Riva del Garda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Riva del Garda
Riva del Garda 0057.JPG
Poloha
Souřadnice 45°53′ s. š., 10°50′ v. d.
Nadmořská výška 70 m n. m.
Časové pásmo GMT+1
Stát Itálie Itálie
oblast Tridentsko – Horní Adiže
provincie Trentino
Riva del Garda
Red pog.svg
Riva del Garda
Riva del Garda, Itálie
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 42 km²
Počet obyvatel 16 850 (2014)
Hustota zalidnění 414 obyv./km²
Správa
Status město
Oficiální web www.rivadelgarda.it
Telefonní předvolba 0464
PSČ 38066
Označení vozidel TN
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Riva del Garda (krátce Riva) je město v Itálii, v oblasti Tridentsko – Horní Adiže, v provincii Trentino. Leží na severozápadním pobřeží jezera Lago di Garda, u města jsou vinice.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Riva del Garda leží v severozápadní části jezera Lago di Garda, 65 m nad hladinou moře. Oblast leží ve Východních Alpách, respektive v Jižních vápencových Alpách (nejvyšší vrchol Jižních vápencových Alp je Ortles, 3 905 m). Ve skupině Brešských a Gardských Alp, nejvyššími vrcholy jsou Monte Cadria (2 254 m) a Monte Baldo (2 218 m). Přímo nad městem, západně, je nejvyšším vrcholem Monte Rocchetta (1 575 m), východním směrem pak Monte Baldo.

Oblasti Riva del G.[editovat | editovat zdroj]

Campi, Pregasina, Rifugio Capanna Grassi, Rifugio Nino Pernici, San Nazzaro, Sant'Alessandro, Varone

Historie[editovat | editovat zdroj]

Piazza 3 Novembre

V Rivě a okolí jsou četné nálezy z dob Římské říše. Po pádu Římské říše následovala nadvláda Gótů, Langobardů a Franků. Později vstupuje město do sféry vlivů Trenta. Za této "vlády" je samostatnou obcí s vlastními stanovami. Následuje střídání vlivů Scaligerů z Verony, Viscontiů z Milána, Benátské republiky a opět biskupa z Trenta. Od 17. st. je Riva del Garda součástí Trenta. Po napoleonských válkách náleží Rakouskému císařství, respektive Rakousku-Uhersku. Od 3.11. 1918 je součástí Italského království a následně Itálie.

Město[editovat | editovat zdroj]

vodní tvrz Rocca

Historická část Rivy del Gardy má středověký ráz s původními ulicemi a náměstími, kde jsou domy s arkádami. Středem města je Piazza 3 Novembre. Na východní straně náměstí stojí středověká kamenná věž Torre Apponale, poprvé zmiňovaná v roce 1273, stavba je však staršího data. Je 34 m vysoká. V západní části náměstí se nachází Palazzo Pretorio z roku 1375 a Palazzo del Proveditore z konce 15. st. Budovy slouží jako radnice.

Východně od Piazza 3 Novembre najdeme o něco větší náměstí Piazza Garibaldi. Pod náměstím leží vodní tvrz Rocca vystavěná ve 12. st. V opevnění se nachází městské muzeum Museo Civico se sbírkami o historii města a oblasti. Jsou zde rovněž sály, které se využívají k přednáškám a pořádání kongresů. Tvrz je obehnána vodním příkopem a vybavena padacím mostem.

Severně od tvrze leží náměstí Piazza Cavour s hlavním kostelem ve městě S. Maria Assunta. Původní románsko-gotický kostel ze 14. st. byl v roce 1728 barokně přestavěn. Severně od kostele najdeme městskou bránu Porta San Michele ze 13. st. Původně byla součástí městských hradeb. Za branou se nachází pěší zóna a jedna z hlavních ulic Viale Dante Alighieri s obchody, restauracemi a penzióny. Západním směrem pak leží druhá z městských bran Porta San Marco z 11. st.

Nad městem, ve spodní části hory Monte Brione, najdeme menší hrad Bastione, ještě nad ním je malá kaple S. Barbara[1].

Okolí města[editovat | editovat zdroj]

Geologicky zajímavá místa jsou u jezer Lago di Tenno a Lago di Ledro (kde se nachází paleoetnografické muzeum) a vodopády Varone.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Riva je oblíbeným místem pro horskou cyklistiku, vede odtud několik cyklistických tras. Díky větru Ora, který fouká každý den odpoledne je Riva ideálním místem pro windsurfing. Oblíbená je také turistika a horolezectví.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Riva del Garda na anglické Wikipedii.

  1. ABEND,B. a SCHLIEBITZ, A. a kol.: Itálie. 1. české vyd. Marco Polo 2009. 838 s. ISBN 978-3-8297-6646-3.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]