Habrovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHabrovec
alternativní popis obrázku chybí
Habrovec americký s plodenstvími (Ostrya virginiana)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bukotvaré (Fagales)
Čeleď břízovité (Betulaceae)
Rod habrovec (Ostrya)
Scop., 1760
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kmen habrovce

Habrovec (Ostrya) je nevelký rod středně mohutných stromů, vzácně keřů, které jsou v čeledi břízovitých zařazovány do podčeledi Coryloideae. Jsou to jednodomé, opadavé dřeviny se samčími a samičími květenstvími.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Pocházejí z lesů mírného pásma severní polokoule a jsou, jak napovídá české rodové jméno, podobné habrům. Dávají přednost vlhčím půdám, na množství živin nejsou náročné. O habrovcích je známo, že svým pylem způsobují u citlivých lidí alergii, ta však bývá v porovnání s ostatními rody čeledi břízovitých jedna z nejslabších. Základní ploidie rodu je x = 8.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stromy dosahují výšky 10 až 15 m a jsou kuželovitého vzrůstu. Kůra je šedá až světle hnědá, tenká, hladká a později podélně rozpraskaná. Větve jsou střídavě porostlé jednoduchými, krátce řapíkatými, vejčitými, dvojitě pilovitými listy se zpeřenou žilnatinou; palisty brzy opadávají. Listy se před podzimním opadem výrazně zbarvují.

Samčí květy se zakládají již na podzim a vytvářejí převislé jehnědy, které vyrůstají jednotlivě v úžlabí listenů, mívají tři až čtrnáct tyčinekprašníky obsahující kulatá pylová zrna velká asi 25 µm a přenášena do samičích květů anemogamicky. Samičí květy v krátkých, vzpřímených, hustých jehnědách vejčitého tvaru mají šupinková okvětí a vyrůstají po dvou až čtyřech z paždí opadavého listenu, každý květ je obalen třemi srostlými listenci a obsahuje dvoupouzdrý semeník a dvě blizny na krátkých čnělkách.

Plody jsou vejčité, podélně žebernaté oříšky v měchýřkovitém obalu a společně vytvářejí šišticovité plodenství vzhledově podobné chmelovým.

Dřevo stromů je bílé, světle hnědé až načervenalé, má jemnou zrnitost a je velmi tvrdé a těžké. Používalo se pro výrobu předmětů podléhající dlouhodobému tření (ráfky kol, lyže, ližiny saní, letadlové vrtule a na namáhané rukojeti nářadí (kladiva, sekery)).[1][2][3][4][5]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V rodu habrovec bývají obecně uznávané níže uvedené druhy, z nich Ostrya carpinifolia pochází z jižní Evropy a Kavkazu, Ostrya virginiana ze Severní a Střední Ameriky a ostatní druhy z Asie (Čína, Japonsko, Korea a ruský Dálný východ).

[6][7]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HEJNÝ, Slavomír; SLAVÍK, Bohumil. Květena ČR, díl 2. Praha: Academia, 1990. 540 s. ISBN 80-200-1089-0. Kapitola Habrovec, s. 54. 
  2. a b Dendrologie.cz: Habrovec [online]. Petr Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2017-10-20]. Dostupné online. (česky) 
  3. GOLIAŠOVÁ, Kornélia. Flóra Slovenska V/3: Hrabovec [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 2006 [cit. 2017-10-20]. S. 190. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-21. ISBN 80-224-0922-7. (slovensky) 
  4. FURLOW, John J. Flora of North America: Ostrya [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2017-10-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. LI, Pei-chun; SKVORTSOV, Alexej K. Flora of China: Ostrya [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2017-10-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. The Plant List: Ostrya [online]. Collaboration between the Royal Botanic Gardens, Kew and Missouri Botanical Garden [cit. 2017-10-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. HASSLER, Markus. Catalogue of Life: Ostrya [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2017 [cit. 2017-10-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]