Lidská oběť

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mumie asi patnáctileté incké dívky, která byla obětována na vrcholku posvátné hory Llullaillaco
Aztékové prováděli lidské oběti pro boha Huitzilopochtli každý den při východu slunce
Mořeplavec James Cook byl roku 1773 svědkem lidských obětí na Tahiti

Lidská oběť je obětování člověka bohu či bohům ukončením jeho života.

Lovci a sběrači byli rovnostářští a nebylo zde prakticky obětí. Ve společnostech více rovnostářských bylo lidských obětí méně než v těch s většími sociálními rozdíly.[1] Později se začíná objevovat hierarchie společnosti a tu pomáhá udržovat zastrašování pomocí lidských obětí.[2] Obětování lidí se tak vyskytovalo už od starověku.[3] Je známo například u Keltů, Slovanů, Germánů, v starověkém Řecku (z četných odrazů v umění nejznámější je oběť Ífigeneie), v starověkém Římě, u Féničanů, v Severní Americe (Mississippská kultura), v Mezoamerice (např. Aztékové), v Andách, v Africe, v Indii, v Číně a v mnoha jiných kulturách (raný Egypt, Mezopotámie).

Lidské oběti sice znají určité vrstvy Starého zákona (Abrahám a Izák, Gen 22: v tomto vyprávění ovšem nakonec k obětování nedošlo; Jiftách a jeho dcera, Sd 11,29-40), obětování lidí Hospodinu resp. bohům, které uctívaly národy v sousedství Izraele, je však ve Starém zákoně přísně zakázáno (viz Lev 18,21; 20,2-5; Jer 32,35).

Pak s rostoucí vyspělostí společnosti a životní úrovně jedinců ubývá těchto obětí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ľudská obeť na slovenské Wikipedii.

  1. RADFORD, Tim. Study shows human sacrifice was less likely in more equal societies. The Guardian [online]. Monday 4 April 2016 [cit. 2016-04-04]. Dostupné online. ISSN 0261-3077. 
  2. http://www.osel.cz/8784-vyrostla-nase-civilizace-z-krve-lidskych-obeti.html - Vyrostla naše civilizace z krve lidských obětí?
  3. Anna Šenovská, Mumie z bažin na území Skandinávie - Bakalářská práce

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]