikál Oliver! z roku 1968.[1]

Děj knihy[editovat | editovat zdroj]

Oliverovi při jeho narození v místním chudobinci/sirotčinci umírá matka, poněvadž není nikdo, kdo by se dítěte ujal, zůstává i nadále jeho „zajatcem“; jméno mu tehdy určila obec. Sirotek Oliver vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého a nelidského pana Bumbla, kde je všem na obtíž a bylo by lepší, kdyby raději umřel.

Děti v sirotčinci trpí podvýživou, a tak jednoho dne Oliver požádá o jídlo navíc, což nakonec vede k jeho vyhazovu ze sirotčince. Má ale štěstí, protože si jej k sobě jako učedníka vezme pan Sowerberry, který vlastní pohřební ústav. Oliver se panu Sowerberrymu velmi zamlouvá; bohužel vše narušuje Sowerberryho manželka, která naopak Olivera nenávidí a snaží se ho vypudit. Ale i bez přičinění manželky pana Sowerberryho se zde Oliverovi vůbec nelíbí a pokouší se o útěk. Ten se mu posléze přece jen podaří.

Oliver se útěkem od pana Sowerberryho dostává do Londýna, kde se připojí k bandě mladých zlodějíčků, kterou vede starý a prohnaný Žid Fagin. Ten zlodějíčkům poskytuje za protislužby přístřeší, jídlo a rady, jak koho okrást. Mezi zloději v bandě vyniká John Dawkins, kterému nikdo neřekne jinak než Ferina Lišák. Právě on se stane Oliverovým učitelem, alespoň pokud jde o krádeže. Nacházejí se tu i lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy, která Billa miluje a nedokáže kvůli němu opustit bandu starého Fagina. Zde Oliver nějakou dobu pobude; je mu jedno, co činí, hlavní je, že má střechu nad hlavou, jídlo a místo, kam se k večeru vrátit.

Při jedné z krádeží je však Oliver náhle chycen za zločin, který nespáchal, a musí k soudu. Naštěstí ho před rozsudkem soudce zachrání dobrotivý starý pan Brownlow, který Oliverovi poskytne nový domov. I přesto chce pan Brownlow zjistit Oliverovu oddanost a posílá jej s knihami. Osud Oliverovi skutečně nepřeje a potkává svou starou bandu zlodějíčků od starého Žida, kteří ho unesou zpět; za žádnou cenu se totiž obětního beránka, jako je Oliver, nechtějí vzdát. Zejména když se v bandě nachází i Edward Leeford alias Monks. Jde o Oliverova nevlastního bratra, jehož hlavním zájmem je se Olivera zbavit, aby mohl dědit po Oliverově otci; jako nevlastní syn by v případě živého Olivera dostal pouze část, možná vůbec nic. (Oliver o ničem z toho pochopitelně nic neví.)

Oliverovi nezbývá, než se nechat unést proudem. Bohužel se stane, že je při krádeži v domě Maylieových vážně postřelen. Olivera tehdy potká další štěstí: paní Maylieová se postřeleného Olivera ujímá – alespoň do chvíle, než se plně uzdraví. Stará se o něj její společnice Róza Maylieová, dívka, kterou paní Maylieová adoptovala.

Oliver šťastně žije u Maylieových, jenže netuší, že se v chudobinci panu Bumbleovi svěří umírající žena, jak okradla Oliverovu matku o malý přívěsek, který dokazuje Oliverův původ a vazby na Monkse. Pan Bumble situace využije a prodá přívěsek Edwardu Leefordovi zvanému Monks. Ten jako první odhaluje pravdu, chopí se šance a přívěsku se ještě ten den zbavuje.

