Haruki Murakami

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Haruki Murakami
Haruki Murakami
Haruki Murakami
Narození 12. ledna 1949
Kjóto
Alma mater Univerzita Waseda
Povolání lingvista, romanopisec, spisovatel, překladatel, esejista, atlet, vysokoškolský pedagog a autor sci-fi
Zaměstnavatel Princetonská univerzita
Ocenění Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ11646198 (1982)
Cena Tanizaki (1985)
Cena Jomiuri (1995)
Mezinárodní cena Franka O'Connora za nejlepší povídku (2006)
World Fantasy Award for Best Novel (2006)
… více na Wikidatech
Podpis Haruki Murakami - podpis
Web www.randomhouse.com/features/murakami/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Haruki Murakami (japonsky: 村上 春樹, Murakami Haruki; *12. ledna 1949 Kjóto) je současný populární japonský spisovatel a překladatel.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Murakami se narodil v Kjótu v roce 1949, ale většinu mládí strávil v Kóbe. Jeho otec byl syn buddhistického mnicha a matka dcera ósackého obchodníka. Oba jeho rodiče byli učitelé japonské literatury. Již od dětství byl Murakami silně ovlivněn západní kulturou, zvláště západní hudbou a literaturou. Vyrostl na četbě děl od amerických spisovatelů jakými byli např. Kurt Vonnegut nebo Richard Brautigan a často je oddělován od ostatních japonských spisovatelů právě kvůli ovlivnění Západem.

Murakami studoval divadelní umění na univerzitě Waseda v Tokiu. První práci získal v prodejně s hudebními nahrávkami, což je také místo, kde pracuje Tóru Watanabe, hlavní hrdina jeho románu Norské dřevo. Těsně předtím, než dokončil studia, otevřel si kavárnu (resp. jazzový bar fungující v noci) „Peter Cat" v Kokubundži spolu se svou ženou Joko. Tento bar provozovali od roku 1974 do roku 1982.

Haruki Murakami je také náruživý běžec maratonu, ačkoli s běháním začal až ve 33 letech. 23. června 1996 Haruki Murakami dokončil svůj první a jediný „ultramaraton“ – závod na 100 km kolem jezera Saroma na ostrově Hokkaidó.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Mnoho jeho románů má hudební námět a názvy odkazující na klasickou hudbu. Některé knihy převzaly svůj název naopak z populárních písniček: Tancuj, tancuj, tancuj (Dance, Dance, Dance od The Beach Boys), Norské dřevo (Norwegian Wood od The Beatles) a Na jih od hranic, na západ od slunce (South of the Border od hudebníka jménem Nat King Cole).

Hned první román Slyš vítr zpívat, který vyšel v roce 1979, byl oceněn japonskou literární cenou Gunzo pro začínající autory. Již v době, kdy publikoval třetí román Hon na ovci a získal za něj roku 1982 Nomovu cenu pro talentované autory, se začíná mluvit o fenoménu Murakami. O tři roky později Murakami obdrží prestižní Tanizakiho cenu. V roce 1987 vychází román Norské dřevo, za který autor sice neobdrží žádné literární ocenění, ale překonává všechny dosavadní rekordy - jen v Japonsku se prodalo přes čtyři miliony výtisků. Podobný úspěch sklidila i další díla.

Norské dřevo bylo načteno Filipem Čapkou, Janou Strykovou a Klárou Issovou do podoby audioknihy (nakladatelství OneHotBook).

Haruki Murakami (2005)

Murakamiho romány byly přeloženy do více než 20 jazyků. Kromě nich vydal i několik sbírek povídek a literatury faktu.

Do japonštiny přeložil některá díla F.S. Fitzgeralda, Johna Irvinga, či Trumana Capoteho a Raymonda Carvera.

V říjnu 2006 obdržel cenu Franze Kafky.

Dílo v češtině[editovat | editovat zdroj]

Není-li uvedeno jinak, přeložil dílo do češtiny Tomáš Jurkovič:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://kultura.zpravy.idnes.cz/haruki-murakami-0j1-/literatura.aspx?c=A160425_150617_literatura_kiz RECENZE: V podání Murakamiho pobaví i ovce. Ironií navazuje na Vonneguta