Wildspitze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wildspitze
Wildspitze
Wildspitze - 3770 m

Vrchol 3770 [1] m n. m.
Poznámka 2. nejvyšší hora Rakouska
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Rakousko Rakousko
Pohoří Ötztalské Alpy
Souřadnice 46°54′ s. š., 10°53′ v. d.
Wildspitze
Wildspitze
Prvovýstup 1861 Leander Klotz
Typ trojvrchol
Hornina žula
Povodí Inn
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wildspitze (zvuk [ˈvɪltˌʃpɪʦə]) je nejvyšší hora Ötztalských Alp a rakouské spolkové země Tyrolsko. Po Großglockneru je to druhá nejvyšší hora Rakouských Alp a celého Rakouska. Leží 12 km severně od hlavního evropského rozvodí, v hřebeni Weisskamm. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších cílů v Ötztalských Alpách.

Obvyklé výstupy vedou z Ventu nebo skiareálu Pitztal. Z Ventu se stoupá přes Bresslauer Hütte (Vratislavská chata) na sedélko Mitterkarjoch, ledovcem Taschachferner a na závěr po západním skalnatém hřebeni. Z lyžařského areálu Pitztal se stoupá na sedlo Mittelberg Joch, dále ledovcem Taschachferner a nakonec severozápadním sněhovým hřebenem. Z údolí Pitztal se obvykle chodí pěšky nebo na lyžích dvoudenní túra na chatu Taschachhaus a druhý den na vrchol.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Wildspitze přitahuje pozornost již odpradávna. První vážný pokus o slezení této hory je datován rokem 1847. Slavní bratři Schlagintweitovi, kteří o dva roky dříve překročili ve službě pruského krále Himálaj a Karakoram, při svém výstupu neuspěli. Podařilo se to o rok později Rolníku z Roffenhofu L. Klotzovi a jeho příteli (jehož jméno se nedochovalo).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.summitpost.org/mountain/rock/150338/wildspitze.html