Mezitím se stane, že členka bandy zlodějíčků pana Fagina, Nancy, odhalí pravý Oliverův původ a nechtěně vyslechne rozhovor starého Žida s Monksem. Je zmatená a neví, co má dělat. Nakonec vyhledá ženu, která se právě o Olivera stará – Rózu Maylieovou, a se vším se jí svěří. Aby však její příběh dával smysl, musí jí bohužel vysvětlit i okolnosti s tím vším spojené, načež ji Róza nabádá, aby od bandy zlodějíčků pana Fagina odešla, Nancy však odmítá (hlavně a možná jen kvůli Billovi Sikesovi). Na svou dobročinnost ovšem Nancy doplácí. Sikes se dozví, co všechno prozradila, a zabije ji. Zhnusen svým činem pak prchá. Její tělo pak policie najde už mrtvé.

Oliver se v rozhovoru s Rózou Maylieovou dostává ke své minulosti. Je odkázán zpět na pana Brownlowa, a tak ho navštíví. Zde se z míry úplně vyvedený Oliver dozvídá, že jeho otec byl velmi bohatý a zanechal po svém příteli Brownlowovi peníze svým dvěma synům tak, aby každý z nich dostal polovinu.

Dědictví je tedy rozděleno a Monks odjíždí do USA, kde peníze rychle utratí a zemře ve vězení. Fagin je dopaden a odsouzen k smrti oběšením. Manželé Bumblovi jsou zbaveni svého úředního místa, upadají do bídy a nouze a skončí jako obecní chovanci ve špitále, kterému dříve "vládli".

Následně vyjde najevo, že Róza Maylieová je sestra Oliverovy matky, tedy jeho teta. Bere si za muže syna paní Maylieové, Harryho Mayliena. A Olivera adoptuje pan Brownlowe, který se i s Oliverem přestěhuje do blízkosti domu Maylieových.

Zde Oliver poprvé v životě dosahuje životního klidu, vyrovnanosti a pochopení.

Hlavní postavy knihy[editovat | editovat zdroj]

 • Oliver Twist – hlavní hrdina, mladý sirotek vyrůstající v chudobinci
 • Fagin – starý protřelý Žid, který vede skupinu mladých zlodějů
 • Bill Sikes – brutální zloděj a surovec, zavraždil Nancy
 • John Dawkins alias Ferina Lišák – jeden z mladých zlodějů, zaučuje Olivera
 • Čódl Bates – veselý zlodějíček ve službách Faginových
 • Nancy – Billova společnice, odhaluje Oliverův původ
 • Noe Claypole – učedník Sowerberryho, nesnáší Olivera a chce ho dostat pryč. Později Sowerberryho okrade a přidá se k Faginovi jako špeh.
 • Pan Brownlow – dobrodušný starý pán, Oliverův zachránce, později ho adoptuje
 • Edward Leeford alias Monks – Oliverův nevlastní bratr, chce zničit Olivera a získat tak dědictví
 • Pan Losberne – milý doktor a přítel rodiny Mayliů s prudkou povahou
 • Paní Maylieová – hodná stará paní, jež adoptuje Rózu. Pečuje o Olivera poté, co byl v jejím domě při krádeži postřelen
 • Róza Maylieová – citlivá a laskavá dívka adoptovaná paní Mayliovou, později se zjistí že je Oliverova teta
 • Pan Bumble – nafoukaný obecní serbus, později vedoucí špitálu, skončí v chudobinci
 • Pan Sowerberry – hodný majitel pohřebního ústavu, nechá se však ovlivňovat svou ženou
 • Paní Sowerberryová – manželka Sowerberryho, stojí na straně Noa a chce Olivera vypudit
 • Paní Bedwinová – milá hospodyně pana Brownlowa
 • Pan Grimwig – přítel pana Brownlowa, nevěří v Oliverovu poctivost
 • Karolína – služka, kuchařka u paní Sowerberryové, miluje Noea Claypolea

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • MACURA, Vladimír a kolektiv. Slovník světových literárních děl 1/ A-L. Praha: Odeon, 1989. ISBN 80-207-0948-7. S. 475. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]