Riva del Garda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Riva del Garda
Riva del Garda 0057.JPG
Poloha
Souřadnice 45°53′ s. š., 10°50′ v. d.
Nadmořská výška 70 m n. m.
Časové pásmo GMT+1
Stát Itálie Itálie
oblast Tridentsko-Horní Adiže
provincie Trentino
Riva del Garda
Red pog.svg
Riva del Garda
Riva del Garda, Itálie
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 42 km²
Počet obyvatel 16 850 (2014)
Hustota zalidnění 414 obyv./km²
Správa
Status město
Oficiální web www.rivadelgarda.it
Telefonní předvolba 0464
PSČ 38066
Označení vozidel TN
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Riva del Garda (krátce Riva) je město v Itálii, v oblasti Tridentsko-Horní Adiže, v provincii Trentino.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Riva del Garda leží na severním břehu Gardského jezera (Lago di Garda), 65 m nad hladinou moře. U města jsou vinice a olivové háje. Oblast leží ve Východních Alpách, respektive v Jižních vápencových Alpách, jejichž nejvyšším vrcholem je Ortles, 3 905 m. Ve skupině Brešských a Gardských Alp jsou nejvyššími horami Monte Cadria (2 254 m) a Monte Baldo (2 218 m). Monte Baldo se nachází v blízkosti nedalekého města Malcesine a vede na něj lanovka. Přímo nad městem, západně, je nejvyšším vrcholem Monte Rocchetta (1 575 m).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Piazza 3 Novembre

V Rivě a okolí jsou četné nálezy z dob Římské říše. Po pádu Římské říše následovala nadvláda Gótů, Langobardů a Franků. Později se město dostalo do sféry vlivu biskupa tridentského. Za této vlády bylo samostatnou obcí s vlastními stanovami. Následovalo střídání vlivů Scaligerů z Verony, Viscontiů z Milána, Benátské republiky a opět biskupa z Trenta. Od 17. st. bylo město Riva del Garda součástí provincie Trento. Po napoleonských válkách náleželo Rakouskému císařství, respektive Rakousku-Uhersku. Od 3. listopadu 1918 je součástí Italského království a následně Italské republiky.

Město[editovat | editovat zdroj]

Vodní tvrz Rocca

Historická část města Riva del Garda má renesanční ráz s původními ulicemi a několika většími a menšími náměstími, z nichž některé mají domy s arkádami. Středem města je Piazza 3 Novembre. Na východní straně náměstí stojí středověká kamenná věž Torre Apponale, poprvé zmiňovaná v roce 1273, stavba je však staršího data. Je 34 m vysoká. V západní části náměstí se nachází Palazzo Pretorio z roku 1375 a Palazzo del Proveditore z konce 15. st. Budovy slouží jako radnice.

Východně od Piazza 3 Novembre najdeme o něco větší náměstí Piazza Garibaldi. Pod náměstím leží vodní tvrz Rocca, vystavěná ve 12. st. V opevnění se nachází městské muzeum Museo Civico se sbírkami o historii města a oblasti. Jsou zde rovněž sály, které se využívají k přednáškám a pořádání kongresů. Tvrz je obehnána vodním příkopem a vybavena padacím mostem. Pro velké konference je určena budova Centro congressi v blízkosti luxusního hotelu Lido Palace.

Severně od tvrze leží náměstí Piazza Cavour s hlavním kostelem ve městě S. Maria Assunta. Původní románsko-gotický kostel ze 14. století byl v roce 1728 barokně přestavěn. Severně od kostela najdeme městskou bránu Porta San Michele ze 13. století. Původně byla součástí městských hradeb. Za branou se nachází pěší zóna a jedna z hlavních ulic Viale Dante Alighieri s obchody, restauracemi a penzióny. Západním směrem pak leží druhá z městských bran Porta San Marco11. století.

Nad městem, ve spodní části impozantního pohoří směrem na západ, najdeme menší hrad Bastione, ještě nad ním je malá kaple S. Barbara.[1] Na osamocené hoře Monte Brione, která se nachází východně od města a odděluje je od sousedního města Torbole, byl zřízen biotop.

Městské části[editovat | editovat zdroj]

Předměstí (frazione) Rivy jsou následující: Campi, Pregasina, Rifugio Capanna Grassi, Rifugio Nino Pernici, San Nazzaro, Sant'Alessandro a Varone.

Od samotného města dosti vzdálená horská vesnice Pregasina je nejlépe dostupná oklikou po moderní silnici směrem na Ledrenské jezero (Lago di Ledro). Pod horským masivem tam vedou tři tunely s délkou zhruba 1,1 km, 3,0 km a 1,0 km. Od tamějšího kostelíka je nádherný pohled na Gardské jezero a město Riva del Garda.

Okolí města[editovat | editovat zdroj]

Geologicky zajímavá místa jsou u jezer Lago di Tenno a Lago di Ledro a také vodopády Varone. V městečku Molina di Ledro se nachází malé paleoetnografické muzeum.

Z hlediska turistické přitažlivosti jsou zajímavá také blízké město Arco se zříceninou středověkého hradu (Castello di Arco) nad městem. Ve městě je krásný park (Parco Archiducale). Město Torbole je dostupné jak po silnici, tak lodní dopravou po jezeře.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Riva del Garda je oblíbeným místem pro horskou cyklistiku, vede odtud několik cyklistických tras. Díky větru Ora, který fouká každý den odpoledne, je Riva ideálním místem pro windsurfing. Oblíbená je také turistika a horolezectví.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Riva del Garda na anglické Wikipedii.

  1. ABEND, B. a SCHLIEBITZ, A. a kol.: Itálie. 1. české vyd. Marco Polo 2009, 838 s. ISBN 978-3-8297-6646-3.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]