Markrabství Istrie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Markrabství Istrie
Markgrafschaft Istrien (de)
799–1420
1420–1918
Habsburská monarchie 
Benátská republika 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Markrabství Istrie na mapě Rakouska-Uherska
hlavní město:
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
vznik:
799 - vytvoření marky
1420 - rozděleno mezi Benátsko a Habsburky
zánik:
Státní útvary a území
Předcházející:
Nástupnické:
Habsburská monarchie Habsburská monarchie
Benátská republika Benátská republika

Markrabství Istrie nebo Istrijská marka je označení pro zaniklý útvar rozkládající se na poloostrově Istrie a přilehlých ostrovech.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Od roku 976 tvořila oblast Istrie zvláštní marku tehdejšího Korutanského vévodství. Později po roce 1209 se města na západním pobřeží ocitla pod nadvládou Benátek.

V roce 1420 byla Istrijská marka definitivně rozdělena mezi Benátskou republiku (jihozápadní část) a Habsburky (severovýchodní část), kteří přijali titul istrijského markraběte do své titulatury. Ti ale již od roku 1374 ovládali velkou část vnitrozemí poloostrova.

Istrie byla opět sjednocena až v roce 1797 tzv. Mírem v Campo Formio, kdy západní benátská část přešla do rakouských rukou a byla připojena ke stávající rakouské korunní zemi Markrabství Istrie. Tímto mírem získalo Rakousko ale také Benátsko a Dalmácii.

Od roku 1861 byla Istrie samostatnou korunní zemi Rakouského císařství, od roku 1867 v Rakouska-Uherska. Disponovala zemskou samosprávou, jejímž nejvyšším orgánem byl Istrijský zemský sněm. Z hlediska státní správy ovšem byla součástí provincie Rakouské přímoří, v níž se dále nalézaly i další dvě korunní země: Terst a Gorice a Gradiška se společným místodržícím.

Součástí Istrie byly v této době následující chorvatské ostrovy:

V současnosti je území bývalého markrabství rozděleno mezi Chorvatsko (jižní a střední část někdejšího Markrabství Istrie) a Slovinsko (severní část bývalého markrabství Istrie).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]