Diskuse:Ötzi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

článek je v kabinetu kuriozit, takže asi smazat :-) -jkb- 20:23, 25. 5. 2006 (UTC)

A co je na tom kuriozní? --Li-sung 20:52, 25. 5. 2006 (UTC)

WPQ[editovat zdroj]

Whitesachem[editovat zdroj]

Ötzi je můj oblíbenec... je dobře, že jste se jeho vylepšení ujal a doufám, že bude v dohledné době ostříbřen:

 • Ref č. 2 převést do citační šablony.
VyřešenoVyřešeno opraveno. --Pavouk (diskuse) 14. 3. 2018, 11:27 (CET)
 • Všiml jsem si, že některé pěkné obrázky jsou kvůli copyrightu dostupné jen v anglické verzi. V článku zbylo nicméně reziduum odkazu na tyto obrázky. Tak nejlépe ty rudimenty odstranit.
VyřešenoVyřešeno (bohužel) smazáno, trochu jsem doufal, že se obrázky někdy na Commons dostanou, ale asi marně. --Pavouk (diskuse) 14. 3. 2018, 11:27 (CET)

Tělo[editovat zdroj]

 • Kdo je Christopher Ruff?
VyřešenoVyřešeno doplněna informace. --Pavouk (diskuse) 14. 3. 2018, 11:27 (CET)

Zdraví[editovat zdroj]

VyřešenoVyřešeno Je to (již delší dobu) snad dost podrobně uvedeno v sekci genetika- plyne to z genetické sekvence, ne přímo z nějakého rozboru makrotkáně. --Pavouk (diskuse) 17. 3. 2018, 00:53 (CET)

  • Dobře.
 • Ještě by stálo za to upozornit na celkové výrazné obroušení chrupu, typické pro pravěké a středověké zemědělce. Navíc trpěl paradentózou, nikoli však v takovém stádiu, že by mu už zuby vypadávaly.
VyřešenoVyřešeno Mírně doplněno. --Pavouk (diskuse) 20. 3. 2018, 22:16 (CET)

Oblečení a obuv[editovat zdroj]

 • ...pár přiléhavých kalhot... - aby nebyl čtenář zmaten, nejde o kalhoty v klasickém slova smyslu, terminus technicus mají být legíny či kalhotové nohavice, podobné indiánským. Byly řemínky připevněny k opasku jako podvazky.
KomentářKomentář co by jste tam dal vy? Klidně opravte. Chápu, že to nejsou naše kalhoty do pasu, ale nevím, co dát za pojem. Osobně, dle toho, co jsem viděl v Bolzanu, bych klidně nechal - je to něco, co se asi nějak zespodu navléklo na nohy, tedy navodí to správnou představu. Nebo fakt ty legíny? --Pavouk (diskuse) 14. 3. 2018, 11:27 (CET)

Budu pokračovat. Whitesachem (diskuse) 13. 3. 2018, 20:57 (CET)

Děkuji za průběžnou recenzu, budu se těšit na pokračování. --Pavouk (diskuse) 14. 3. 2018, 11:27 (CET)

Nástroje a vybavení[editovat zdroj]

 • zřejmě by stálo za to napsat, že jeden šíp z oněch dvou hotových byl tzv. kompozitní, neboli složený ze dvou částí. Spindler (s. 116) píše toto: "...jeho dřevěné střeliště bylo sestaveno ze dvou částí - krátké přední (10,5 cm) a delší zadní (72,2 cm). Poněkud zašpičatělý předek byl přitom zaklesnut do předního konce zadní části střeliště. Místo, na němž byly obě části do sebe zasunuty, je v délce minimálně 4 centimetrů přetřeno březovým tmelem a omotáno stejným kopřivovým vláknem jako křidélka."
VyřešenoVyřešeno Doplnil jsem. Knihu nevlastním, tak jsem dal na vás a dal to tam celé jako citát. --Pavouk (diskuse) 20. 3. 2018, 22:16 (CET)

Příčina smrti[editovat zdroj]

 • V současné době se předpokládá, že příčinou smrti byla rána do hlavy, ale výzkumníci si nejsou jisti, co způsobilo smrtelný úraz. Informace je refována zdrojem z roku 2002 - což rozhodně není současná doba. Navíc podle dokumentů, co jsem o Ötzim viděl, se více než předpokládá, že smrt způsobil šíp, který roztrhl hlavní tepnu s následným velmi rychlým vykrvácením. To ostatně tvrdí i anglická wiki, z níž je vycházeno.
VyřešenoVyřešeno Překlad opraven. (Už nepátrám, proč tam vznikl takový omyl, zda to bylo v původní angl. verzi, či se do překladu vloudil šotek.)--Pavouk (diskuse) 20. 3. 2018, 22:16 (CET)
 • Interpretace těchto zjištění byla, že Ötziho zabili dva lidé se stejným šípem a byl schopen ji získat v obou případech, a krev na jeho kabátě byla od zraněného druha, kterého mohl přenášet na svých zádech. To nedává smysl. Ostatně enwiki tvrdí opak - že Ötzi zabil dva různé lidi jedním a týž šípem. Opravil bych sám rovnou, ale jde o výrazný zásah do textu, proto píši sem.
VyřešenoVyřešeno Opraven můj špatný překlad. --Pavouk (diskuse) 20. 3. 2018, 22:16 (CET)
 • V závislosti na studiu předmětů nalezených v blízkosti Ötziho a jejich umístění je možné, že Ötzi byl umístěn nad toto místo, které je vykládáno jako kamenná mohyla, ale byl následně přesouván s každým cyklem tání... Tato informace není zcela jasná. Dle mého by se mělo zdůraznit, že byl údajně umístěn na kamennou mohylu, neboli někdo navršil mohylu z kamení a na ní Ötziho položil(i).
VyřešenoVyřešeno Překlad věty opraven, a navíc jsem ještě vylepšil i překlad následných vět. --Pavouk (diskuse) 20. 3. 2018, 22:16 (CET)

Knihy[editovat zdroj]

 • jsou uspořádány dle nějakého klíče? Pokud ne, doporučuji podle abecedy.
VyřešenoVyřešeno Knihy snad seřazeny dle abecedy. --Pavouk (diskuse) 20. 3. 2018, 22:16 (CET)

Snad hotovo. Hodně zdaru. Doporučuji oslovit ještě někoho, kdo se zajímá o historii, ať napíše druhou recenzi, ať to tu není uloženo u ledu jako objekt článku. Whitesachem (diskuse) 17. 3. 2018, 10:13 (CET)