Venetové (Itálie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Etnické skupiny ve starověké Itálii (800 př. n. l.)
     Venetové
     Ligurové
     Etruskové
     Picenové
     Umbrové
     Latinové
     Oskové
     Messapiové
     Řekové

Venetové (Veneti) obývající podle antických pramenů v prvním tisíciletí př. n. l. rozsáhlou oblast v severní Itálii byli starověkým indoevropským etnikem.

Toto etnikum mělo samostatný indoevropský jazykvenetštinu. Je dochováno více než pět set převážně náhrobních nápisů, psaných nejprve etruskou a později latinskou abecedou. Venetština má podle H. Rixe společné indoevropské kořeny s latinou a dalšími italickými jazyky, ale jsou tu i podobnosti s jinými indoevropskými jazyky, především germánskými a keltskými.

Jižní hranicí území obývaných těmito "jadranskými" Venety byla řeka Pád, na severu Alpy a na západě Gardské jezero. Do dnešních dnů se tato oblast, Benátsko, nazývá italsky Veneto a její hlavní město Benátky nese italský název Venezia, obojí podle Venetů.

Antické prameny o Venetech jsou rozporné. Umisťují původ tohoto etnika na různá místa od Malé Asie, přes Balkán až k Jaderskému moři.

Podle Strabóna přišli Venetové z východu a vytlačili z dobytých území kmen Euganeů, kteří patřili k Rétům.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Urbanová, D. 2004: Venetština, Sborník prací Filozofické fakulty brněnské univerzity, Studia minora facultatis philosophicae universitatis brunensis, N 9, 2004
  • RIX, H. 2003: Ausgliederung und Aufgliederung der italischen Sprachen, in: Languages in Prehis-toric Europe, (ed.) A. Bammesberger, T. Venneman, Heidelberg, 147-172.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]