Wildspitze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wildspitze
Wildspitze
Wildspitze - 3770 m

Vrchol3770 [1] m n. m.
Prominence2261 m ↓ Reschenský průsmyk
Izolace48,5 km → Ortler
SeznamyUltraprominentní hory Evropy
Poznámka2. nejvyšší hora Rakouska
Poloha
SvětadílEvropa
StátRakouskoRakousko Rakousko
PohoříÖtztalské Alpy
Souřadnice
Wildspitze
Wildspitze
Prvovýstup1861 Leander Klotz
Typtrojvrchol
Horninažula
PovodíInn
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wildspitze (zvuk [ˈvɪltˌʃpɪʦə]) je nejvyšší hora Ötztalských Alp a rakouské spolkové země Tyrolsko. Po Großglockneru je to druhá nejvyšší hora Rakouských Alp a celého Rakouska. Leží 12 km severně od hlavního evropského rozvodí, v hřebeni Weisskamm. Jedná se o jeden z nejpopulárnějších cílů v Ötztalských Alpách.

Obvyklé výstupy vedou z Ventu nebo skiareálu Pitztal. Z Ventu se stoupá přes Bresslauer Hütte (Vratislavská chata) na sedélko Mitterkarjoch, ledovcem Taschachferner a na závěr po západním skalnatém hřebeni. Z lyžařského areálu Pitztal se stoupá na sedlo Mittelberg Joch, dále ledovcem Taschachferner a nakonec severozápadním sněhovým hřebenem. Z údolí Pitztal se obvykle chodí pěšky nebo na lyžích dvoudenní túra na chatu Taschachhaus a druhý den na vrchol.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Wildspitze přitahuje pozornost již odpradávna. První vážný pokus o slezení této hory je datován rokem 1847. Slavní bratři Schlagintweitovi, kteří o dva roky dříve překročili ve službě pruského krále Himálaj a Karakoram, při svém výstupu neuspěli. Podařilo se to o rok později rolníku z Roffenhofu L. Klotzovi a jeho příteli (jehož jméno se nedochovalo).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]