Ötzi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ötziho pomník

Ötzi je jméno, kterým je nazývána přirozená mumie člověka z doby přibližně 3300 let př. n. l.[1] (doba měděná), která byla nalezena 19. září 1991 na ledovci v Ötztalských Alpách, podle kterých je pojmenován, poblíž rakousko-italských hranic ve výšce 3210 metrů nad mořem. Pravěký člověk zemřel na následky zranění, když jej někdo střelil šípem do zad. Kromě tohoto zranění měl Ötzi podlitiny a řezné rány na dlaních, zápěstí a hrudi. Shodou okolností vydrželo neporušené tělo v ledu až do dnešní doby, kdy se výrazněji otepluje klima. Nález vzbudil obrovskou senzaci, neboť tělo bylo tak dobře zachováno, že se původně nálezci domnívali, že se jedná o ostatky člověka, který zahynul v horách před pouhými několika desítkami let.

Ötzi byl přibližně 160 cm vysoký a jeho věk se odhaduje na 35 až 40 let.[2][3] Spolu s mumií byly nalezeny i zbytky jeho oděvu, bot a výbavy. Ta sestávala z měděné sekery s tisovým topůrkem, pazourkového nože s jasanovou rukojetí, toulce se šípy s pazourkovými hroty a nedodělaného luku. Zajímavý byl také nález kousku pyritu a zápalné hubky v jeho opasku.

Replika Ötziho mumie
Rekonstrukce oblečení muže z ledovce
Replika Ötziho měděné sekery

Muž v ledu[editovat | editovat zdroj]

Dvojice německých turistů, Helmut a Erika Simonovi, se 19. září 1991 vracela z dlouhé alpské túry poblíž rakousko-italské hranice. Když scházeli z hory, všimli si, že z ledu vyčnívá hlava s rameny. Napadlo je, že narazili na tělo pohřešovaného horolezce, zachyceného lavinou, která nedávno spadla. Ve skutečnosti objevili něco daleko pozoruhodnějšího – tělo pravěkého muže.

Hned bylo podniknuto několik pokusů o vyproštění těla z ledového hrobu. Jenže jak se je záchranáři snažili horolezeckým špičákem a lyžařskými hůlkami vyzvednout, prorazili mu bedra, poničili zbytky oděvu a zlomili lovecký luk. Byli stejně jako Simonovi přesvědčeni, že vyprošťují oběť laviny. Nikdo neměl ani potuchy, jak se mýlí. Došlo ještě k dalším chybám, než bylo tělo konečně převezeno na innsbruckou univerzitu. Teprve tam si vědci uvědomili, o jak důležitý nález se jedná, a aby předešli dalšímu rozkladu, okamžitě je uložili do mrazicího boxu. Muž dostal přezdívku Ötzi, podle údolí Ötz, v jehož blízkosti byl nalezen. Během několika měsíců se stal slavným: Ötziho podoba se objevila na košilích a pohlednicích a dokonce o něm vznikla písnička.

Jen na dvacet minut vědci vyndali Ötziho tělo z mrazicího boxu, aby ho vyšetřili. To, co zjistili, bylo nad jejich očekávání. Po celých pět tisíc let leželo v kamenné jámě vyplněné sněhem, stranou od hlavního ledovce. To vysvětluje jeho dobrý stav.

Jihotyrolské archeologické muzeum[editovat | editovat zdroj]

Jihotyrolské archeologické muzeum v Bolzanu poskytlo tomuto hostu z minulosti přístřeší v prvním patře. Mumie z ledovce zvaná Ötzi i s vybavením, které bylo nalezeno, je svědectvím dávné minulosti Jižního Tyrolska. Výstavní plocha muzea činí cca. 1 200 m² ve čtyřech patrech.

Genetické analýzy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008 byla zveřejněna analýza mitochondriální DNA tohoto pravěkého muže. Materiál byl získán ze 70 miligramového vzorku střevní tkáně mrtvého těla. Podle prvních výsledků se jedná o příslušníka genetické linie, která již zcela vymřela nebo je v posledních 5000 let extrémně vzácná.[4]

V roce 2010 byl analyzován jaderný genom Ötziho.[5] Genetická podobnost byla nalezena u skupin obyvatel Korsiky a Sardinie. Podle výsledků výzkumu měl hnědé oči, krevní skupinu 0 a laktózovou intoleranci. Pravděpodobně trpěl Lymskou boreliózou a měl zvýšené riziko srdečních chorob.

Ohlasy v krásné literatuře[editovat | editovat zdroj]

Na základě tehdejších informací o nálezu Ötziho napsal roku 1992 rakouský spisovatel Erich Ballinger dobrodružný román pro mládež Muž z ledovce.

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

SPINDLER, Konrad. Muž z ledovce. Praha : Mladá fronta, 1998. 301 s. ISBN 80-204-0704-9.  

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Iceman at the South Tyrol Museum of Archaeology [online]. http://www.archaeologiemuseum.it, [cit. 2014-04-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Ecce Homo - 20 let od objevení Ötziho
  3. Science AAAS: The Iceman's Last Meal (2011)
  4. NG: Iceman May Have No Living Relatives
  5. HALUZA, Radovan. Na co čekal Ötzi 20 let, to brzy zamotá hlavu nám samotným. Genoblog [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]