Konec světa & Hard-boiled Wonderland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konec světa & Hard-boiled Wonderland
Autor Haruki Murakami
Původní název 世界の終りとハードボイルド・ワンダーランド
Země Japonsko
Jazyk japonština
Žánr sci-fi román a xiaoshuo
Vydavatel Kódanša a Šinčoša
Datum vydání 15. června 1985
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konec světa & Hard-boiled Wonderland (japonsky Sekai no owari to hadoboirudo wandarando) je román japonského spisovatele Haruki Murakamiho z roku 1985. Byl oceněn prestižní Tanizakiho cenou.

Ačkoli je tato kniha řazena zejména k literatuře science-fiction, nereálné prvky v autorově vyprávění jsou spíše mnohoznačným, provokativním a nejednoznačně dešifrovatelným podobenstvím současného přetechnizovaného světa, v němž je člověk zbavován svého já.

Česky kniha vyšla v roce 2008 v nakladatelství Odeon, v překladu Tomáše Jurkoviče.

Děj románu[editovat | editovat zdroj]

Hlavním hrdinou je nepojmenovaný pětatřicetiletý muž, řadový kalkulátor, který se zabývá ochranou počítačových dat pro polovládní organizaci Systém, a který se po práci zabývá whiskou, filmy, literaturou a hudbou. Jeho hlavním snem je vydělat si dost peněz, aby mohl přestat pracovat a stáhnout se do ústraní, kde bude hrát na cello a učit se řecky. Jeho práce je dobře placena, takže to sen není nijak nereálný, ani vzdálený.

Kvůli nevyvedeným plánům svého bývalého nadřízeného, geniálního profesora, je však vržen do víru událostí, které nemá možnost ovlivňovat: ohrožují ho agenti znepřátelené Továrny, hrozí mu, že se proti němu postaví i jeho vlastní organizace, je přímo ohrožován na životě tajemnými podzemními bytostmi pokoutníky.

Postupně se dozvídá, že je jediný kalkulátor, u kterého zatím neselhal experimentální postup úpravy mozku pro moderní způsob kódování dat – ale že se tak v nejbližší době díky dalšímu zásahu profesora stane.

Knihou se prolíná i druhá dějová linka, která zpočátku s tímto příběhem nejeví souvislost. „Další“ bezejmenný hrdina v ní objevuje chod podivného Města, který je obehnán Zdí, přes kterou nelze uniknout. Jsou mu poraněny oči, aby mohl dobře vykonávat práci čtenáře snů a je mu odebrán jeho stín, jeho duše (v orig. kokoro).

Postupně se ukazuje, že tento děj probíhá v podvědomí hlavní hrdiny a že tomuto hrozí, že se do podvědomého světa Města v brzkou, pevně danou chvíli, navždy propadne. Příběh končí pokojným smířením se hrdiny se svou situací a jeho odchodem z reality do vlastního světa.