Similaun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Similaun
Vrchol Similaunu
Vrchol Similaunu

Vrchol3606 m n. m.
Prominence250 m
Poznámka5. nejvyšší vrchol Ötztalských Alp
Poloha
SvětadílEvropa
StátRakouskoRakousko Rakousko
ItálieItálie Itálie
PohoříÖtztalské Alpy
Souřadnice
Similaun
Similaun
PrvovýstupTheodor Kaserer a Josef Raffeiner 1834
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Similaun, Similaunhütte a ledovec Niederjochferner

Similaun (zvuk [ˌzimiˈlaʊ̯n]) je pátý nejvyšší vrchol Ötztalských Alp. Leží v hřebenu Schnalskamm v Tyrolsku přesně na hranicích Rakouska a Itálie tak trochu zapomenut ve stínu nedaleké a mnohem navštěvovanější Wildspitze. Vrchol se domimantně zvedá nad okolo ležícími ledovci: na severovýchodě Marzellferner, na severozápadě Niederjochferner a na jihu Grafferner. Na jihozápadě vrchol prudce padá do suťoviska nazvaného Similaungrube.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvovýstup na vrchol Similaunu podnikli v roce 1834 Theodor Kaserer a Josef Raffeiner. Kousek od chaty Similaunhütte, která je výchozím bodem pro výstup na Similaun, se nachází kousek pod sedlem Hauslabjoch v sedle Tisenjoch ve výšce 3210 m n. m. místo, kde byla v roce 1991 nalezena v ledu mumie člověka z doby měděné pojmenovaná Ötzi.

Vpravo Similaun

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Výstup[editovat | editovat zdroj]

  • Jako základní výstupový bod na vrchol Similaun slouží chata Similaunhütte. Od chaty se vystoupá po ledovci Niederjochferner až na sněhový vrcholový hřebínek a na samotný vrchol. Ledovec Niederjochferner obsahuje ve svém středu prohlubeň, kolem které je velké množství větších trhlin. Je proto dobré tuto prohlubeň obejít po jedné ze stran, kde je ledovec kompaktnější.
  • Druhou variantou je výstup od chaty Martin Busch Hütte, po skalním hřebenu Marzellkamm, přes který se dostaneme na horní část ledovce Niederjochferner a následně na vrcholový hřebínek a samotný vrchol.

Obtížnost[editovat | editovat zdroj]

Obě výstupové varianty jsou pravými vysokohorskými cestami se všemi nástrahami, co vysokohorská turistika obnáší: přechod ledovce, exponovaný skalní terén, velké převýšení. Proto jsou základními předpoklady pro výstup jistá chůze, odolnost závratím, zkušenosti s pohybem po ledovci a záchrana z ledovcových trhlin, příslušné vybavení a samozřejmě dobrá fyzická kondice.

Similaun z údolí Niedertal

Mapy[editovat | editovat zdroj]

Kompass WK 43 (Ötztalské Alpy) – 1:50000

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Výstup na Similaun – česky

Similaunhütte