Přeskočit na obsah

Terstská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Univerzita Terst)
Terstská univerzita
Datum založení1924
Počty akademiků
Studentů celkem23 000
Další informace
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíORCID, Asociace evropských univerzit, Netval Research Universities Network a Koalice pro pokrok v hodnocení výzkumu
www.units.it
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Terstská univerzita (Università degli Studi di Trieste, zkratkou UniTS) je veřejná výzkumná univerzita v Terstu v regionu Furlansko-Julské Benátsko na severovýchodě Itálie. Univerzita se skládá z 10 fakult, nabízí širokou a téměř kompletní nabídku univerzitních kurzů a má asi 15 000 studentů a 1000 učitelů. Byla založena v roce 1924.

Terst disponuje mnoha výzkumnými zařízeními, s nimiž je univerzita spojena dohodami o spolupráci. Mezi nimi jsou Mezinárodní škola pokročilého výzkumu, Mezinárodní centrum teoretické fyziky, Národní oceánografický ústav, Mezinárodní centrum genetického inženýrství a biotechnologie, ústav Elettra Sincrotrone Trieste, sekce Italského národního institutu pro jadernou fyziku (INFN) a Italského národního ústavu pro astrofyziku (INAF), a mnoho dalších, které společně tvoří tzv. „Sistema Trieste“ (Terstský systém).

V posledních letech se navíc počet mezinárodních dohod o spolupráci mezi univerzitami rychle zvyšoval. Tyto dohody zahrnují mobilitu zaměstnanců a studentů, a to jak v rámci programů EU, jako je Socrates, tak i v rámci dohod týkajících se výhradně výzkumné činnosti.

Žebříček světových univerzit Times v roce 2014 zařadil Terst na druhé místo mezi italskými univerzitami.[1] Roku 2019 US News & World Report univerzitu umístil na 67. místě světa v oblasti věd o věsmíru.[2] Round University Ranking světových univerzit z roku 2018 jí udělil světově 99. místo v oblasti Life Sciences (věd o životě).[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Trieste na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]