Habrovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHabrovec
alternativní popis obrázku chybí
Habrovec americký s plodenstvími (Ostrya virginiana)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbukotvaré (Fagales)
Čeleďbřízovité (Betulaceae)
Rodhabrovec (Ostrya)
Scop., 1760
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kmen habrovce

Habrovec (Ostrya) je nevelký rod středně mohutných stromů, vzácně keřů, které jsou v čeledi břízovitých zařazovány do podčeledi Coryloideae. Jsou to jednodomé, opadavé dřeviny se samčími a samičími květenstvími.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Pocházejí z lesů mírného pásma severní polokoule a jsou, jak napovídá české rodové jméno, podobné habrům. Dávají přednost vlhčím půdám, na množství živin nejsou náročné. O habrovcích je známo, že svým pylem způsobují u citlivých lidí alergii, ta však bývá v porovnání s ostatními rody čeledi břízovitých jedna z nejslabších. Základní ploidie rodu je x = 8.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stromy dosahují výšky 10 až 15 m a jsou kuželovitého vzrůstu. Kůra je šedá až světle hnědá, tenká, hladká a později podélně rozpraskaná. Větve jsou střídavě porostlé jednoduchými, krátce řapíkatými, vejčitými, dvojitě pilovitými listy se zpeřenou žilnatinou; palisty brzy opadávají. Listy se před podzimním opadem výrazně zbarvují.

Samčí květy se zakládají již na podzim a vytvářejí převislé jehnědy, které vyrůstají jednotlivě v úžlabí listenů, mívají tři až čtrnáct tyčinekprašníky obsahující kulatá pylová zrna velká asi 25 µm a přenášena do samičích květů anemogamicky. Samičí květy v krátkých, vzpřímených, hustých jehnědách vejčitého tvaru mají šupinková okvětí a vyrůstají po dvou až čtyřech z paždí opadavého listenu, každý květ je obalen třemi srostlými listenci a obsahuje dvoupouzdrý semeník a dvě blizny na krátkých čnělkách.

Plody jsou vejčité, podélně žebernaté oříšky v měchýřkovitém obalu a společně vytvářejí šišticovité plodenství vzhledově podobné chmelovým.

Dřevo stromů je bílé, světle hnědé až načervenalé, má jemnou zrnitost a je velmi tvrdé a těžké. Používalo se pro výrobu předmětů podléhající dlouhodobému tření (ráfky kol, lyže, ližiny saní, letadlové vrtule a na namáhané rukojeti nářadí (kladiva, sekery)).[1][2][3][4][5]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V rodu habrovec bývají obecně uznávané níže uvedené druhy, z nich Ostrya carpinifolia pochází z jižní Evropy a Kavkazu, Ostrya virginiana ze Severní a Střední Ameriky a ostatní druhy z Asie (Čína, Japonsko, Korea a ruský Dálný východ).

[6][7]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HEJNÝ, Slavomír; SLAVÍK, Bohumil. Květena ČR, díl 2. Praha: Academia, 1990. 540 s. ISBN 80-200-1089-0. Kapitola Habrovec, s. 54. 
  2. a b Dendrologie.cz: Habrovec [online]. Petr Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2017-10-20]. Dostupné online. 
  3. GOLIAŠOVÁ, Kornélia. Flóra Slovenska V/3: Hrabovec [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2006 [cit. 2017-10-20]. S. 190. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-21. ISBN 80-224-0922-7. (slovensky) 
  4. FURLOW, John J. Flora of North America: Ostrya [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2017-10-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. LI, Pei-chun; SKVORTSOV, Alexej K. Flora of China: Ostrya [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2017-10-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. The Plant List: Ostrya [online]. Collaboration between the Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden [cit. 2017-10-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. HASSLER, Markus. Catalogue of Life: Ostrya [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2017 [cit. 2017-10-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-31. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]