Lidská oběť

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Human sacrifice (Codex Laud, f.8).png
Lidská oběť

Lidská oběť je obětování člověka bohu či bohům ukončením jeho života.

Lovci a sběrači byli rovnostářští a nebylo zde prakticky obětí. Ve společnostech více rovnostářských bylo lidských obětí méně než v těch s většími sociálními rozdíly.[1] Později se začíná objevovat hierarchie společnosti a tu pomáhá udržovat zastrašování pomocí lidských obětí.[2] Obětování lidí se tak vyskytovalo už od starověku.[3] Je známo například u Keltů, Slovanů, Germánů, v starověkém Řecku (z četných odrazů v umění nejznámější je oběť Ífigeneie), v starověkém Římě, u Féničanů, v Severní Americe (Mississippská kultura), v Mezoamerice (např. Aztékové), v Andách, v Africe, v Indii, v Číně a v mnoha jiných kulturách (raný Egypt, Mezopotámie).

Lidské oběti sice znají určité vrstvy Starého zákona (Abrahám a Izák, Gen 22: v tomto vyprávění ovšem nakonec k obětování nedošlo; Jiftách a jeho dcera, Sd 11,29-40), obětování lidí Hospodinu resp. bohům, které uctívaly národy v sousedství Izraele, je však ve Starém zákoně přísně zakázáno (viz Lev 18,21; 20,2-5; Jer 32,35).

Pak s rostoucí vyspělostí společnosti a životní úrovně jedinců ubývá těchto obětí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ľudská obeť na slovenské Wikipedii.

  1. RADFORD, Tim. Study shows human sacrifice was less likely in more equal societies. The Guardian [online]. Monday 4 April 2016 [cit. 2016-04-04]. Dostupné online. ISSN 0261-3077.  
  2. http://www.osel.cz/8784-vyrostla-nase-civilizace-z-krve-lidskych-obeti.html - Vyrostla naše civilizace z krve lidských obětí?
  3. Anna Šenovská, Mumie z bažin na území Skandinávie - Bakalářská práce

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]