Smíchovská synagoga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Egerova synagoga
Synagoga na Smichove2.jpg

Celkový pohled na budovu

Místo
stát Česká republika
obec Praha
zeměpisné souřadnice 50°4′18,4″ s. š., 14°24′10,72″ v. d.
Základní informace
náboženství judaismus
Architektonický popis
stavební sloh maursko-novorománský,

1931 funkcionalistická přestavba

výstavba 1863
Specifikace
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Smíchovská synagoga byla vystavěna v roce 1863 v maursko-novorománském stylu, ale následně přestavěna v roce 1931 v monumentalistickém slohu [zdroj?] podle projektu Leopolda Ehrmanna. Během přestavby byla synagoga značně rozšířena západním směrem o přístavbu k vestibulu, která sloužila jako zasedací místnost představenstva a ženská galerie. V hlavním sále byl přistavěn kůr s varhanami. Synagoga přestavbou získala funkcionalistickou tvář. Synagoga stojí na rohu ulic Stroupežnického a Plzeňské.

Vchod do synagogy tvoří podloubí, nad nímž jsou dva biblické citáty. Na severní straně je česky Mír a zdar dalekému i blízkému (Izajáš 57, 19), na západní straně pak hebrejský לא בחיל ולא בכח כי אם ברוחי אמר ה‎‎ (Ne mocí ani silou, nýbrž mým duchem, praví Hospodin… Zacharjáš 4, 6, ČEP). Hebrejský nápis má gematrickou hodnotu označující letopočet (5)691, rok přestavby synagogy.

Od roku 1941 zde nacisté skladovali zabavený židovský majetek. V dobách komunistického režimu sloužila jako skladiště pro nedaleké ČKD. V roce 1986 byla dokonce určena k demolici, památkářům se však stavbu podařilo zachránit.[1] V roce 1999 v neutěšeném interiéru synagogy natočil Vladimír Michálek jednu ze scén svého filmu Anděl Exit. V roce 2004 byla zrekonstruována a přestavěna na archiv Židovského muzea v Praze, dále byla přistavěna nová budova, předzahrádka a změněno okolí stavby.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Arno Pařík, Uprostřed nového Anděla [1]